Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ryšys tarp laimės ir pinigų: kuo turtingesnė šalis, tuo laimingesni gyventojai

Laiminga šeima
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Laiminga šeima
Šaltinis: 15min
0
A A

Žmogaus pasitenkinimas gyvenimu nėra nulemtas vien tik jo turimo turto ar gaunamų pajamų. Vis dėlto ryšys tarp laimės ir pinigų egzistuoja, teigia daktaras Mindaugas Degutis.

Ekonomistų sukurtose teorijose teigiama, kad gyventojų pasitenkinimas gyvenimu nekinta taip sparčiai kaip valstybės sukuriamas bendrasis vidaus produktas (BVP). Kitų teorijų autoriai tvirtina, kad BVP, tenkančiam vienam gyventojui, pasiekus 20 tūkst. JAV dolerių, ryšio tarp BVP ir gyventojų pasitenkinimo gyvenimu nelieka. Todėl būtų galima daryti išvadą, kad laimės nesukuria pinigai.

„Teko nagrinėti šitą problemą akademiniu požiūriu ir analizuoti „Eurobarometro“ duomenis, statistikos agentūros „Eurostat“ duomenis, kurie sieja pasitenkinimą gyvenimu ir BVP rodiklį“, – pristatydamas „Eurobarometro“ tyrimo ataskaitą trečiadienį kalbėjo M.Degutis.

Jo teigimu, žiūrint į Europos Sąjungos (ES) valstybių išsidėstymą pagal BVP vienam gyventojui ir pagal jų pasitenkinimą gyvenimu, matomas ne visiškai tiesinis, neidealus, bet pakankamai stiprus ryšys tarp šių dviejų rodiklių.

„Jeigu žiūrėtume į tas šalis, kuriose BVP vienam gyventojui viršija 25 tūkst. JAV dolerių, netgi ir čia išlieka tas pats ryšys“, – teigė M.Degutis. Toks pat ryšys esą pastebimas ir santykinai ne tokiose turtingose valstybėse.

Jis sutiko, kad šalies sukuriamas turtas nėra vienintelis veiksnys, lemiantis jos gyventojų pasitenkinimą gyvenimu. Yra ir daugiau tai lemiančių veiksnių. „Vis dėlto yra aiškus ryšys: kuo didesnis BVP vienam gyventojui, tuo daugiau tos šalies gyventojų teigia esantys patenkinti gyvenimu“, – apibendrino M.Degutis.

Labiausiai patenkinti danai

Trečiadienį pristatyti „Eurobarometro“ duomenys rodo, kad labiausiai gyvenimu patenkinti Danijos, Švedijos, Olandijos, Liuksemburgo ir Suomijos gyventojai. Kad yra labai patenkinti arba patenkinti savo gyvenimu, tvirtino 97 proc. Danijos, po 96 proc. Švedijos ir Olandijos, 95 proc. Liuksemburgo bei 94 proc. Suomijos gyventojų.

Skaičiuojama, kad 2010 metais Danijoje BVP vienam gyventojui siekė 56 tūkst. 790 JAV dolerių. Švedijoje – 47 tūkst. 934, Olandijoje – 46 tūkst. 418, Liuksemburge – 80 tūkst. 304, o Suomijoje – kiek daugiau nei 34 tūkst. JAV dolerių.

Vienam ES gyventojui tenkantis BVP yra apie 30 tūkst. JAV dolerių. Pasitenkinimo gyvenimu lygis ES siekia 78 proc. Palyginimui: vienam Lietuvos gyventojui tenka kiek daugiau nei 50 proc. ES vidurkio, o esantys patenkinti gyvenimu teigia 56 proc. gyventojų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką