Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„The Financial Times“: surengti kratas „Gazprom“ patalpose Europos Komisiją paskatino ir Vilnius

„Gazprom“
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Gazprom“
Šaltinis: BNS
0
A A

Surengti kratas „Gazprom“ patalpose Europos Komisiją (EK), be kita ko, paskatino ir Vilnius, sausio mėnesį pateikęs Briuseliui oficialų skundą, kad Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ piktnaudžiauja dominuojama padėtimi ir trukdo šaliai liberalizuoti energijos rinką, o tai kelia pavojų šalies ilgalaikiam energetiniam saugumui, rašo britų verslo dienraštis „The Financial Times“.

Energetikos ministerija tuomet pareiškė, kad ekonominiu ir politiniu spaudimu, kurį taiko dujų tiekimo monopolininkė, siekiama neleisti restruktūrizuoti Lietuvos dujų sektorių taip, kad kiti gamtinių dujų tiekėjai būtų skatinami įžengti į rinką. „Gazprom“ šiuos kaltinimus paneigė.

Europos Komisija antradienį surengė patikras „Gazprom“ ir jos pagrindinių Europos klientų patalpose.

Įtariamo piktnaudžiavimo dominuojama padėtimi tyrimas, kuris pradedamas Europos Sąjungai siekiant liberalizuoti dujų rinkas, Maskvos nenudžiugins, rašo verslo leidinys.

Netikėtos kratos buvo atliktos dvidešimtyje objektų dešimtyje daugiausia Vidurio ir Rytų Europos šalių, įskaitant „Gazprom“ patalpas Vokietijoje ir Čekijoje, taip pat ir „Lietuvos dujose“. Patikros atliktos įmonėse, kurios arba įtariamos nekonkurencine praktika, arba, kaip spėjama, gali turėti informacijos apie įtariamą piktnaudžiavimą.

Atliekant tyrimą dėmesys sutelkiamas į tiekimo lygmenį, kuriame konkurencijai gali būti trukdoma ar jį gali būti varžoma vienašališkai arba pasinaudojant susitarimais, teigia Komisija.

Komisijos įtarimai susiję su antikonkurenciniu elgesiu, kaip antai rinkos pasidalijimu, trukdymu naudotis tinklu, kliūtimis įvairinti tiekimą, taip pat su galimu išnaudotojišku piktnaudžiavimu, kaip antai pernelyg didelių kainų nustatymu.

Vokietijos energetikos milžinė RWE patvirtino, kad kratos atliktos įmonės patalpose Esene ir Prahoje, ir pareiškė bendradarbiaujanti su ES institucijomis. Kita Vokietijos energetikos milžinė E.ON pareiškė, kad kratos atliktos jos dujų tiekimo padalinio „E.ON Ruhrgas“ Eseno biuruose.

Taip pat atliktos kratos Austrijos grupės OMV patalpose.

Nerimaudamas dėl konkurencijos stokos, dėl kurios galėjo pakilti kainos ir kilti abejonių dėl tiekimo saugumo, Briuselis skatina valstybes nares įrengti daugiau savo dujų ir elektros energijos tinklų sąsajų.

Rusijai tenka ketvirtadalis ES tiekiamų dujų.

ES siekia liberalizuoti savo dujų ir elektros energijos tinklus ir tam, kad sumažėtų kainos, ir tam, kad būtų padidintas bloko energetinis saugumas. ES pareigūnai mano, kad labiau atvėrus rinkas būtų paprasčiau užtikrinti tinkamą tiekimą krizės sąlygomis. Naujausiu ES energetikos rinkos liberalizavimo paketu siekiama neleisit įmonėms atskirose rinkose kontroliuoti ir dujų tiekimo, ir paskirstymo.

Pasak Europos pareigūnų, į „Gazprom“ nusitaikyta arba dėl tariamai antikonkurencinių sąlygų dujų tiekimo sutartyse, arba dėl dominavimo Rytų Europos rinkoje ženklų. Komisija taip pat atlieka tyrimą srityse, kuriose tiekėjams, kaip antai „Gazprom“, nebuvo leista įeiti į tam tikras rinkas.

Paprastai sudėtingi Komisijos tyrimai gali trukti kelerius metus ir pareigūnai pabrėžia, kad kratų atlikimas nereiškia, kad šalys yra padariusios nusižengimą. Nustačiusios, kad įmonės piktnaudžiavo savo padėtimi, Europos konkurencijos institucijos yra įgaliotos skirti dideles baudas.

„Gazprom“ patvirtino, kad įmonės patalpose Vokietijoje ir Čekijoje buvo surengtos kratos. Rusijos dujų milžinė tikina, kad jos įmonės sieks įgyvendinti visus sutartinius įsipareigojimus savo klientams ir bendradarbiauti su Europos Komisijos pareigūnais. Tokie patikrinimai yra įprasta praktika, Europos Komisijai įgyvendinant ES konkurencijos taisykles.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Gazprom
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką