Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 12d. 14:37 , atnaujinta: 2012 spalio 12d. 18:25

Turtingiausias baltarusis gelbėja verslą

M.Mirnyj, su tautiete Vikorija Azarenka tapęs Londono olimpinių žaidynių čempionu, ėmėsi rizikingos misijos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / M.Mirnyj, su tautiete Vikorija Azarenka tapęs Londono olimpinių žaidynių čempionu, ėmėsi rizikingos misijos

Panaikinti Europos Sąjungos (ES) sankcijas savo bendrovėms siekiantis Aliaksandro Lukašenkos pinigine pramintas verslo magnatas Vladimiras Peftijevas po truputį parduoda už Baltarusijos ribų pakrutėti negalintį verslą. Arba nori, kad taip atrodytų.

Vieno pagrindinių A.Lukašenkos režimo finansuotojų V.Peftijevo verslas į bėdą pateko praėjusiais metais ES Tarybai nusprendus taikyti sankcijas jam ir su juo siejamoms įmonėms: ginklų prekyba užsiimančiai kompanijai „Beltechexport“, įmonei „BT Telecommunications“, bei Baltarusijoje monopolininko teisėmis veikiančiai loterijų organizatorei „Sport Pari“.

Jos negali atlikti finansinių operacijų ES, įšaldytos bendrovių lėšos, o pats V.Peftijevas negali atvykti į ES valstybes. Sankcijų prieš A.Lukašenką ir jo aplinkos žmones ES ėmėsi po valdžios represijų prieš opoziciją.

Verslininkas suprato, kad, jeigu liks kompanijų savininkas, sankcijų išvengti nepavyks, todėl ėmėsi veiksmų, kad šis verslas nebebūtų siejamas su jo pavarde.

Bendrovė – jau sportininko

Neseniai paaiškėjo, kad turtingiausiu Baltarusijos žmogumi laikomas verslininkas pardavė loterijų bendrovę „Sport Pari“. 

Garsiausias Baltarusijos tenisininkas Maksimas Mirnyj paskelbė, kad jo įkurta sporto mokykla „Myrnij sport“ nusipirko visą bendrovės „Sport Pari“ akcijų paketą, o jis tapo kompanijos direktorių tarybos pirmininku.

M.Mirnyj „15min“ tikino investavęs dėl kilnaus tikslo: bendrovė finansuos jo ir tėvo įkurtą sporto mokyklą, kurioje nuo mažų dienų bus ugdomi gabūs tenisininkai.

Paklaustas apie šiai bendrovei taikomas ES sankcijas, garsus sportininkas teigė žinantis tik tiek, kad jos yra, tačiau nesantis įsigilinęs į teisinius aspektus.

„Gavęs tokį pasiūlymą paskyriau savo advokatams išsamiai išsiaiškinti tiek „Sport Pari“, tiek jos akcininkės „BT Telecommunications“ bei jos savininko veiklą. Į pagalbą pasitelkėme tarptautinius autoritetus – audito kompaniją KPMG, teisininkų bendrovę „Varul“, žinomą teisės ekspertą profesorių Rudolfą Dolzerą. Po dokumentų patikrinimo jie pateikė išvadą, kad bendrovė veikia pagal vietos ir tarptautinę teisę, todėl ramia širdimi ryžausi sudaryti sandorį“, – sakė tenisininkas.

Jis pridūrė, jog viliasi, kad ES greitai priims sprendimą atšaukti „Sport Pari“ taikomas sankcijas. „Nebūtų jokio pagrindo man toliau dirbti kompanijoje, kuriai taikomos sankcijos. Man labai norisi tikėti, kad ateis laikas, kai tarptautinės, ES struktūros išgirs ir pamatys tai, kad aš investavau turėdamas visiškai skaidrius ketinimus“, – aiškino sportininkas.

Pardavė pats sau?

„Sport Pari“ – ne pirma ES sankcijų užspausta V.Peftijevo bendrovė, turinti naują savininką.

Vasarą buvo pranešta, kad V.Peftijevas pardavė ginklų prekybos kompaniją „Beltechexport” valdantį koncerną „Beltex Holding“.

Naujuoju jo savininku tapo Rusijos verslininkas Dmitrijus Gurinovičius, apie kurį niekas anksčiau nebuvo girdėjęs. Žurnalistai išsiaiškino, kad jis yra buvęs V.Peftijevo patarėjas mobiliojo ryšio kompanijoje „Velcom“, o Baltarusijos opozicijos atstovai pareiškė, D.Gurinovičius yra neseniai studijas baigęs jaunuolis ir Baltarusijos nacionalinio banko valdybos pirmininkės sūnėnas.

Šią žinią pranešusi užsienio žiniasklaida pasišaipė, kad bendrovę V.Peftijevas, regis, pardavė sau.

Tikslas – išvengti sankcijų

Užginčyti ES taikomas sankcijas savo bendrovėms V.Peftijevas mėgina pasitelkęs Lietuvos advokatus. Skundus dėl sankcijų nagrinėja Europos Teisingumo Teismas Liuksemburge.

Baltarusių turtuoliui atstovaujančios Lietuvos advokatų kontoros LAWIN advokatas Andrius Smaliukas „15min“ sakė, kad ieškinys teismui buvo įteiktas praėjusiųjų metų rudenį.

Advokato teigimu, V.Peftijevas yra perleidęs dalį savo verslo ir apie tai informavęs ES institucijas.

„Bendrovių statusą Europos Teisingumo Teismas turės vertinti atsižvelgiant į tai, kad jų V.Peftijevas daugiau nekontroliuoja. Todėl teisiškai išnyksta pagrindai jų buvimui sankcijų sąraše, jau vien dėl to, kad nebėra kontrolės“, – pabrėžė A.Smaliukas.

Lietuvos advokatai atstovauja V.Peftijevui ir trims įmonėms – neseniai parduotoms „Beltechexport“ ir „Sport-Pari“ bei bendrovei „BT Telecommunications“.

Kaip į bendrovių savininkų pasikeitimą sureaguos ES, kol kas neaišku.

Beje, V.Peftijevas teisiasi ne tik su ES, bet ir su Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM). Rugpjūčio pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino verslininko bei trijų įmonių skundą prieš URM ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir įpareigojo iš naujo nagrinėti verslininko prašymą leisti atsiskaityti su Lietuvos advokatais.

ES teismui skundą dėl sankcijų taikymo pateikusi teisininkų kontora LAWIN už suteiktas paslaugas  išrašė PVM sąskaitas-faktūras, verslininkas pervedė 150 tūkst. eurų į advokatų kontoros sąskaitą, kur jie buvo užšaldyti. V.Peftijevas teismo prašė panaikinti URM sprendimą, leidusį įšaldyti jo lėšas.

Šį ginčą galutinai išspręs Vyriausiasis administracinis teismas. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:24
00:18

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką