Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 3d. 12:14

ES parama kaimo turizmo skatinimui

Kaimo sodyba
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos nuotr. / Kaimo sodyba

Nuo š.m. birželio 25 d. iki liepos 19 d. renkamos paraiškos paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ gauti. Šiemet kaimo turizmo skatinimui numatyta skirti daugiau kaip 13 mln. litų paramos lėšų.

Kas gali kreiptis paramos?

Parama pagal priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ įprasta tvarka teikiama ūkininkams ir kaimo gyventojams tiek jau vykdantiems, tiek planuojantiems vykdyti kaimo turizmo ar turistinės stovyklos veiklą. 

Pagrindiniai tinkamumo gauti paramą kriterijai remiantis įprastomis priemonės įgyvendinimo taisyklėmis yra du, ir pareiškėjas turi atitikti bent vieną iš jų. Pirmoji sąlyga – pareiškėjas iki paraiškos pateikimo ne mažiau kaip vienerius metus jau vykdo kaimo turizmo arba turistinės stovyklos veiklą ir gauna iš šios veiklos pajamų. Antroji – pareiškėjas iki paramos paraiškos pateikimo deklaruoja gyvenamąją vietą kaimo vietovėje nuo 2007 m. sausio 1 d. ir ne mažiau kaip 12 mėnesių vykdo ekonominę ir (ar) profesinę veiklą kaimo vietovėje bei gauna iš šios veiklos pajamų. 

Naujose priemonės įgyvendinimo taisyklėse nebeliko reikalavimo laikyti ne mažiau kaip tris sutartinius gyvulius (SG) ir turėti ne mažiau kaip 2 EDV (europinio dydžio vienetams) prilyginamą žemės valdą. „Nei nuo valdos dydžio, nei nuo laikomų gyvulių skaičiaus paramos intensyvumas šiemet nebepriklauso“, – pažymi Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Metodikų rengimo poskyrio vyriausioji specialistė Vaida Juralevičiūtė.
Kaip ir ankstesniais metais, pagal supaprastintas įgyvendinimo taisykles paraiškas galima teikti, jei paramos suma neviršija 150 tūkst. litų. Jei siekiama paramos suma didesnė nei 150 tūkst. litų, paraiškas reikia teikti pagal įprastas įgyvendinimo taisykles. 

Remiamos dvi veiklos sritys

Pagal KPP priemonę „Kaimo turizmo veiklos skatinimas“ remiamos dvi veiklos sritys: „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ ir „Turistinių stovyklų kaimo vietovėse įkūrimas ir plėtra“ (išskyrus miško vietovėse).

Supaprastinta tvarka į paramą pagal veiklos sritį „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ gali pretenduoti tik jau veikiančių kaimo turizmo sodybų šeimininkai. Didžiausia paramos suma vienam projektui teikiant paraišką supaprastinta tvarka  siekia 150 tūkst. litų. Teikiant paraišką pagal įprastas įgyvendinimo taisykles didžiausia paramos suma negali viršyti 690 560 litų.

Turistinių stovyklų kaimo vietovėse įkūrimui ir plėtrai didžiausia paramos suma vienam projektui supaprastinta tvarka negali viršyti 75 tūkst. litų. Siekiant didesnės nei 150 tūkst. litų paramos, pagal šią veiklos sritį didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 207 168 litų.

ES parama kaimo turizmui gali sudaryti nuo 50 iki 75 proc. projekto investicijų be PVM. Kaip ir ankstesniais metais, į didžiausią paramos dalį (iki 75 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų) pretenduoja pareiškėjai, pateikę paraiškas pagal veiklos sritį „Kaimo turizmo skatinimas, įskaitant amatų plėtrą kaimo turizmo sodybose“ ir tiesiogiai susiję su sertifikuotų tradicinių amatų plėtra kaimo turizmo sodyboje. Kitiems pareiškėjams šiemet bus finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. 

Verslo planas – privalomas

Siekiantys ES paramos kaimo turizmui ūkininkas ar kaimo gyventojas kartu su paraiška turi pateikti parengtą verslo ekonominį gyvybingumą įrodantį verslo planą. Projektams, kuriuose prašoma ES paramos suma iki 150 tūkst. litų, kaimo turizmo verslo planas yra paraiškos sudėtyje, tačiau projektas taip pat turi atitikti ekonominio gyvybingumo rodiklius. Siekiant didesnės nei 150 tūkst. litų paramos, verslo planą reikia parengti pagal tipinę formą bei pateikti penkeriems metams sudarytas prognozines finansines ataskaitas.

ES parama kaimo turizmui skiriama, jeigu ūkininkas ar kaimo gyventojas užtikrina tinkamą projekto finansavimo šaltinį – pavyzdžiui, skolintas lėšas, paramos lėšas, iš projekte numatytos veiklos gautinas lėšas. Šis šaltinis turi būti pagrįstas verslo plano finansinių ataskaitų duomenimis

Šiemet tų, kurie ketina projektą iš dalies įgyvendinti skolintomis lėšomis, taip pat laukia naujovė: „Jei projekto dalis įgyvendinama skolintomis lėšomis, pareiškėja įsipareigoja iki paramos sutarties pasirašymo NMA pateikti pasirašytą paskolos sutartį. Taigi, sutartis bus pasirašyta tik tada, kai pareiškėjas pateiks reikalingus dokumentus.  Paramos sutartis turi būti pasirašyta ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos“, – pažymi NMA specialistė Vaida Juralevičiūtė.

Projekto įgyvendinimo trukmė turi būti nurodyta verslo plane arba paraiškoje (supaprastinta tvarka) ir negali viršyti 24 mėnesių nuo paramos sutarties pasirašymo dienos. Projektą galima įgyvendinti keliais etapais ir NMA teikti iki 4 mokėjimo prašymų. „Įprasta, kad paramos gavėjai projektą vykdo dalimis. Pavyzdžiui, iš pradžių pasistato naujus pastatus ir tada pateikia mokėjimo prašymą. Jiems kompensuojamos tinkamos finansuoti išlaidos ir jie padaro kitas numatytas investicijas“, – projekto įgyvendinimo eigos pavyzdį pateikia NMA specialistė.

Patogiau pateikti paraišką

Šiemet pareiškėjas gali pateikti paraišką bet kuriame NMA teritoriniame paramos administravimo skyriuje, nepriklausomai nuo to, kurioje teritorijoje įgyvendins projektą. „Tai reiškia, kad pareiškėjas gali įgyvendinti projektą Alytaus rajone, o paraišką teikti Klaipėdos teritoriniame skyriuje“, – paaiškina NMA specialistė V. Juralevičiūtė.

NMA specialistė taip pat primena, kad svarbu atidžiai pildyti paramos paraišką ir drauge su ja pateikti visus reikiamus dokumentus. „Pildant paraišką galima naudotis paraiškos pildymo instrukcija, kuri pateikiama NMA svetainėje, adresu www.nma.lt“, – sako NMA specialistė bei akcentuoja, kad pareiškėjai turėtų atkreipti dėmesį į tinkamų ir netinkamų finansuoti išlaidų kategorijas. Be to, negalima pamiršti, kad tinkamomis finansuoti išlaidomis pripažįstamos tos išlaidos, kurios patirtos nuo paramos paraiškos pateikimo dienos.

kpf zenklas sumazintas
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką