Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ankstyvą pavasarį būsimo grūdų derliaus nepardavę ūkininkai graužiasi nagus – grūdai smarkiai pinga

Šiemet grūdų kokybė nėra pati geriausia, bet ūkininkai nesiskundžia
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / rūdų savikaina išaugo, o dabar grūdus gali tekti parduoti gerokai pigiau.
Šaltinis: 15min
0
A A

Pasaulinės grūdų kainos krinta dėl gerų prognozuojamų derlių daugelyje šalių. Lietuvos ūkininkams tai nėra gera žinia. Šalnos sunaikino dalį derliaus, todėl pavasarį teko jį atsėti. Grūdų savikaina išaugo, o dabar grūdus gali tekti parduoti gerokai pigiau, nei tai buvo galima padaryti pavasarį.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas 15min.lt teigė, kad kol kas apie nuostolius kalbėti anksti, tačiau pripažino, kad pasaulinės tendencijos augintojams nėra palankios.

Savo ruožtu bendrovės „Agrokoncerno grūdai“ vadovas Karolis Šimas priminė, kad ūkininkai turi visas galimybes rinktis, kada parduoti grūdus, todėl tie, kurie praleido itin palankias kainas pavasarį, dabar gali kaltinti tik save.

Kainas padidintų stichijos

Visi nori išsivalyti sandėlius, pasiūla išauga. Dabar prisideda ir gerų derlių prognozė eksportuojančiose šalyse, – sakė R.Majauskas.

Šiuo metu Briuselyje viešintis R.Majauskas nurodė, kad kainų svyravimai yra įprastas procesas, su kuriuo ūkininkai turi susitaikyti. Tai, kad šiuo metu kainos krenta, nereiškia, kad jos ilgą laiką išliks tame pačiame lygyje.

„Kainos kritusios. Taip būna prieš sezoną. Visi nori išsivalyti sandėlius, pasiūla išauga. Dabar prisideda ir gerų derlių prognozė eksportuojančiose šalyse. Kainos į savo vietas atsistos, kai bus tiksliai aišku, koks derlius kitur“, – sakė asociacijos vadovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Javai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Javai

Tiesa, net ir nusistovėjusios kainos greičiausiai Lietuvos grūdų augintojams palankios nebus. Geras derlius didžiosiose valstybėse mažins grūdų kainą Lietuvoje. Situaciją pakeistų nebent netikėtos stichijos.

„Kainos nuolat keičiasi į vieną ar į kitą pusę. Nėra taip, kad sezono pradžioje kainų mažėjimas būtų kokia nors tendencija. Tai pirmiausia lemia pasiūlos ir paklausos santykis. Taip pat tarptautinių įvykių kontekstas. Šiandien visuose grūdus auginančiose šalyse tikimasi gero derliaus. Jaučiamas spaudimas, todėl kaina krenta, bet jei vasarą prasidės stichijos, kainos vėl gali pradėti augti“, – 15min.lt sakė „Agrokoncerno grūdai“ vadovas K.Šimas.

Duona nepigs

Pagrindine grūdų augintojų problema yra  įšalimai. Tai yra papildomai prarasti pinigai. Ūkininkai turėjo atsėti pavasarinį derlių ir tai automatiškai didina grūdų savikainą, – teigė K.Šimas.

Pasak jo, šiemet Lietuvos grūdų derlius bus geras. „Tikimasi geresnio nei vidutinis derliaus, tačiau šiais metais jis nebus rekordinis“, – sakė grūdus superkančios įmonės vadovas.

Vis dėlto ūkininkams geras derlius didelio uždarbio negarantuoja.

„Pagrindine grūdų augintojų problema yra  įšalimai. Tai yra papildomai prarasti pinigai. Ūkininkai turėjo atsėti pavasarinį derlių ir tai automatiškai didina grūdų savikainą. Jei derliaus kiekio prasme, manau, kad metai bus tikrai neblogi, tai grūdų savikaina dėl atsėjimų ūkininkams neatrodo taip gerai. Jiems tenka pridėti papildomus kaštus – už sėklas, darbą“, – dėstė K.Šimas.

Fotolia nuotr./Balta duona
Fotolia nuotr./Balta duona

Eksportuotojai šiais metais tikisi iki 4,5 mln. tonų grūdų. Lietuvos agrobiržoje šių metų balandžio pradžioje už toną ekstra klasės kviečių mokėta apie 700 litų. Šiuo metu Lietuvos grūdų supirkėjai už ekstra klasės kviečių toną siūlo 600 litų mažiau. Rapsai nuo 1230 Lt/t kovo viduryje krito iki 1100 Lt/t šiuo metu. Rugiai nuo 540 Lt/t metų pradžioje pigo iki 430 Lt/t šiuo metu.

Paklaustas, ar pingantys grūdai gali atpiginti duonos gaminius, pašnekovas nurodė, kad greito kainų mažėjimo laukti neverta: „Jeigu grūdai perkami dabar, tai įtaka duonos gaminių kainoms gali būti po kelerių metų. Kartais grūdų supirkimo ir duonos gaminių kainos prasilenkia. Nėra jokios koreliacijos nei su metų laikais, nei su sezono pradžia. Buvo daug metų, kai prieš sezoną kainos kilo, nes buvo jaučiamas grūdų trūkumas.“

Turi įvertinti riziką

Lyginant su dabartine situacija, iki kovo kainos buvo fantastiškos, – nurodė grūdus eksportuojančios bendrovės vadovas.

Anot K.Šimo, ūkininkai turi pasirinkimą, todėl patys privalo įvertinti, kada palankiausia parduoti grūdus: „Siūlome visas galimybes. Mūsų tikslas tikrai nėra supirkti visą derlių rugsėjo mėnesį. Mus svarbus kiekis, todėl tą patį derlių galime supirkti vasario ar kovo mėnesiais. Sakoma, kad iš ūkininkų supirkinėjami grūdai sezono metu, o paskui jie brangs. Jei ūkininkas pats tuo tiki, tai gali nemokamai sandėliuoti ir laukti geresnės kainos. Aš pats visada patariu paskirstyti riziką ir derlių parduoti keliais etapais.“

Iki kovo mėnesio grūdų kaina buvo gerokai aukštesnė ir dalis ūkininkų savo derlių pardavė. Tiesa, šiais metais tai maža dalis – iki 10 proc. „Žmonės lygino seno ir naujo derliaus kainas. Naujas derlius buvo superkamas pigiau, todėl psichologiškai ūkininkams ryžtis parduoti buvo sunkiau. Palyginti su dabartine situacija, tada kainos buvo fantastiškos“, – sakė pašnekovas.

Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Pinigai

Pasak jo, ūkininkams priimti sprendimą iš anksto parduoti grūdus trukdė ir dideli nušalimai. Kol augintojai nežinojo, kiek tiksliai reikės atsėti ir nematė realaus derliaus vaizdo, tol jiems buvo sunku įsipareigoti. „Kas fiksavo kainą iki kovo mėnesio, tas laimėjo. Dabar labai sunku pasakyti, kas su kainomis darysis ateityje“, – nurodė K.Šimas.

informacija
AGROKONCERNO GRŪDAI, UAB
Vadovas: Karolis Šimas Darbuotojų sk.: 91 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką