Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Ankstyvos javapjūtės pabaigtuvės atnešė gausų derlių

Šiemet neįprastai anksti, rugpjūčio 12-ąją, daugelyje Kėdainių rajono ūkių baigėsi javapjūtė. Ši vasara tikrai buvo dėkinga grūdų augintojams, kurie džiaugiasi net 30 proc. didesniu javų derliumi nei ankstesniais metais. Krašte iš hektaro buvo prikulta vidutiniškai nuo šešių iki aštuonių tonų grūdų.
Kombainas laukuose
Kombainas laukuose / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nepamena tokių laikų

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos (KKŪS) pirmininkas Virmantas Ivanauskas sako, kad per beveik trisdešimt ūkininkavimo metų jis neprisimena tokių ankstyvų javapjūtės pabaigtuvių.

„Pirmą kartą per 29 metus, kai ūkininkauju, taip anksti užbaigėme rugiapjūtę. Paprastai paskutiniai kombainai laukus palikdavo savaite ar dešimt dienų vėliau. Neatsimenu ir tokių laikų, kad javus būtume nukūlę bent iki Žolinės. Tad šiemet, kaip niekada anksti, baigėme nuėmimo darbus“, – kalbėjo V.Ivanauskas.

Geriausias šiemet buvo kviečių ir rapsų derlius, vasariniai miežiai šiek tiek nukentėjo, nes dalį jų išguldė liūtys, todėl jų prikulta mažiau.

Kaina yra mažesnė

Nors javų derlius gausus, tačiau grūdų supirkimo kainos kritusios, pavyzdžiui, už toną žieminių miežių ūkininkams siūloma 130–135 Eur, kai pagal biržą kaina turėtų siekti bent 140–145 Eur.

Pasak KKŪS vadovo, visada, kai rinkoje daug grūdų, jų kaina būna žemesnė, todėl grūdų saugyklas turintys ūkininkai derlių laiko pavasariui, kuomet kyla supirkimo kainos. Tuo tarpu kiti, neturintis kur saugoti grūdų, juos parduoda iškart.

„Lyginant pastarųjų trejų metų grūdinių augalų derlių, šiemet jis yra net apie 30 proc. didesnis, nors kokybė yra prastesnė, nei pernai. Tai džiugina, nes po trejų sunkių metų žemės ūkiui, ši vasara ūkininkams suteikė vilties vėl dirbti“, – sakė V.Ivanauskas.

Sezonas – prieš akis

Vasaros pabaiga – šventė tik grūdų augintojams, nes sezoniniai darbai eina į pabaigą, tuo tarpu daržovių ir cukrinių runkelių augintojams derliaus nuėmimas dar prieš akis.

„Deja, bet sausra pakenkė cukriniams runkeliams, kuriuos užpuolė ligos. Važiuojant pro jų laukus matyti, kad išgulę runkelių lapai, kurių dėl vandens trūkumo jie nebepakelia net naktį. Tad šiemet tikėtis gero šių šakniavaisių derliaus, matyt, neverta. Taip pat jau dabar akivaizdu, jog ir daržovių derliaus nebus toks pat geras, toks buvo pernai“, – kalbėjo V.Ivanauskas.

Įsitraukia jaunimas

KKŪS priklauso daugiau kaip 250 krašto ūkininkų, kurie dirba apie 48–49 proc. žemės. Vyresniąją žemdirbių kartą džiugina, kad vis daugiau jaunimo įtraukia ūkininkavimas.

„Kėdainių jaunimas ypač žingeidus, smalsus, domisi mokslo tendencijomis, žemdirbystės naujovėmis. Jie visada atneša daug teigiamų idėjų. Tai mus džiugina“, – pabrėžė V. Ivanauskas.

Naujienos šaltinis: Muge.eu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Kaip atnaujinti namus išleidžiant iki 15 eurų? Į pagalbą pasitelkite tekstilę
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius