Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar verta Lietuvoje ūkininkauti?

Morkos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Morkos
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje ariama žemė, pievos, sodai ir uogynai, sudaro kiek daugiau nei pusę šalies teritorijos. Lietuvos statistikos departamento išankstiniais duomenimis, 2013 m. sausio – rugsėjo mėnesiais žemės ūkio ir maisto produktų iš Lietuvos buvo eksportuota 17,1 proc. daugiau nei per atitinkamą 2012 m. laikotarpį. Tačiau lietuvių, gyvenančių kaime, skaičius kasmet vis mažėja, tad galima tik spėlioti, kokia bus tolimesnė Lietuvos ūkio ateitis.

Apie tendencijas Lietuvos ūkiuose, produkcijos eksportą bei šių dienų aktualijas kalbamės su jau daugiau nei du dešimtmečius nuosavam ūkiui vadovaujančiu ūkininku Algimantu Vaupšu.

Lengviau Lenkijoje

Kelmės rajone esančiame ūkyje Algimantas Vaupšas augina bulves, morkas, kopūstus, burokėlius, krapus, salotas, petražoles, krienus, ridikus ir kitas daržoves.

Norinčiam pradėti Lietuvoje savo ūkininkavimo verslą, gali tekti susidurti su atspirties taškų paieškomis ir didelėmis išlaidomis. Anot ūkininko Algimanto Vaupšo, Lietuvoje nėra labai palankios sąlygos ūkininkavimui, jos kur kas geresnės kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Lenkijoje.

„Norintiems pradėti tokio pobūdžio verslą, tektų gerokai paplušėti. Dėl lėšų stygiaus šiuo metu Lietuvoje nėra pagalbinių projektų ūkininkams, auginantiems daržoves bei grūdus, tačiau norintiems pradėti gyvulininkystės ūkį, neturėtų būti sunku rasti tinkamą pagalbą“, – kalba A. Vaupšas.

Pats ūkininkas priklauso Lietuvos daržovių augintojų asociacijai, vienijančiai stambiausius ir smulkiuosius daržovių ir bulvių augintojus, augintojų ir prekinio paruošimo bei realizavimo kooperatines bendroves ir agrofirmas.

Prekybos tinklai padeda išmokėti algas

Eksportuojame apie 10–20 proc. visos ūkyje užauginamos produkcijos. Pagrindinės eksporto kryptys – Latvija, Rusija ir Vokietija, taip pat daržoves vežame į Angliją, Norvegiją ir Kanadą, - sakė A.Vaupšas.

Kelmės rajone esančiame ūkyje Algimantas Vaupšas augina bulves, morkas, kopūstus, burokėlius, krapus, salotas, petražoles, krienus, ridikus ir kitas daržoves. Savo produkciją ūkininkas realizuoja tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje.

„Eksportuojame apie 10–20 proc. visos ūkyje užauginamos produkcijos. Pagrindinės eksporto kryptys – Latvija, Rusija ir Vokietija, taip pat daržoves vežame į Angliją, Norvegiją ir Kanadą“, –  kalba A.Vaupšas.

Ūkininko teigimu, nemažą dalį eksportuojamų produktų sudaro rauginti kopūstai ir agurkai, kurie svečiose šalyse – ypač pamėgti. Tiesa, kur kas didesnę produkcijos dalį ūkininkas realizuoja bendradarbiaudamas su prekybos tinklais – maždaug 40 proc. jo produkcijos parduodama didžiuosiuose prekybos tinkluose.

Algimantas Vaupšas
Algimantas Vaupšas

„Pavyzdžiui, prekybos tinklas „IKI” superka apie 50 proc. naminių krienų ir virtų burokėlių produkcijos. Beje, pastaruoju metu mūsų krienai sulaukia vis daugau pirkėjų dėmesio. Be abejonės, tai džiugina“, – komentuoja A.Vaupšas. Prie pelno prisideda ir derliaus pardavimai –  ūkininkas turi net 500 ha. grūdų lauką.

Ūkio ateitis – iš kartos į kartą

Paklaustas apie ateities ir ūkio planus, A.Vaupšas sako: „Kolkas nėra planų plėsti produktų asortimentą, dėl darbų gausos to daryti neapsimokėtų, bet galbūt ateityje, pagerėjus sąlygoms, galima būtų galvoti ir apie plėtrą.“

Ūkininkas tikisi, jog pavyks prikalbinti sūnų perimti ūkininkavimo verslą:  „Parduoti ūkio nesiruošiu. Juk tai tiek metų puoselėtas verslas, kurį norisi perduoti iš kartos į kartą.“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką