Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Babtų seniūnijos ūkininkas Romas Majauskas: „Grūdus parduosiu tik kitais metais“

Romas Majauskas
Romo Majausko asmeninio archyvo nuotr. / Romas Majauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Babtų seniūnijoje ūkininkaujančiam grūdų augintojui Romui Majauskui darbymetis dėl šiltos vasaros šiemet prasidėjo maždaug 10 dienų anksčiau nei įprastai. Tačiau jo nedžiugina dabartinės grūdų kainos, todėl R.Majauskas įsitikinęs, kad nuimtą derlių vertės parduoti tik po Naujųjų metų.

„Net ir neturintiems savo sandėlių patarčiau ieškoti grūdams vietos elevatoriuose, o ne juos parduoti. Dabar kainos visiškai nepalankios ūkininkams, o prasidėjus grūdų vežimui, jos dar šiek tiek nukris“, – kalbėjo R.Majauskas.

Derlius subrendo anksčiau

600 ha rapsais, miežiais ir kviečiais užsėjęs R.Majauskas pastebi, kad šiemet anksčiau subrendo ir rapsai, ir javai. „Dėl šiltos vasaros daug kur jau prasidėjo darbymetis. Paprastai kombainai į laukus išvažiuodavo antrą rugpjūčio savaitę“, – kalbėjo ūkininkas.

„Dabar kainos visiškai nepalankios ūkininkams, o prasidėjus grūdų vežimui, jos dar šiek tiek nukris“, – kalbėjo R.Majauskas.

R.Majausko ūkyje jau nupjautas žieminis rapsas, šią savaitę bus pradedami kulti ir javai. „Mažiau tręšiamus javus ūkininkai kulti pradėjo dar anksčiau, praėjusią savaitę“, – teigė R.Majauskas.

Ankstyvą javapjūtę nulėmė šilta liepa, taip pat anksti pasitraukusi žiema. „Jei ne vėsios birželio naktys, derlius būtų subrendęs dar anksčiau“, – mano R.Majauskas.

Neišvengė nuostolių

Šilta besniegė žiema nebuvo palanki javų ir rapsų augintojams. „Užteko dviejų šaltų savaičių, kad daug kam pražūtų nemaža dalis žieminių kultūrų, nes laukuose nebuvo sniego dangos. Man irgi teko pavasarį iš naujo pasėti dalį kviečių. Jų iššalo apie 30 proc.“, – pasakojo R.Majauskas.

Iš naujo pasėti javai ir rapsai būna 10-15 proc. mažiau derlingi. „Pavasaris irgi buvo permainingas. Žinau, kad kai kuriems dėl šaltų balandžio dienų teko net ir trečią kartą sėti javus“, – sakė R.Majauskas.

„Dar nemačiau, kad gegužę jau pasirodytų varpos“, – tvirtino ūkininkas.

Antra vertus, jis pastebi, kad dar niekada taip sparčiai nebrendo javai. „Dar nemačiau, kad gegužę jau pasirodytų varpos“, – tvirtino ūkininkas. Javų augimas stabtelėjo birželį dėl vėsių naktų. Užtat vėliau atėjus šiltai liepai augalai vėl ėmė sparčiai bręsti.

Derlius geros, kainos menkos

R.Majauskas prognozuoja, kad šiemet bus toks pat geras derlius kaip ir pernai. Tačiau kaina ūkininko nedžiugina. Šiuo metu ekstra klasės kviečiai kainuoja apie 600 litų už toną. „Pernai jų kaina buvo daugiau kaip 100 litų didesnė“, – prisimena R.Majauskas. Pasak jo, kaina krinta dėl gerai brendusių javų Rusijoje, Ukrainoje, kitose šalyse.

Dėl to ūkininkas neketina vežti nuimto derliaus į elevatorių. „Po Naujų metų jų kaina tikrai bus didesnė nei dabar. Lietuvos grūdai turi daug baltymų ir bus gana paklausūs“, – tikisi R.Majauskas.

Ūkininko teigimu, prasidėjus masiniam ūkininkų derliaus vežimui į elevatorius grūdų kaina nukrenta dar kelias dešimtis litų už toną.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką