Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 27d. 15:00

Detektyvas: Lietuvoje per metus dingo 20 tūkstančių hektarų miškų, bet niekas nežino – kur

Lietuvos miškai iš paukščio skrydžio
Alfredo Pliadžio nuotr. / Lietuvos miškai iš paukščio skrydžio

Per metus Lietuvoje miškų sumažėjo 20 tūkstančių hektarų, liudija oficiali statistika. Tai pripažįsta tiek Nacionalinė žemės tarnyba, tiek Valstybės žemės fondas, tačiau paaiškinti, kaip tai galėjo nutikti, niekas negali. Duomenų teikėjai sako, kad paklaidos nėra, o aiškintis priežastis – ne jų darbas.

Pirmoji tai pastebėjo Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), gavusi oficialius duomenis. „Nacionalinės žemės tarybos specialistai pastebi, kad miškų sumažėjo beveik 20 tūkstančių hektarų“, – patvirtino NŽT viešųjų ryšių atstovė Renata Remeikaitė.

Tačiau kodėl taip atsitiko, pasakyti negalėjo. Nepanašu, kad tai susiję su pakitusiais kirtimais ar žemės paskirties keitimu, didesnių pokyčių nebuvo ir urėdijose.

Plotas staiga sumažėjo

Pastarųjų trejų metų statistika rodo, kad Lietuvoje miškų plotai kasmet bent jau simboliškai augo. Pavyzdžiui, 2015 m. miškų plotai išaugo 6,9 tūkst. ha, 2014-aisiais – 3 tūkst. ha. Anksčiau, jei ir būta miškų plotų sumažėjimo, tai jis buvo tik simbolinis.

Tačiau naujausi tyrimai nustebino valstybines institucijas, kurios negali atsakyti, kodėl taip nutiko.

Informaciją NŽT apie per metus pasikeitusį miškų plotą teikia Valstybės žemės fondas. Naujausioje ataskaitoje teigiama, kad 2017 m. sausio 1 dieną miškų plotas Lietuvoje, palyginti su 2016 m. sausio 1 diena, sumažėjo 0,89 proc.

Pernai Lietuvoje buvo 2,198 mln. ha miškų, o šiais metais – 2,178 mln. ha. Skirtumas – 20 tūkst. hektarų.

Tačiau per metus Lietuvoje padaugėjo pelkių (20,9 proc.), sodų (4,8), pievų ir natūralių ganyklų (10,82).

Jokios klaidos nėra

Skaičiavimus pateikusio Valstybės žemės fondo vadovas Tomas Balčiūnas 15min negalėjo pasakyti, kodėl Lietuvoje sumažėjo miškų, tačiau pasiūlė susisiekti su VŽF Informacinių technologijų skyriumi. Jo vedėjas Giedrius Vasaitis užtikrino, kad čia jokios klaidos nėra.

„Skaičiavimai padaryti pagal erdvinius duomenis, kuriuos mums pateikė „GIS-Centras“. Tačiau man sunku pasakyti, kodėl sumažėjo miškų plotai. Duomenys koreguojami ir pagal gyventojų, žemės naudotojų pastabas. Gal jos lėmė tokius pokyčius? Tačiau paklaidos čia nėra – miškų plotas tikrai sumažėjo“, – patikino IT skyriaus vadovas.

O gal pasikeitė duomenų apdorojimo, skaičiavimo, tyrimo tvarka? „Ta pati metodika naudojama jau trejus metus, čia niekas nesikeitė. Paklaidos čia irgi nėra“, – užtikrino G.Vasaitis.

Apskaičiuoja, bet nekomentuoja

Lietuvoje tokius plotų skaičiavimus atlieka Valstybinė įmonė Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centras („GIS-Centras“), kuris yra atsakinga už Lietuvos erdvinės informacijos portalo (www.geoportal.lt) tvarkymą. Miškų, pelkių, kitų teritorijų plotą ji nustato tam tikru geoferenciniu pagrindu. Taigi ši įmonė vienintelė, kuri atsakinga už geografinių duomenų apskaičiavimus valstybiniu mastu. Būtent jos specialistai ir pateikė visus duomenis VŽF.

„GIS-Centro“ Erdvinių duomenų skyriaus vadovė Lina Papšienė 15min taip pat patvirtino, kad miškingų vietovių plotas per metus sumažėjo. Tačiau kodėl taip nutiko, pasakyti irgi negalėjo.

„Mes pateikiame duomenis, tačiau priežasčių neanalizuojame“, – 15min teigė ji. Specialistė pasakoja, kad duomenys apie plotus apskaičiuojami naudojant nuotraukas, važiuojant ir į vietas.

„Mūsų tikslas – užtikrinti, kad tie duomenys būtų tikslūs ir aktualūs. Tačiau ne mes turime komentuoti pokyčių priežastis“, – teigė ji.

Statistiką apie miškų plotus kaupia ir Valstybinė miškų tarnyba, tačiau šios specialistai teigė nėra girdėję, kad pasikeitė plotai. Tiesa, į Valstybinės įmonės „GIS-Centras“ skaičiavimus žiūri atsargiai.

„Kažkada buvo paskaičiuota, kad ir Lietuvos plotas sumažėjo, tačiau niekas mūsų neužgrobė“, – juokavo Valstybinės miškų tarnybos Miškotvarkos skyriaus vedėjas Leandras Deltuva.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką