-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekologiniams ūkiams trūksta ir dėmesio, ir paramos

Lietuva labai prastai išnaudoja švarios gamtos ir aplinkos potencialą, kuris galėtų mūsų šalį reklamuoti, kaip Europos ekologinių ūkių rojų. Anaiptol. Realybė yra priešinga – ekologinių ūkių skaičius Lietuvoje mažėja. Šiuo metų jų yra netgi mažiau nei prieš dešimtmetį.
Ekologinis Jusių ūkis
Ekologinis Jusių ūkis / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Trūksta produktų ir konkurencijos

„Tai blogas signalas visiems – tiek ūkininkams, tiek vartotojams, tiek pačiai valstybei. Ūkių nedaugėja, ekologinių produktų trūksta, tai reiškia nėra konkurencijos, kuri tik ir gali sumažinti ekologinių produktų kainas. O dabar dar girdime iš ūkininkų, kad valstybė nebeteikia europinės paramos smulkiems ekologiniams ūkiams, nes visą paramą susišlavė stambūs ūkiai“, – pranešime spaudai teigia ūkininkų produktų e-parduotuvės Baltakarve.lt vadovas Pavelas Urbanovičius.

Verslininkas pastebi, kad Lietuvoje rasti ekologinių produktų tampa vis sunkesnė užduotis.

„Daugiausia klientų turime Vilniuje, tad pirmiausia ūkininkų ieškojome aplink Vilnių. Jų čia beveik nėra. Vėliau paiešką perkėlėme į kitus rajonus. Dabar netgi visoje Lietuvoje specialiai ūkininkams įkūrėme 10 produktų surinkimo taškų, kuriuos mes vadiname „depais“. Tai reiškia, kad ūkininkui nebereikia savo produktų vežti per visą Lietuvą mums į Vilnių. Užtenka užsakytus produktus vakare nuvežti iki artimiausio „depo“ – logistikos kompanija kitą rytą juos atveža mums, o mes pristatome klientui. Kodėl miniu šitą pavyzdį? O todėl, kad net ir tokia, Lietuvoje dar nauja paslauga, mažai gelbsti, nes Lietuvoje paprasčiausiai trūksta ekologinių ūkių ir jų produktų“, – įsitikinęs P.Urbanovičius.

Prekiauti vien ekologiškais produktais neišeina

Būtent dėl šios priežasties Baltakarve.lt pradėjo prekiauti ne tik ekologiška, bet ir natūralia ūkininkų produkcija.

Asmeninio archyvo nuotr./Pavelas Urbonavičius
Asmeninio archyvo nuotr./Pavelas Urbonavičius

Po metų darbo ir bendravimo su ūkininkais patirties P.Urbanovičius teigia galintis įvardyti ir priežastį, kodėl mažėja smulkių ekologinių ūkių: „Reikalavimai yra griežti, dokumentacijos ir raštvedybos daug, kiekvienas patikrinimas kainuoja, todėl daug ūkių spjauna ir nebesiekia ekologinio ūkio sertifikato. Jie sako: „Mes širdyje esame ekologai“. O tai ne mažiau svarbu nei bet koks popierinis dokumentas. Todėl pirkėjams dabar jau galime pasiūlyti ir tokia filosofija besivadovaujančių ūkininkų produkcijos, kuri išauginta be chemijos, mažuose ūkiuose“.

Be jokios abejonės, tokiu atveju belieka pasitikėti ūkininku, bet ilga bendravimo patirtis jau leidžia atskirti, kurie tik kalba apie ekologiją, o prekiauja daug įvairios chemijos mačiusia produkcija ir kurie laikosi švaraus ūkininkavimo principų.

„Bet tai, žinoma, tik kompromisas. Netgi tarp Lietuvos 100-ečiui pateiktų idėjų, vienos idėjos autoriai siūlė Lietuvą paversti ekologinių ūkių valstybe. Mes tam tikrai pritariame, tam pritartų ir sveiko kokybiško maisto pasiilgę žmonės. Todėl raginame politikus, Vyriausybę imtis konkrečių žingsnių, kad jaunimas norėtų kurti ekologinius ūkius, kad jų skaičius augtų, kad jie lengvai pasiektų miesto gyventojus, o ekologinių produktų kainos būtų konkurencingos“, – pabrėžė Baltakarve.lt vadovas.

Pasirinko kitokią verslo nišą ir nesuklydo

Ūkininkų produktų pristatymas į namus arba galimybė juos atsiimti bet kuriame miesto rajone tampa rimta alternatyva tradicinei prekybai turguose ar prekybos centruose. Šio pakankamai naujo verslo modelio kūrėjai teigia, kad nuolat auganti apyvarta ir pirkėjų susidomėjimas patvirtina, kad mažmeninė prekybos rinka pribrendo pokyčiams.

E-prekybos maisto produktais rinka Lietuvoje dar tik formuojasi. Pagal pirkėjų skaičių nuo JAV, Prancūzijos, o juolab Didžiosios Britanijos, kur internetu maisto produktus perka apie 6 proc. gyventojų, Lietuva atsilieka dešimt ir daugiau kartų. 2016 metais Lietuvoje internetu maistą pirko vos apie 0,44 proc. gyventojų. Tai reiškia, kad rinka tik formuojasi ir turi didelį potencialą augti.

Suprasti akimirksniu

  • Ekologinių ūkių skaičius Lietuvoje:
  • 2004 m. – 1178
  • 2005 m. – 1811
  • 2006 m. – 2346
  • 2007 m. – 2855
  • 2008 m. – 2805
  • 2009 m. – 2679
  • 2010 m. – 2668
  • 2011 m. – 2598
  • 2012 m. – 2511
  • 2013 m. – 2570
  • 2014 m. – 2475
  • 2015 m. – 2672
  • 2016 m. – 2539
  • Šaltinis – „Ekoagros“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius