Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 18d. 16:38 , Atnaujinta: 2019 spalio 18d. 17:52

JAV įveda 25 proc. muitus lietuviškiems pieno produktams

Pieno produktai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Pieno produktai

Jungtinės Amerikos Valstijos įveda 25 proc. importo muitus lietuviškiems pieno produktams. Bus apmokestinami iš Lietuvos importuojami sūriai, jogurtai ir kiti produktai, nurodoma JAV Federaliniame registre.

Ieškos naujų rinkų

Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV) įvedus muitus lietuviškiems pieno produktams, Lietuvos įmonėms teks ieškoti naujų rinkų, be to, dėl rinkos pertekliaus Europos Sąjungoje gali kristi pieno žaliavos kaina, teigia tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – „Pieno žvaigždes“, Vilkyškių pieninę ir „Rokiškio sūrį“ – vienijančios asociacijos Pieno centras vadovas Egidijus Simonis.

„Rokiškio sūris“ daugiausia eksportuoja sūrių į JAV.

„Pagrindinis eksporto produktas į JAV yra sūriai. Lietuvos įmonėms kontraktai nutrūks ir jos negalės išvežti tų produktų, lieka įmonėse produktai, sūrius reikės laikyti sandėliuose“, – BNS sakė E.Simonis.

Anot jo, JAV nėra pagrindinė Lietuvos pieno bendrovių rinka, tačiau į šalį važiavo reikšminga dalis produktų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pienas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pienas

„Visą laiką ieškome naujų rinkų. Yra beveik 150 rinkų, į kurias galima išvežti, bet ekonomiškai apsimoka vežti į maždaug 65 pasaulio šalis. Išvežti tokį kiekį, kuris buvo kontraktuotas su JAV, bus problematiška greitai pakeisti, tai užtruks laiko“, – aiškino E.Simonis.

Pasak jo, dėl JAV muitų Europos Sąjungoje liks daug pieno produktų, kurie buvo eksportuojami į Valstijas. Didieji eksportuotojai, pavyzdžiui, Danija, Olandija, Italija, Prancūzija, Airija JAV skirtus produktus paliks Europoje, todėl gali kristi žaliavinio pieno kaina.

„Visi produktai, kurie buvo skirti JAV, lieka čia, ir kad juos kažkur kitur išvežti, taip greitai nepavyks. Tai gali sukelti žaliavinio pieno produktų perteklių ES viduje, tai atsilieptų žaliavinio pieno kainoms, jos gali kristi“, – sakė E.Simonis.

Muitai yra derybų objektas

Pasak eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ tyrimų vadovo Vadimo Ivanovo, muitai lietuviškoms prekėms neigiamai paveiks sūrių ir pieno produktų eksportą.

„Mūsų sūriai ten pabrangs. Konkurencingumas mūsų prekės sumažės. 25 proc. muitai yra pakankamas prekės pabrangimas, kad galėtų grėsti dalies rinkos praradimu“, – BNS sakė V.Ivanovas.

„Ką reiškia, kad mūsų sūriai JAV pabrangs 25 proc.? Reiškia, kad Naujosios Zelandijos, Kanados, kitų valstybių sūris taps konkurencingesnis. Aišku, reikia turėti omenyje, kad mūsų pieno produktai pasižymi aukštais kokybiniais parametrais“, – teigė jis.

Tačiau V.Ivanovas pabrėžia, kad muitai dar gali būti ir atšaukti.

„Muitai, kaip yra įvesti, gali būti ir atšaukti (...). Tai yra derybų objektas. Dėl muitų panaikinimų derėsis jau ne Lietuva kaip atskira šalis, bet vyks Europos Sąjungos atstovai“, – teigė „Verslios Lietuvos“ tyrimų vadovas.

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, pernai Lietuva į JAV eksportavo pieno produktų už 9 mln. eurų.

Pasak V.Ivanovo, ES pieno produktų eksportas į JAV sudaro tik 2,5 proc. viso ES šių produktų eksporto, todėl labiau neramina ne pats muitų poveikis, o tai, kad žengtas pirmas žingsnis eskaluojant prekybos ginčą.

„Poveikis bus minimalus. Bet labiausiai neramina tai, kad JAV vis dėlto įvedė tuos muitus ir padarė žingsnį eskaluodama patį prekybinį ginčą. Tai signalizuoja apie tai, kad ES greičiausiai bus priversta imtis atsakomųjų priemonių ir tas gali užkurti konfliktą, kol bus surastas susitarimas“, – teigė jis.

ES irgi taikys muitus

Vašingtonui penktadienį nustačius importo muitus Europos Sąjungos (ES) prekėms, kurių vertė siekia rekordinius 7,5 mlrd. JAV dolerių, ES neturės kito pasirinkimo, kaip tik imtis atsakomųjų veiksmų, pareiškė už prekybą atsakinga Europos Komisijos (EK) narė.

„Apgailestaujame dėl JAV sprendimo nustatyti muitus“, – pareiškė Cecilia Malmstrom.

„Šis žingsnis nepalieka mums jokių alternatyvų, kaip tik atėjus laikui įvesti savo muitus „Boeing“ byloje, kurioje, kaip buvo nustatyta, Jungtinės Valstijos pažeidė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisykles“, – pridūrė ji.

Vašingtonas pirmadienį gavo oficialų PPO leidimą dėl neteisėtų subsidijų, kurias ES skyrė orlaivių gamintojai „Airbus“, įvesti importo muitus milijardų JAV dolerių vertės ES prekėms, įskaitant sūrį ir vyną.

Visgi Europos Sąjunga tikėjosi iki penktadienio pasiekti sutarimą, kuris leistų išvengti įtampos prekyboje padidėjimo. Tačiau bloko derybininkų pastangos buvo bevaisės

G.Nausėda: nauji JAV muitai žalingi ir Europai, ir Amerikai

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nauji JAV muitai Europos Sąjungai pakenks ekonomikai abejose Atlanto pusėse, įskaitant ir Lietuvos verslą.

„Tai, žinoma, žalinga visiems, tiek pačioms JAV, tiek Europai. Lietuvai tai taip pat nėra naudingas sprendimas, kadangi pastaruoju metu JAV buvo įdomi ir dinamiškai auganti rinka mūsų prekėms“, – žurnalistams Briuselyje sakė G.Nausėda.

Lietuvos respublikos prezidento kanceliarijos/Roberto Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda Europos Vadovų Taryboje
Lietuvos respublikos prezidento kanceliarijos/Roberto Dačkaus nuotr./Gitanas Nausėda Europos Vadovų Taryboje

Penktadienį nustatyti JAV muitai gali skaudžiai smogti lietuviškų pieno produktų eksportuotojams, nes jiems taip pat pradėtas taikyti 25 proc. tarifas.

Europos Komisija pareiškė, kad turės imtis atsakomųjų priemonių.

G.Nausėdos teigimu, Europos Vadovų Taryboje penktadienį prekybos karo tema nebuvo aptarta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu
Debiutas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką