Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 11 26, 14:13 Atnaujinta 2020 11 26, 17:19

COVID-19 nustatytas Jonavos rajone esančiame ūkyje laikomoms audinėms, izoliacijoje – penki ūkyje dirbantys žmonės

Koronavirusas nustatytas Jonavos rajone esančiame ūkyje laikomoms audinėms, BNS ketvirtadienį informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Ūkio vadovas teigė, kad žvėreliai apsikrėtė nuo susirgusio darbuotojo, tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sako, kad galėjo būti ir priešingai. Dėl galimo sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiu darbuotoju izoliuoti penki kolegos. Iš viso teigiamas testas nustatytas 22 audinėms.
Kailinių žvėrelių ūkyje
Kailinių žvėrelių ūkyje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Ūkyje staiga pradėjus gaišti audinėms, buvo paimti mėginiai. Atlikus tyrimus, nustatyta, kad audinės buvo užsikrėtusios šia infekcine liga“, – BNS sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Jurgita Savickaitė.

Anot Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, koronavirusas paplito Jonavos rajone esančiame audinių ūkyje, priklausančiam įmonei „Danmink“. Pastarosios pagrindinis akcininkas – „Vilkijos ūkis“.

5 darbuotojai – saviizoliacijoje

„Darbo aplinkoje sąlytį turėjo penki asmenys, asmeninėje aplinkoje – trys. Visi jie yra izoliuoti“, – sakė įstaigos atstovė Justina Petravičienė.

Jos teigimu, darbuotojui koronavirusas patvirtintas lapkričio 24 dieną.

Verslininko teigimu, manoma, kad žvėreliai užsikrėtė nuo susirgusio darbuotojo, tačiau NVSC atstovė sako, kad darbuotojo užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, todėl neatmetama versija, jog darbuotojas galėjo užsikrėsti nuo gyvūnėlių.

„Epidemiologinio tyrimo metu surinkti duomenys rodo, kad žmogus negali pasakyti, kaip jis užsikrėtė. Tai nei viena, nei kita versija negali būti atmesta šitoje vietoje“, – kalbėjo J.Petravičienė.

Ji taip pat teigė, kad audinėms nustatytas koronavirusas yra pirmas atvejis Lietuvoje, kai ši infekcinė liga patvirtinama gyvūnams.

„Iki šiol Lietuvoje neturėjome tokių atvejų“, – sakė NVSC atstovė.

Mėginiai paimti nugaišus 169 audinėms

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Jonavos rajono audinių ūkyje, kuriame laikyti įmonėms UAB „Danmink“ ir AB „Vilkijos ūkis“ priklausantys gyvūnai, staiga nugaišus 169 audinėms ir ištyrus jų mėginius patvirtinta, kad gyvūnai buvo užsikrėtę COVID-19. Vėliau sužinota, kad nugaišo dar 155 audinės – tiek „Danmink“, tiek „Vilkijos ūkyje“.

„Pirminė informacija apie šiame ūkyje padidėjusį kailinių žvėrelių gaišimą mus pasiekė šį antradienį. Tą pačią dieną VMVT specialistų atrinkti gyvūnėlių mėginiai buvo pristatyti tyrimams į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją. Siekiant patvirtinti arba paneigti kilusius įtarimus ir nustatyti tikslų viruso išplitimo ūkyje mastą, trečiadienį atrinkti 22 papildomi mėginiai. Jų rezultatai taip pat patvirtino COVID-19. Tuo pačiu trečiadienį gavome pranešimą, kad vienam iš šį ūkį prižiūrinčių asmenų patvirtintas COVID-19. VMVT žiniomis, audinių fermos darbuotojas blogai pasijuto šį pirmadienį, visi su juo kontaktavę darbuotojai yra saviizoliacijoje“, – teigia VMVT direktorius Darius Remeika.

Gavus informaciją apie ūkyje įtarimą ligos židinį, nedelsiant, nuo lapkričio 24 d. jam pritaikyti veiklos apribojimai. Iš užkrėsto ūkio uždraustas bet koks gyvūnų, pašarų ar kitų gyvūninių produktų išvežimas.

Priimtas sprendimas nugaišinti 22 užkrėstuose narvuose laikomas audines (apie 40 vnt.), o gyvūnų gaišenas saugiai sunaikinti šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje.

„Gauti tyrimo rezultatai rodo, kad virusą SARS-CoV-2 audinėms perduoti galėjo ūkio darbuotojas, todėl raginame visus šalies audinių ūkius griežtai laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų, o ūkio darbuotojams pajutus bent menkiausius ligos simptomus, nedelsiant palikti darbo vietą ir riboti kontaktą su ūkyje laikomais gyvūnais“, – pabrėžė VMVT direktorius.

„Stebime situaciją, jei bus nustatyta dar sergančių audinių, jos bus naikinamos“, – kalbėjo VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

„Šiuo metu Lietuvoje vyksta verslinis audinių gaišinimas kailiams. Artimiausiu metu minėtuose dviejuose ūkiuose bus gaišinama apie 30 tūkst. audinių. Bus pradėta nuo galbūt sergančių, tuomet bus atliekami atsitiktiniai kontroliniai tyrimai. Tos nugaišusios audinės, kurioms bus patvirtinta liga, turės būti sunaikintos, o likusios – jų kailiai bus sandėliuojami iki atskiro nurodymo“, – pridūrė jis.

VMVT duomenimis, „Danmink“ ir „Vilkijos ūkyje“ laikoma apie 60 tūkst. kailinių žvėrelių.

Tuo metu „Vilkijos ūkio“ vadovas BNS tvirtino, kad šiuo metu vien „Danmink“ augina virš 30 tūkst. audinių.

Ūkio atsakingi asmenys įpareigoti atidžiai vykdyti likusių audinių sveikatos būklės laboratorinę stebėseną.

Galimai užsikrėtė nuo darbuotojo

„Vilkijos ūkio“ vadovo Č.Tallat-Kelpšos teigimu, koronavirusas gyvoms audinėms kol kas nenustatytas.

Verslininko teigimu, šiuo metu „Danmink“ augina virš 30 tūkst. audinių.

„Visoms daromi tyrimai nuo praėjusios savaitės, tam pačiam „Danmink“ buvo daromi ir visi tyrimai buvo neigiami“, – kalbėjo kailinių žvėrelių augintojas.

Č.Tallat-Kelpšos teigimu, manoma, kad audinės koronavirusu galėjo užsikrėsti nuo sergančio darbuotojo.

„Mes apie tai sužinojom tik vakar“, – sakė jis.

Pasak „Vilkijos ūkio“ vadovo, tolesni veiksmai dėl audinių bus derinami su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Yra paletė sprendimų pagal įvairias valstybes, pavyzdžiui, JAV, Švedija nenaikina net sergančių, nieko nenaikina, tiesiog sustiprina saugos priemones, kad apsaugoti žmones, kad apsaugoti nuo viruso išnešimo iš fermos, leidžia toms audinėms prasirgti, įgyti imunitetą“, – kalbėjo Č.Tallat-Kelpša.

„Žiūrėsim, kas bus. Jei bus nuspręsta naikinti, tuomet klausimas bus apie kompensacijas“, – pridūrė jis.

Tarnybos duomenimis, šiuo metu 86 Lietuvos ūkiuose laikoma daugiau kaip 1,6 mln. audinių.

Lietuvos audinių augintojai kiekvieną savaitę įpareigoti pateikti regioniniam VMVT padaliniui, vykdančiam audinių ūkio valstybinę veterinarinę kontrolę, duomenis apie per savaitę nugaišusias audines, atsižvelgiant į šiuos duomenis bus sprendžiama dėl naujų mėginių atrinkimo ir ištyrimo. Tokią prievolę visiems audinių augintojams ir laikytojams numato lapkričio 12 d. pasirašytas VMVT direktoriaus įsakymas.

VMVT informuoja, kad remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) atliktu rizikos vertinimu, atsižvelgiant į šiuo metu turimą informaciją apie viruso SARS-CoV-2 perdavimo kelius ir susirgimų sudėtingumą, virusas, nustatytas audinių ūkiuose nekelia pavojaus žmonių sveikatai (išskyrus tiesiogiai ūkiuose dirbančius asmenis).

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką