Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 19d. 10:49 , Atnaujinta: 2018 rugsėjo 19d. 12:40

Labanoro girioje stabdomi miško kirtimai

Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose

Kilus visuomenės nepasitenkinimui dėl Labanoro regioniniame parke kertamų valstybinių miškų, visuose juose mėnesiui stabdomi kirtimai, BNS pranešė aplinkos ministras.

„Kilus visuomenės susirūpinimui dėl kertamos Labanoro girios, šioje saugomoje teritorijoje esančiuose valstybiniuose miškuose vieną mėnesį nebus vykdomi jokie kirtimai“, – pranešė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Jo žodžiais, pertrauka būtina, siekiant iš naujo peržiūrėti miško kirtimų planus, įvertinti, ar ūkinė veikla Labanoro girioje ligšiol nebuvo neteisėta.

„Tam, kad peržiūrėtume visas planavimo procedūras, įvestume saugiklius, kad tokiose vietose – vertingiausi miškai, biologinės įvairovės miškai būtų apsaugoti, ir manau, kad ta pauzė tam ir reikalinga – susivokti, susiprasti, ar buvo padaryta pažeidimų ir kad ateityje jų būtų išvengta“, – trečiadienį Seime po susitikimo su parlamento vadovu Viktoru Pranckiečiu BNS sakė ministras.

V.Pranckiečio teigimu, miškų kirtimų planavimo problemų yra.

„Sustabdžius ir ištyrus visą padėtį, bus galima aiškiai atsakyti ir visuomenei, kokios klaidos yra padarytos, ar jų yra ir kaip pakeisti situaciją, kad planuotume taip, kad žmonių lūkesčius atitiktume“, – tvirtino Seimo pirmininkas.

Pasak K.Navicko, Labanoro regioniniame parke šiemet suplanuota iškirsti 166 hektarus miškų, iš jų 90 ha jau yra iškirsta.

Ministras prognozuoja, kad visoje Lietuvoje jau iškirsta apie du trečdaliai suplanuotų iškirsti miškų.

K.Navickas sakė neturintis informacijos dėl galimų pažeidimų kitose šalies vietose kertant valstybinius miškus, tačiau neatmetė, kad jų gali būti.

„Peržiūrėsime visų (kirtimų – BNS) planavimą iš esmės,“ – BNS teigė K.Navickas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose

Valstybinė miškų urėdija vienam mėnesiui privalės nutraukti kirtimus Labanoro regioniniame parke ir peržiūrėti šių kirtimų planavimo procedūras. Valstybinei miškų tarnybai pavesta per šį laiką patikrinti, kaip laikomasi miško kirtimo taisyklių, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

M.Pulkauninkas: šįmet valstybinių miškų kertama mažiau

Savo ruožtu urėdija skelbia medienos parduodanti 10 proc. mažiau nei pernai.

Valstybinių miškų urėdijos duomenimis, šių metų rugpjūtį urėdija didmeninės prekybos rinkoje pardavė 300 tūkst. kubinių metrų žaliavinės medienos ir tai yra 8 proc. daugiau nei liepą.

„Palyginti su praėjusių metų aštuonių mėnesių laikotarpiu, šiais metais per sausį–rugpjūtį žaliavinės medienos parduota 10 proc. mažiau nei pernai“, – rašoma valstybinės įmonės žiniasklaidai išplatintame pranešime.

„Tai reiškia, kad šiais metais valstybinių miškų buvo kertama dešimtadaliu mažiau“, – pranešime cituojamas Valstybinių miškų urėdijos direktorius Marius Pulkauninkas.

Iš viso per 2017 metų aštuonis mėnesius valstybinė įmonė pardavė 2,591 mln. kubinių metrų žaliavinės medienos, 2018 metais sausį-rugpjūtį – 2,328 mln. kubinių metrų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pulkauninkas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Marius Pulkauninkas

„Baigiasi 2014–2018 metams Vyriausybės patvirtintų kirtimo normų periodas. Natūralu, kad kasmet dėl gamtos sąlygų kirtimo tempas šiek tiek koreguojamas, ir paskutiniaisiais planavimo periodo metais dėl objektyvių priežasčių kertama mažiau“, – dėsto M.Pulkauninkas.

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį su aplinkos ministru sutarė, kad turėtų būti griežtinama kirtimų vertinguose Lietuvos miškuose tvarka. Planuojama dvigubinti plotus, kuriuose negalima ūkinė veikla, riboti plynus kirtimus.

Pasak premjero, netrukus Vyriausybę pasieks siūlymai, kaip labiau apsaugoti Labanoro girią, svarstomas klausimas ir dėl plynų kirtimų ribojimų.

15min rašė apie kilusį visuomenės nepasitenkinimą vykdomais kirtimais Labanoro girioje. Joje antradienį lankėsi ir ministras, ir Valstybinių miškų urėdijų vadovas Marius Pulkauninkas, kurie buvo sutikti protestuotojų.

Antradienį Labanoro girioje stebėjęs vykdomus miško kirtimus, ministras pabrėžė, kad būtina daugiau dėmesio skirti planavimo procedūroms – kertamos biržės negali tapti vienu dideliu iškirstu lauku. „Būtina įvesti ir „saugiklių“ sistemą, kad vertingiausi miško plotai būtų išsaugoti“, – skelbia Aplinkos ministerija.

Visuomenininkai teismui skundžia padidintas miškų kirtimo normas

Visuomeninės organizacijos teismui skundžia Vyriausybės sprendimą nuo kitų metų didinti metines miškų kirtimo normas.

Ieškinį Vilniaus apygardos administraciniam teismui pirmadienį pateikė asociacija „Gyvas miškas“ ir sąjūdis „Už Lietuvos miškus“, BNS patvirtino teismo atstovė Nijolė Kerpauskienė.

Pasak jos, paskirta teisėja dar nėra priėmusi sprendimo, ar ieškinį priimti.

Gamtininkas, Labanoro klubo prezidentas Andrejus Gaidamavičius BNS sako, kad teismo prašoma panaikinti rugpjūtį Vyriausybės priimtą nutarimą, kuriuo metinė miškų kirtimo norma penkeriems metams didėtų 6 proc. Galutinį sprendimą dėl kirtimo normų dar turi priimti Seimas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrejus Gaidamavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrejus Gaidamavičius

„Teisme taip pat siekiame išsiaiškinti, ar Lietuva, prieš numatydama didelio masto kirtimus saugomose teritorijose, privalėjo atlikti poveikio aplinkai vertinimą. Pagal ES direktyvą „Natura 2000“ teritorijoje, kuri apima visas Lietuvos saugomas teritorijas, ūkinei veiklai reikia poveikio aplinkai vertinimo, o jo niekada nebuvo daryta“, – BNS sakė A.Gaidamavičius.

Visuomenei pastaruoju metu susirūpinus kirtimais kai kuriose valstybės saugomose teritorijose – Labanoro girioje, Punios šile bei kitur – Labanoro girioje antradienį lankėsi aplinkos ministras Kęstutis Navickas ir Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovas Marius Pulkauninkas. Trečiadienį ministras pareiškė, kad kirtimai visuose Labanoro regioninio parko valstybiniuose miškuose stabdomi vienam mėnesiui, o per tą laiką bus peržiūrėti kirtimų planai.

„Nors ministras ginasi, kad kirtimai saugomų teritorijų nepalies, bet mums sunku tikėti šituo ministru, nes iš pradžių žadėjo, kad nebus didinamos kirtimo normos, bet paskui jam nedalyvaujant (Vyriausybės posėdyje – BNS), jos buvo padidintos. Vadinasi, jis nelabai kontroliuoja situacijos“, – sakė A.Gaidamavičius.

Prieštarauja Vyriausybės programai

A.Gaidamavičius BNS patvirtino nuo 2012 metų esantis valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys.

„Aš buvau vienas autorių Vyriausybės programoje dėl plynų kirtimų mažinimo, bet Valstiečių sąjungoje yra daug skirtingų nuomonių. Nereikia galvoti, kad jei aplinkos ministras kitaip galvoja, tai ir mes turime kitaip galvoti. Darymas priešingai nei buvo rinkiminiuose pažaduose veda į pražūtį“, – sakė gamtininkas.

Vyriausybės programoje rašoma: „Vyriausybė (...) įsipareigoja nuosekliai vykdyti tvarią ir subalansuotą miškų ūkio politiką, vienodą dėmesį skirti ekologinių, ekonominių ir socialinių miškų funkcijų užtikrinimui ir suderinamumui, o miškus vertinti kaip valstybės turtą ir išteklių, kuris privalo būti nuolat gausinamas ir racionaliai naudojamas“.

Tarp numatytų priemonių yra siekis tolygiai mažinti plynųjų kirtimų apimtis.

„Įgyvendinsime nuostatą, kad plynieji kirtimai leidžiami tik ūkinės paskirties miškuose ir vykdomi taip, kad būtų padaroma kuo mažesnė žala žmonių gyvenamajai aplinkai, kraštovaizdžiui ir ekosistemoms“, – rašoma Vyriausybės programoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką