Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 5d. 09:06

Sausros paradoksai: Lietuvos ūkininkai apverkia prarastą derlių, o latviai džiaugiasi

Kviečiai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kviečiai

Kelis mėnesius užsitęsusi alinanti sausra Lietuvoje pridarė nuostolių šalies ūkininkams – ypač liūdnos žinios auginantiems grūdines kultūras. Prognozuojama, kad kviečių, rugių, rapsų, žirnių derlius šįmet bus gerokai mažesnis nei vidutiniais metais. Tačiau kol Lietuvos ūkininkai skaičiuoja žalą, būsimu derliumi džiaugiasi kaimynai latviai.

Pasisekė šiemet labiau latviams? „Na taip, sakykime, taip, kad jiems labiau pasisekė negu mums“, – apie prognozuojamą gausesnį kaimynų grūdų derlių 15min sakė Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Latvijoje derlius bus didesnis

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį paskelbė ekstremalią situaciją visoje šalyje dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje.

Pasak Žemės ūkio ministerijos, jau dabar aišku, kad sausra paveikė pasėlius. Ministerija prognozuoja, kad vasarinių pasėlių derlius sumažės apie 40 proc., o kai kurių vasarinių kultūrų – kviečių, rugių, rapsų, grikių – netgi daugiau.

Tačiau Latvijoje prognozės priešingos – čia grūdų kultūrų pasėliai yra geros būklės, todėl šiemet tikėtinas geras grūdų derlius, skelbia BNS.

Esą kai kur šalyje pavieniai pasėlių plotai kiek nukentėjo nuo karštų ir sausų orų pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje, tačiau dabar bendrą pasėlių būklę galima laikyti gera.

Kaip teigė Latvijos žemės ūkio konsultacijų ir švietimo centro augalininkystės departamento vadovas Oskaras Balodžis, šiemetis grūdų derlius Latvijoje bus didesnis už pernykštį, galbūt ir „link rekordinio“, jei nieko blogo nenutiks, nes buvo pasėta labai daug žiemkenčių, bendras pasėlių plotas didesnis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kviečiai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kviečiai

„Rekordinio derliaus tikėtis gal ir neverta, bet 2019-ųjų derlius bus vienas didžiausių“, – sakė Žemės ūkio kooperatyvinės bendrovės VAKS vadovas Indulis Jansonas.

Paklaustas, kodėl grūdinių kultūrų derliaus prognozės kaimyninėje šalyje optimistiškesnės, A.Macijauskas sakė, kad ten daugiau lijo.

„Šita informacija mūsų nestebina, nes mes pastoviai stebime orus ir matėsi, kad Latvijoje to drėgmės trūkumo nebuvo. Tiesiog keletą ar kelioliką kartų per šį laikotarpį – balandžio–birželio mėnesiais – Latvijoje buvo gausūs krituliai, tai natūralu, kad ten bus visai normalus arba net geras derlius“, – kalbėjo A.Macijauskas.

Latvijoje buvo gausūs krituliai, tai natūralu, kad ten bus visai normalus arba net geras derlius, – sakė A.Macijauskas.

Lietuvoje situacija nevienoda

„Derlius skirsis ne tik, kad Latvijoje nuo Lietuvos, bet ir pas mus Lietuvoje“, – pabrėžė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Ekspertų teigimu, gegužės–birželio mėnesiais šalyje nevienodai pasiskirstė krituliai, vyravo trumpalaikiai vietiniai lietūs.

„Ir taip išėjo, kad vietomis palijo, vietomis nepalijo. Ten, kur palijo, tas derlius galbūt visai neblogai atrodo, bet yra tokių vietų, kur tragiškai atrodo pasėliai ir tas derlius yra visai menkas. Dabar labai sudėtinga komentuoti – vienalyčio vaizdo Lietuvoje nėra“, – teigė A.Macijauskas.

Pasak Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko, labiausiai nuo sausros nukentėjo visas Dzūkijos kraštas, visi rajonai, kur yra nenašios žemės, bei Vidurio Lietuva.

J.Talmantas 15min pasakojo ūkininkaujantis Kėdainių rajone, kur augina grūdines kultūras – rapsą, pupas, salyklinius miežius. Sausra pridarė žalos ir jam.

„Manau, kad kai kurių kultūrų derlius bus 50 proc. mažesnis, kai kurių gal netgi daugiau. Žirnių, manyčiau, gali ir 60–70 proc. būti mažiau“, – prognozavo J.Talmantas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Jonas Talmantas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Jonas Talmantas

Derlius vėl mažesnis už vidurkį?

Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas sakė, kad labiausiai nuo sausros nukentėjo vasarojus, vasariniai augalai: miežiai, žirniai, pupos, kviečiai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aušrys Macijauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aušrys Macijauskas

Nors kol kas sunku pasakyti, kokio derliaus tikėtis šįmet, greičiausiai jis bus mažesnis nei normaliais metais.

„Jau su pernai tai nėra ką lyginti, nes irgi buvo labai mažas derlius. Tai šiemet turbūt bus panašus. Pernai jis buvo apie 30–40 proc. mažesnis negu daugiametis vidurkis“, – teigė A.Macijauskas.

Jau su pernai tai nėra ką lyginti, nes irgi buvo labai mažas derlius. Tai šiemet turbūt bus panašus. Pernai jis buvo apie 30–40 proc. mažesnis negu daugiametis vidurkis, – sakė A.Macijauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką