Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sklandus VVG strategijų įgyvendinimas

Dokumentai
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Dokumentai
Šaltinis: 15min
0
A A

Vietos veiklos grupėms (VVG) įgyvendinant vietos plėtros strategijas kyla nemažai uždavinių – savarankiškai parengti dokumentus, rinkti vietos projektų paraiškas, konsultuoti kaimo bendruomenę, parinkti kompetentingus projektų vertintojus. Kad šie darbai vyktų sklandžiau, VVG siūloma atsižvelgti į rekomendacijas.

Lietuvoje šiuo metu veikia 51 vietos veiklos grupė (VVG). Visos VVG įgyvendina vietos plėtros strategijas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.

Pirmieji svarbūs žingsniai jau žengti – visos strategijos įvertintos, strategijoms įgyvendinti patvirtintas paramos skyrimas, pasirašytos paramos sutartys. Tad atėjo laikas kibti į realius strategijų įgyvendinimo darbus. Šie darbai vyktų sparčiau, jei VVG atsižvelgtų į siūlymus, susijusius su strategijų įgyvendinimu.

Pavyzdinė dokumentacija – internete

Vienas iš pirmųjų darbų po paramos sutarties pasirašymo – kvietimo teikti vietos projektus dokumentacijos tvirtinimas. Kaip numatyta vietos plėtros strategijų administravimo taisyklėse, strategijos vykdytojas – tai yra, VVG – turi parengti kvietimo teikti vietos projektų paraiškas dokumentaciją. NMA savo ruožtu yra parengusi ir patvirtinus pavyzdinę dokumentaciją, kuri skelbiama interneto svetainėje adresu www.nma.lt .

Pastebima, kad dokumentacijos rengimas neretai užtrunka – viena iš priežasčių yra ilgas dokumentacijos derinimo su NMA procesas. NMA specialistai atkreipia strategijų vykdytojų dėmesį, kad prievolės ir pareigos privalomai derinti parengtą dokumentaciją su NMA nėra. Strategijos vykdytojui derinant parengtą dokumentaciją, dokumentacijos derinimas gali apimti ne trumpesnį kaip 20 darbo dienų laikotarpį, o NMA specialistams nustačius prieštaravimų administravimo taisyklių nuostatoms – ir ilgiau. Tad siekiant neužtrukti, kilusias abejones ar neaiškumus siūloma su atsakingu NMA specialistu susiderinti tiesiog elektroniniu paštu ar telefonu.

Parengus kvietimo teikti vietos projektus dokumentaciją, ateina laikas skelbti kvietimą teikti vietos projektų paraiškas. Tam, kad visi potencialūs vietos projektų vykdytojai spėtų kreiptis dėl paramos, rekomenduojama paskelbti ne trumpesnį nei 1 mėnesio paraiškų rinkimo laikotarpį.

Paraiškų rinkimo metu svarbu visapusiškai padėti kaimo bendruomenėms pildyti vietos projektų paraiškas, suteikti visą reikalingą informaciją ir konsultuoti. Siekiant, kad pateiktos vietos projektų paraiškos būtų kokybiškos, būtina dar prieš paraiškų rinkimą surengti intensyvius informacinius ir mokomuosius renginius galimiems pareiškėjams. Tokie mokomieji renginiai taip pat remiami KPP lėšomis – pagal priemonės „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ ketvirtąją veiklos sritį „Parama potencialių vietos projektų vykdytojų, esančių VVG teritorijoje, aktyvumui skatinti“.

Vietos projektų teikėjai, pildydami paraiškas, turėtų ypatingą dėmesį skirti originalioms, didelės vertės išlaidoms. Tokioms išlaidoms reikėtų atskiro pagrindimo. Dažnai pastebima trūkumų ir vietos projekto aprašyme. Vietos projekte numatyta veikla ir uždaviniai turi būti aprašyti tiksliai ir konkrečiai, o projekto rezultatai apčiuopiami ir išmatuojami. Originalias išlaidas bei projekto aprašymą turėtų atidžiai išanalizuoti ir projekto vertintojas.

Mokymai – būtini

Jau pastebėta, kad vietos projektų paraiškų vertinimo rezultatai tampriai susiję ne tik su pateiktų paraiškų kokybe, bet ir su jų vertintojų kompetencija. Už vietos projektų vertinimo kokybę pirmiausia atsakinga pati VVG, kuri paskiria ar pasamdo vietos projektų vertintojus. Vienos tai padaro daugiau, kitos – mažiau sėkmingai. Todėl VVG kviečiamos daugiau bendrauti tarpusavyje ir keistis informacija apie kompetetingus ekspertus.

Įvertinus paraiškas, ateina metas rengti vietos projektų atrankos posėdžius. Reikėtų pabrėžti, kad laukti, kol bus baigtos vertinti visos vietos projektų paraiškos, nėra būtina. Posėdžiai turėtų būti rengiami reguliariai. Pavyzdžiui, galima numatyti, kad vietos projektų atrankos posėdžiai būtų organizuojami kas antrą savaitę konkrečią savaitės dieną.

Paramos vietos projektams įgyvendinti skyrimas tvirtinamas NMA direktoriaus įsakymu. Vėliau pasirašomos trišalės vietos projekto vykdymo sutartys. Pasirašius sutartis, vietos projektų vykdytojai gali pradėti įgyvendinti projektuose numatytas veiklas. Tuo tarpu VVG keliamas uždavinys atlikti tinkamą projektų priežiūrą. Pasirašius paramos sutartis, pats laikas vėl organizuoti mokymus – tik šį kartą kiek kitokio pobūdžio. Naujųjų mokymų metu vietos projektų vykdytojai turėtų būti apmokomi vykdyti pirkimus, pildyti mokėjimo prašymus ar projektų įgyvendinimo ataskaitas – to, ko jiems prireiks sėkmingam projektų įgyvendinimui.

logotipas/„Leader“
logotipas/„Leader“

 logoptipasukio

Temos Strategija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką