-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 09 05 /20:10

V. Andriukaitis: užterštų kiaušinių skandale tarp 40 šalių Lietuvos nėra

Į Europoje kilusį fipronilu užterštų vištų kiaušinių skandalą pateko jau 45 šalys, įskaitant 26 Europos Sąjungos (ES) valstybes nares ir 19 ES nepriklausančių šalių, pareiškė už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Vytenis Andriukaitis.
Kiaušiniai parduotuvių lentynose
Kiaušiniai parduotuvių lentynose / 15min skaitytojo Irmanto nuotr.

„Neteisėto šio produkto naudojimo poveikis pasiekė ES mastą. Šiandien gamyba blokuota šimtuose ūkių, o į skandalą pateko 26 (ES) valstybės narės bei 19 trečiųjų šalių“, – Taline surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė Lietuvai atstovaujantis EK narys.

Agentūra „The Associated Press“, kuri taip pat citavo V. Andriukaitį, buvo minėjusi kitokius skaičius – 40 šalių, įskaitant 24 ES valstybes nares ir 16 ES nepriklausančių šalių.

Tuo tarpu EK atstovas spaudai agentūrai AFP pareiškė, kad iš 28 ES šalių tik Lietuvoje ir Kroatijoje nebuvo rasta kiaušinių, užterštų fipronilu – insekticidu, kuris gali kelti pavojų sveikatai, jeigu vartojamas dideliais kiekiais.

Už ES ribų užterštų kiaušinių arba jų produktų buvo rasta Norvegijoje, Lichtenšteine, Šveicarijoje, Honkonge, Libane, Katare, Liberijoje, Rusijoje, Pietų Afrikoje, Angoloje, Irake, Olandijos Antiluose, Turkijoje, JAE, JAV, Saudo Arabijoje, Singapūre, Izraelyje ir Kanadoje.

Užterštų kiaušinių klausimas buvo įtrauktas į ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų susitikimo Taline darbotvarkę.

V. Andriukaitis žurnalistams taip pat pareiškė, kad rugsėjo gale arba spalį ekspertai apsilankys „labiausiai nukentėjusiose šalyse“, t. y. Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje ir Prancūzijoje, ir bandys „nustatyti faktus“, susijusius su šiuo skandalu, kuris iškilo į viešumą rugpjūčio 1 dieną.

ES ministrai taip pat planuoja rugsėjo 26 dieną Briuselyje aptarti, kaip būtų galima pagerinti maisto saugą ir užkirsti kelią sukčiavimui, pridūrė Komisijos narys.

Komisija praėjusią savaitę pareiškė, kad neteisėtai naudoti fipronilą buvo pradėta jau 2016 metų rugsėjį.

Manoma, kad problema kilo dėl medžiagos, kurią naudojo Nyderlandų įmonė „Chickfriend“ – Nyderlandų ir Belgijos ūkininkai sako buvę ją pasamdę vištų parazitų naikinimui.

Du vadovaujantys „Chickfriend“ darbuotojai, kurie įtariami sukėlę grėsmę visuomenės sveikatai, nes naudojo fipronilą Nyderlandų paukščių ūkiuose, buvo sulaikyti. Sukčiauta buvo daugiausia Nyderlanduose ir Belgijoje.

Pirmoji apie užterštus kiaušinius per skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą sistemą liepos 20 dieną pranešė Belgija. Tačiau į viešumą ši žinia iškilo tik rugpjūčio 1 dieną.

ES tvirtina, kad grėsmės žmonėms nėra, tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sako, kad dideliais kiekiais fipronilas laikomas „nuosaikiai pavojingu“ ir gali padaryti kenksmingą poveikį žmonių kepenims, inkstams ir skydliaukei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius