Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 01 08, 11:00

„Eurovizijos“ akibrokštas: ar Šarūno Mačiulio dainoje ir jūs girdite rusiškus keiksmažodžius?

Vos tik prasidėjusi nacionalinė „Eurovizijos“ atranka Lietuvai pažėrė ne tik naujų atlikėjų vardų, bet į televizijos ekranus sugrąžino ir kiek primirštas legendas. Pirmojoje laidoje pasirodė Lietuvos roko legenda Šarūnas Mačiulis (59) – jis ne tik pristatė naują kūrinį, bet ir žiūrovų dėka užėmė šeštą vietą bei gavo tiesioginį bilietą į atrankos pusfinalį. Tačiau netrukus dėl rokerio dainos kilo šurmulys: ne vienas žiūrovas suglumo ir negalėjo patikėti savo ausimis – Š.Mačiulio dainoje aiškiai išgirdo necenzūrinius žodžius, tiksliau, rusiškus keiksmus.
Šarūnas Mačiulis
Šarūnas Mačiulis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

15min redakcija sulaukė skaitytojo laiško. Jis negalėjo atsistebėti tuo, ką išgirdo „Eurovizijos“ scenoje, Š.Mačiuliui atliekant savos kūrybos dainą „Traukinys“.

„Klausant priedainio užkliuvo kiek neįprasti, sakyčiau, nenatūralūs garsai žodyje „almanachas“... Šis žodis dainose retas, neskambus, o dar tas naudininko linksnis... Tada ėmiau klausyti dainos atidžiau ir nepatikėjau savo ausimis, kad ten ir tas traukinys ne šiaip važiuoja, o „kur važiuoja...“ Jei tai ir atsitiktinumas, tuomet nelabai gražus ir reikėjo jo sąmoningai išvengti, juolab, kad, surinkus tuos skiemenis iš teksto į vieną vietą, išeina aiški necenzūrinių keiksmų frazė...“, – 15min rašė skaitytojas.

Gal čia rokerio Š.Mačiulio klastingai užmaskuotas protestas, taip išreikštas jo požiūris į „Euroviziją“?

Jis stebėjosi, kaip Š.Mačiulio autorinė daina „Traukinys“ praslydo į eterį, juk atranka vyko ne tiesiogiai, o buvo rodomas įrašas: „Gal čia rokerio Š.Mačiulio klastingai užmaskuotas protestas, taip išreikštas jo požiūris į „Euroviziją“? Tik keista, kaip tai praslydo ne tiesioginio eterio metu, juk rodytas laidos įrašas, tie kas montavo, galėjo aiškiai girdėti.“

Akys mato viena, ausys girdi kita

Skaitydami dainos „Traukinys“ priedainį, keiksmažodžių ten nerasite. Tačiau klausantis dainuojančio Š.Mačiulio, žodžių sąskambyje pasislėpę keiksmažodžiai atsiskleidžia visu gražumu.

Štai taip atrodo priedainio tekstas:

„Statome ir griaunam sienas,
klausiame savęs kas dieną
Kur važiuoja mūsų traukinys
Kristui meldžiamės, Alachui,
Bet likimo almanachui
Esame epochos kūrinys“

O čia jūsų dėmesiui daina, paklausykite ir įvertinkite patys, ar „Traukinio“ priedainyje jums girdisi necenzūriniai žodžiai:

VIDEO: Traukinys ŠARŪNAS MAČIULIS EUROVIZIJA 2019

Kiekvienas tą dainą supranta ir girdi savaip

„Tai yra žodžių žaismas, kiekvienas tą dainą supranta ir girdi savaip“, – 15min sakė kūrinio autorius ir atlikėjas Š.Mačiulis. Jis neslėpė ir pats sulaukęs pastebėjimų dėl dainoje girdimų keiksmažodžių, o kad žmonės diskutuoja, toks buvo ir tikslas.

„Kurdamas dainą nieko specialiai nedariau, išėjo kaip išėjo, dabar dainos jau neperdarysi, taip buvo lemta. Daina turi intriguoti, provokuoti, versti susimąstyti. Tai nėra tradicinė eurovizinė daina“, – 15min sakė Š.Mačiulis.

Muzikantas neslepia, kad ir anksčiau savo dainose nevengdavo keisti žodžių kirčių, tai joms suteikdavo tam tikrą atspalvį, tačiau „Eurovizijoje“, jis tvirtina, specialiai to nedaręs.

Š.Mačiulis pasakojo, kad dabartinis dainos variantas gerokai skiriasi nuo pirminio. Pasak atlikėjo, 2017 metais sukurtas kūrinys buvo humoristinis, o dabartinė versija įgavo visai kitą prasmę. Pagrindinis dainos tikslas – paskatinti žmones susimąstyti, paraginti gyventi ne praeitimi, o dabartimi.

„Ta daina žmonėms yra kaip testas, palyginimui, kas ką girdi. Kiekviena daina sukelia kažkokias mintis. Tuos pačius „Medžius be lapų“ vieni supranta kaip dainą apie meilę, kiti kaip dainą apie gamtą, kai kurie sako, kad tai daina, parašyta grįžus iš kalėjimo, o iš tiesų, ta daina yra apie dviejų draugų paskutines darbo dienas vasaros stovykloje. Kiekvienas klausytojas į dainą įdeda dalį savo išgyvenimų“, – apie skirtingas dainų prasmes pasakojo Š.Mačiulis.

Justino Auškelio/ Lrt.lt nuotr./Šarūnas Mačiulis
Justino Auškelio/ Lrt.lt nuotr./Šarūnas Mačiulis

Legendinis atlikėjas, kalbėdamas apie konkursą, neslepia, kad dalyvavimas nacionalinėje atrankoje jam tikras iššūkis. Šarūnas čia dalyvauja vienas. Iš pradžių planavo pasirodyti su „Poliarizuotais stikliais“, tačiau grupės nariai konkursui nebuvo pasiruošę – esą nenorėjo viešo komisijos vertinimo.

O Š.Mačiuliui tai nė motais – savo dalyvavimu jis nori įkvėpti ir padrąsinti kitus žinomus atlikėjus išbandyti sėkmę nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje.

Savo tikslą 59 metų amžiaus legendinės grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderis, hito „Medžiai be lapų“ kūrėjas, panašu, pasiekė – įveikė vidines baimes ir tapo vyriausiu Lietuvos atrankos dalyviu per visą jos istoriją.

A.Giržadas: „Kiekvienas girdi pagal savo sugedimo laipsnį“

LRT televizijos vyriausiojo prodiuserio ir delegacijos „Eurovizijoje“ vadovo Audriaus Giržado teigimu, „Eurovizijos“ taisyklės aiškiai numato, kad dainų su keiksmažodžiais ar politine potekste konkurse negali būti. Jis neslepia girdėjęs komentarus dėl Š.Mačiulio dainos, tačiau pats jis dainoje necenzūrinių žodžių sako nematantis – sąskambis nėra vertinamas kaip keiksmažodis.

„Jeigu žmogui ausyse maloniau girdėti keiksmažodžius, ką jau padarysi. Tokių sąskambių galima rasti labai daug. Geriau įsiskaičius ir įsiklausius teksto, pasidaro aišku, kad tai labai padorus ir gilus tekstas. Kiekvienas girdi pagal savo sugedimo laipsnį“, – 15min kalbėjo A.Giržadas.

Jis priminė ir 2011-ųjų atvejį, kai Lietuvai konkurse atstovavo grupė „Inculto“, esą tuomet atsirado tokių, kurie įžvelgė politinę potekstę: „Tada man net teko rašyti paaiškinimo raštą apie ką mes dainuojame. Čia labai panaši situacija – kas ką nori, tą ir girdi.“

Anot Lietuvos delegacijos vadovo, Š.Mačiulio dalyvavimas atrankoje naudingas tiek organizatoriams, tiek pačiam atlikėjui.

„Tai geras būdas priimtini apie save, mes puikiai tai suprantame ir tą patį žaidimą su juo (Š.Mačiuliu – red.) žaidžiame. Yra abipusė nauda. Nesvarbu, ar tai žymus, ar nežymus atlikėjas, jei jis yra pajėgus lipti į sceną, mūsų durys visada atviros“, – 15min sakė A.Giržadas.

15min primena, kad Š.Mačiulis pirmoje atrankinėje laidoje iš komisijos gavo 3, o žiūrovai jam skyrė 8 balus. Susumavus rezultatus muzikantas užėmė 6 vietą ir pelnė kelialapį į atrankos pusfinalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką