Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Atsargiai: pavojinga saulė

Atostogos jau čia pat, tad, tikėdamiesi šiltų bei saulėtų, orų planuojame kelionę prie jūros.
Nubausti už seksą paplūdimyje.
Nubausti už seksą paplūdimyje. / K. Vanago / BFL nuotr.

Tik ar ši kelionė nebus pavojinga? Kaip apsisaugoti nuo ne itin draugiškos saulės?

Sveiko įdegio nebūna

„Kad ir kaip mėgtumėte saulę ar įdegusios odos spalvą, turiu jus įspėti: visa tai kenkia, –  sako gydytoja dermatologė dr. Rūta Gancevičienė. – Saulės spinduliai kaupiasi jūsų organizme ir žaloja jį. Po vienos saulės vonios tikrai nesusirgsite odos vėžiu, tačiau jei piktnaudžiausite saule reguliariai, pasekmės bus liūdnos.“

Ultravioletiniai saulės spinduliai A prasiskverbia labai giliai ir skatina visus odos pakitimus. Pažeista oda greičiau sensta, netenka savo elastingumo, džiūsta.

„Sensta ir mūsų imunitetas, kuris nebesugeba atsiginti nuo neigiamo saulės poveikio, –  teigia R. Gancevičienė. –  Mūsų organizme kasdien susidaro šimtai vėžinių ląstelių, kurias naikina imunitetas. Silpnas imunitetas nesugeba laiku užtikti pakitusių ląstelių arba aptinka jas per vėlai, kai pats jau nebesugeba panaikinti.“

Kasmet Lietuvoje odos vėžiu suserga apie 1800 žmonių. Moterys odos vėžiu serga du kartus dažniau nei vyrai. Sergančių skaičius kasmet vis didėja.

Odos vėžys yra trijų rūšių: bazalima, plokščialąstelinis ir melanoma. Pirmieji du atvejai –  paviršinių odos sluoksnių liga. Bazalioma primena išopėjusį kraterį virš odos pakilusiais kietais kraštais, nelygiu grublėtu kontūru. Viduryje – įdubimas, padengtas šašu. Jis vis didėja. Plokščialąstelinis vėžys –  išopėjusiu arba neišopėjusiu paviršiumi tumoras. Galima ir kita jo atmaina –  lėtinė opa.

„Melanoma atsiranda iš pigmentinės ląstelės, – aiškina gydytoja. – Odos paviršiumi ji gali plisti kaip tamsi dėmė. Vėliau susiformuoja mazgas.“

Saulė skatina melanino išsiskyrimą, nuo kurio ir tamsėja mūsų oda. „Tai natūrali odos gynyba, tad termino „sveikas įdegis“ nėra ir būti negali, — R. Gancevičienė. –  Jei saulės spindulių kaupimasis jūsų odoje ir nesukels vėžio, tai bent jau pasendins odą, pagausins jos pigmentaciją, o tai taip pat nėra estetiška.“

Saugokitės, kol nevėlu

„Svarbiausias apsaugos nuo saulės būdas turi būti mūsų galvoje, –  teigia gydytoja. –  Galime rinktis: tysoti paplūdimyje nuo ryto iki vakaro ar daryti tai saikingai, teptis apsauginiu kremu nuo saulės ar nesitepti.“

Tad jeigu jūs priklausote sąmoningų poilsiautojų grupei, patarsime, kaip apsisaugoti nuo neigiamo saulės poveikio.

„Pirmiausiai reikėtų pasirūpinti tinkamais drabužiais, –  sako R. Gancevičienė. –  Tai marškinėliai ilgomis rankovėmis, dengiantis didesnį kūno plotą.“

Paplūdimyje jus išgelbės šį sezoną itin madingos nuo vėjo besiplaikstančios tunikos.
Beje, svarbi ir jūsų drabužių spalva. Jautrią odą turintiems žmonėms vasarą reiktų nešioti tamsius drabužius. Nors dideliame karštyje maloniau vilkėti šviesius natūralių pluoštų drabužius, nuo saulės jie saugo mažiau negu tamsūs.

Plonų baltų medvilninių marškinėlių šviesos apsaugojimo koeficientas dažniausia svyruoja tarp 5 ir 10. Tad žmonės, kurių šviesi ir jautri oda, jau po pusvalandžio gali nudegti.
 „Nepamirškite nuo saulės apsaugoti ir akių, – primena R. Gancevičienė. –  Akinius pirkite kokybiškus, saugančius nuo neigiamo saulės poveikio. Patikimiausia tokius įsigyti optikoje.“

Kremai būtini

Ultravioletinių spindulių indeksas priklauso nuo debesuotumo ir ozono sluoksnio storio. Aukščiausias indeksas būna birželio ir liepos mėnesiais. Šiais mėnesiais prieš eidami į lauką būtinai tepkitės apsauginiais kremais nuo saulės.

Kokią priemonę rinktis? Sausesnę odą turintiems žmonėms patartina rinktis kremus, riebesnę – purškiklius. Beje, juos dėl gero pasiskirstymo ant plaukuotos odos itin mėgsta vyrai.
Vaikams geriau tepti kremus, nes jie paprastai būna balti, todėl geriau matyti, kuri odos vieta liko nepatepta.

Vienos apsauginės priemonės šeimai tikrai bus maža, tad rinkitės skirtingus kremus sau ir vaikams. Vaikų kremai turėtų turėti didesnę apsaugą nuo saulės. Sau įsigykite bent kelias priemones – nevalia tuo pačiu kremu teptis kūną ir veidą, tad turėtumėte įsigyti du skirtingus. Lūpoms bei apgamams rinkitės pieštukus nuo saulės.

„Atkreipkite dėmesį į ant pakuotės nurodytus filtrus, –  sako R. Gancevičienė. – Pagal juos apskaičiuosite buvimo saulėje laiką.“

Tamsiaodžiams būti saulėje nepavojinga 15 min., greitai įdegantiems tamsiaplaukiams žmonėms – 10 min., šviesiems – 5 min. Raudonplaukių ir strazdanotų žmonių oda itin jautri saulei, jie gali be apsaugos saulėje gali būti tik apie dvi minutes.

Taigi, norint apskaičiuoti saugų buvimo saulėje laiką, reikia jūsų odos apsisaugojimo laiką dauginti iš SPF skaičiaus, nurodyto ant priemonės pakuotės. Pavyzdžiui, jeigu jūsų oda yra tamsi ir gali apsisaugoti 10 minučių, o jūs renkatės SPF 10 kremą, saugiai saulėje galėsite būti maždaug pusantros valandos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius