15min be reklamos
2022 10 20, 10:50 Atnaujinta 2022 10 20, 12:32

B.Gudeliui – kritikos banga: LRT laidoje skandalingai pasisakė apie moteris ir LGBT+

Trečiadienį televizijos laidoje nuskambėję Beno Gudelio (68) pasisakymai sukėlė audrą viešojoje erdvėje. Diskutuodamas seksizmo tema, B.Gudelis aptarinėjo moteris ir rėžė, kad „Lietuva nėra gėjų tauta“. Neilgai trukus pasipylė kritika, o į jo pareiškimus sureagavo ir žinomi žmonės. Situaciją portalui Žmonės.lt pakomentavo ir pats Benas Gudelis bei laidos vedėja Rasa Tapinienė.
Benas Gudelis, Margarita Jankauskaitė „Lietuva kalba“ laidoje
Benas Gudelis, Margarita Jankauskaitė „Lietuva kalba“ laidoje / Viganto Ovadnevo nuotr. ir stop kadrai

Trečiadienio vakarą LRT televizijos tiesioginiame eteryje tradiciškai transliuota Rasos Tapinienės vedama laida „Lietuva kalba“, kurioje šįkart diskutuota tema „Lietuva kalba apie merginą, ežerėlį ir palapinę. Ar jaučiame ribą tarp seksizmo ir perdėto jautrumo? Kodėl kyla audros?“

Jos metu vienas iš pašnekovų – verslininkas , „Mis Lietuva“ organizatorius, bendrovių „KristiAna“ ir „Fragrances International“ vadovas Benas Gudelis – skandalingai pasisakė apie moteris ir LGBT+ bendruomenę.

Visų pirma, jis pritarė neseniai nuskambėjusiam prezidento Gitano Nausėdos pasisakymui, kuriame šalies vadovas palygino Vokietijos kariuomenę su mergina.

„Vokietijos kariuomenė, žinote, nėra mergina, kurią galima pakviesti gerai praleisti vakaro prie ežero. [...] Tai yra rimta kariuomenė, kuriai reikia pasiūlyti vedybų sutartį ir toje sutartyje turi būti labai aiškiai numatyti Lietuvos įsipareigojimai“, – anksčiau teigė prezidentas Gitanas Nausėda interviu BNS.

Paklaustas, kaip B.Gudelis sureagavo į prezidento pareiškimą, šis atsakė jį vertinantis normaliai.

Laidos „Lietuva kalba“ stop kadras/Laidos „Lietuva kalba“ akimirka
Laidos „Lietuva kalba“ stop kadras/Laidos „Lietuva kalba“ akimirka

Netrukus pašnekovo pareiškimai buvo nukreipti į kitus laidos dalyvius.

„Paprastas dalykas, čia sėdi lygių tiesių, nežinau, kaip čia pavadinti, moteris?“ – laidoje „Lietuva kalba“ sakė verslininkas, kreipdamasis į kitą laidos viešnią, lygių galimybių plėtros centro ekspertę Margaritą Jankauskaitę, kuri iškart pertraukė jį atsakydama, kad nežino, kaip jis ją pavadins.

„Mergina, jeigu pagal pavardę, nes mergautinė“, – savo mintį pratęsė B.Gudelis.

Tada verslininką pertraukė kitas laidos pašnekovas, komunikacijos ekspertas Gabrielis Raphaelis Borta, pasiūlęs paklausti pačios Margaritos, kaip ji nori būti vadinama.

Benui šis pasisakymas nepatiko, todėl jis piktai rėžė: „Kai aš tave pasamdysiu, galėsi man paaiškinti. Tu truputį paaugsi, galėsi man padėti. Pasakysiu tokią seksistinę frazę – aš ne už paradus.“

Toliau laidos dalyviai ginčijosi, kaip gi turėtų būti vadinama pilnametystės sulaukusi moteris – ponia ar panele. Galiausiai B.Gudelis pareiškė, kad kalba apie realų gyvenimą ir darkart paminėjo paradus, vykusius Gedimino prospekte.

„Pavadinti moterį mergina yra labai gerai, labai gražu, o jei pavadinsi boba ar moterim netekėjusią moterį... Tai kaip čia bus?“ – savo pasisakymą tęsė verslininkas.

Tada kalba pasisuko apie tai, ar moteris privalo po vedybų pasirinkti vyro pavardę. Benas tikino, kad privalo, o kita dauguma laidos dalyvių – jog tai – pačios moters pasirinkimas.

Laidoje nuotoliniu būdu viešėjo ir Airijos lietuvė Monika Da Silva Xavier. Ji buvo ant kaklo pasikabinusi juostelę su LGBT+ spalvomis, kuri itin užkliuvo B.Gudeliui.

„O jūs paklausėt, kas yra su tuo vyru, kuris prie ežero važiuoja ne su moterimi, o su kitu vyru? Buvo va mergaitė su pakabuku ir vėliavėle. Man kilo klausimas, kodėl rodėme ją su vėliava?“ – sureagavo verslininkas.

Laidos „Lietuva kalba“ stop kadras/Laidos „Lietuva kalba“ akimirka
Laidos „Lietuva kalba“ stop kadras/Laidos „Lietuva kalba“ akimirka

Netrukus virtuali laidos viešnia ant savo ekrano užsidėjo LGBT+ vėliavos foną. Ją pagyrė advokatė Dovilė Burgienė. Tačiau tas nepatiko B.Gudeliui.

„Aš noriu matyti Ukrainos vėliavą, kur ji yra? Mes, kaip tauta, nesame gėjų tauta. Kas čia bendro su gėjais? Aš matau gėjų vėliavą, nematau Lietuvos vėliavos, nematau Ukrainos. O žmonės, kurie pasirenka Lietuvos vėliavą, nėra laisvi? Mane puola, nes aš sakau, kad nėra Lietuvos vėliavos“, – piktinosi verslininkas.

Laidos pabaigoje B.Gudelis ironizavo, kad pats kreipsis į teismą, kai jam buvo adresuotas žodis „žmogus“. „Aš ne žmogus, aš vyras. Dabar išmokau, ką reikia daryt. Jūs mane įžeidinėjat, noriu kreiptis į teismą“, – ironizuodamas kalbėjo jis.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Benas Gudelis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Benas Gudelis

Iš karto po laidos B.Gudeliui atskriejo kritikos banga – jo pasisakymai minėtoje laidoje vertinti kaip įžeidžiantys moteris ir LGBT+ bendruomenę. Į šiuos pareiškimus sureagavo dainininkė Justė Arlauskaitė-Jazzu, komunikacijos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė bei menininkai, aktyvistai, broliai dvyniai Remigijus ir Algirdas Gataveckai.

„Benas Gudelis šokiravo. TV laidoje nuolatos žmones įžeidinėjo ir problemos nematė. Kartais net nesiorientavo diskusijoje. Neįsivaizduoju, kokias patyčias patiria gyvenantys jo aplinkoje ar jam dirbantys“, – rašė Remigijus Gataveckas.

„Panašu, jog LRT studijoje Benas Gudelis pasikėlęs buvo aukštai. Turbūt ego pakėlė ir jis neišgirdo (gal nesiklausė) apie ką ten žmonės kalba... O informacija buvo naudinga visiems, ypač jam“, – reagavo Algirdas Gataveckas.

„Gudelis“, – rašė Dovilė Filmanavičiūtė. Prie pavardės ji pridėjo daug vemiančio žmogeliuko piktogramų.

„Gudeli, tu esi gėda!“ – teigė Justė Arlauskaitė-Jazzu.

Feisbuke apie minėtoje laidoje nuskambėjusius B.Gudelio pareiškimus pasisakė ir Tolerantiško jaunimo asociacijos atstovai.

„LRT eteryje verslininkas Benas Gudelis parodė savo nepakantumą LGBTQ+ bendruomenei ir aiškino, kad be, kaip jis įvardijo, „gėjų vėliavos“, nemato nei Lietuvos, nei Ukrainos vėliavos.

Į diskusijos dalyvių klausimus, o kur jo Lietuvos / Ukrainos vėliava, B.Gudelis neatsakė ir pareiškė esantis įžeistas / kreipsis į teismą.

Tuo metu, kol B.Gudelio advokatai rašo civilinį ieškinį, mes sveikiname LRT auditorijos dalyvę nepabijojusią parodyti savo pilietinę poziciją ir neapsikentus B.Gudelio homofobiškų replikų užsidengus ekraną vaivorykštės spalvomis.

Tokie kaip B.Gudelis turi suprasti – mes esame. Ir nebesislėpsime, kol jie mėgins parodyti savo valdžią.

Laisvę ir lygybę LGBTQ+ bendruomenei“, – rašė Tolerantiško jaunimo asociacija.

Benas Gudelis: „Tegul jie eina pakalbėti su psichiatrais“

Portalui Žmonės.lt susisiekus su pačiu B.Gudeliu ir paklausus, kaip šiandien jaučiasi ir ar dabar galvoja, kad būtų ką nors sakęs kitaip, jis patikino neatsiimantis savo žodžių. Taip pat pridūrė, kad artima aplinka į jo pareiškimus reagavo „labai gerai“.

Uždavus klausimą, ar vyras žada atsiprašyti tų, kuriuos savo pasisakymais įžeidė, B.Gudelis ištarė „o Jėzau“ ir atsiduso.

„Yra tam psichiatrai, psichologai, tegul eina ir pakalba su jais, jeigu kažkas negerai. Klausykit, aš laisvas žmogus, sakau, ką galvoju ir darau, ką noriu. Taip aš užaugau, Amerikoje, pas mus taip yra. Nelendame į kitų žmonių gyvenimus ir viskas“, – teigė B.Gudelis portalui Žmonės.lt.

Rasa Tapinienė: „Benas Gudelis kalbėjo dalykus, kuriuos kalba dalis visuomenės“

​Portalas Žmonės.lt dėl komentaro kreipėsi į laidos „Lietuva kalba“ vedėją Rasą Tapinienę ir į LRT.

„Laidoje „Lietuva kalba“ kilusi diskusija tik parodo, kad problema visuomenėje egzistuoja ir jos mastas didelis. LRT toliau skirs dėmesio šiai temai, stengdamasis užtikrinti, kad kilusios viešos diskusijos neperžengtų leistinų ribų. Atkreipiame dėmesį, kad diskusijos vyko tiesioginiame eteryje, o LRT auditorija tikisi įvairių nuomonių atspindėjimo. LRT aptaria ir įsivertina visas svarbias laidas, todėl įsivertins ir šią“, – Žmonės.lt komentavo LRT atstovė ryšiams su visuomene Miglė Savickaitė.

Rasa Tapinienė į Žmonės.lt klausimus atsakė raštu.

Kaip jūs pati vertinate Beno Gudelio pareiškimus laidoje „Lietuva kalba“?

Benas Gudelis pakviestas į laidą kaip pagrindinis Lietuvoje vykstančių grožio konkursų rengėjas. Visuomenėje periodiškai kylantis pasipiktinimas ir diskusijos dėl pasisakymų net ir aukščiausiu politiniu lygiu rodo, kad seksizmas yra labai aktuali tema. Mes negalime jo ignoruoti, negalim apie tai nekalbėti. Kiekvienoje laidoje stengiamės atspindėti visą spektrą nuomonių ir pažiūrų, kurios skamba iš mūsų visuomenės narių lūpų, netgi jeigu jos visiškai nesutampa su mūsų asmeniniu požiūriu.

Benas Gudelis kalbėjo dalykus, kuriuos kalba dalis visuomenės. Tai rodo ir sociologų rengiamos apklausos, tai atsispindėjo ir mūsų tikslinės grupės – Lietuvos moterų – momentinė apklausa: beveik 80 proc. jų sakė asmeniškai patyrusios įžeidžiančių replikų ar komentarų dėl to, kad yra moterys.

Didžioji dalis – viešumoje, dalis – darbe, dalis – artimoje aplinkoje. Apsimesti, kad problemos nėra – būtų neišmintinga. Kaip ir nematyti, jog yra žmonių, kurie mano, kad problemos nėra. Tai atsispindėjo ir moterų apklausoje, ir kitų laidos dalyvių pasisakymuose.

Rasa Tapinienė/E. Blaževič nuotr.
Rasa Tapinienė/E. Blaževič nuotr.

Galbūt galvojate, kad šiandien jau kitaip vestumėte vakarykštę laidą?

Laidos kūrybinėje grupėje svarstydami temas ir geriausiai jas atskleidžiančius pašnekovus visada daug diskutuojame. Mūsų tikslas – parodyti skirtingas pažiūras, suteikti vienodas galimybes pasisakyti. Manau, kad vakar girdėjome tikrai ne vieną nuomonę.

Laida nagrinėjo seksizmo problemą, tačiau ne vieno žiūrovo manymu, B.Gudelis prisidėjo prie jo kurstymo. Laidos dalyvė M.Jankauskaitė eterio metu neslėpė, kad ją asmeniškai įžeidė verslininko pasisakymai. Jūsų vertinimu, ar B.Gudelio pareiškimai buvo seksistiniai?

Jeigu klausiate mano asmeninės nuomonės, tai aš, be jokios abejonės, didžiumą pasakytų teiginių laikyčiau seksizmu. Bet pabrėžiu, jog tai – mano asmeninė nuomonė, kurią, dirbdama moderatoriaus darbą, pasilaikau sau, nes diskusijų tikslas – išklausyti kitus.

Į klausimą, ar ateityje dar kviestųsi B.Gudelį į laidą, R.Tapinienė atsakė: „Niekada neatmetame nė vieno pašnekovo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką