Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2008 08 29, 06:14

Dvare grafienė jaučiasi it studentė

Švėkšnos dvaro vila prisikėlė naujam gyvenimui. Restauratorių rankomis atnaujintoje vilos salėje sekmadienį aidės šventiški garsai.
Grafienė Felicija Laimė Pliaterienė
Grafienė Felicija Laimė Pliaterienė / Ginos Kubiliūtės/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Švėkšnos dvaras minimas nuo XV amžiaus. Iš pradžių jis priklausė Žemaičių seniūnui Kęsgailai, paskui – įvairiems didikams. 1766 m. iš grafų Oginskių už 714 tūkst. lenkų auksinų nupirko Livonijos grafas Vilhelmas Jonas Broel-Pliateris. Po kurio laiko Švėkšnos dvarą paveldėjo Adomas, kuris 1880 m. čia pastatė iki šiol išlikusią Švėkšnos dvaro vilą. Savo žmonos vardo garbei ją pavadino „Genovaite“. Pastaruosius aštuonerius metus ši vila buvo restauruojama.

Garbaus amžiaus dvaro savininkės grafienės Felicijos Laimės Pliaterienės veidas nutviekstas pasitenkinimo ir džiaugsmo. „Esu labai patenkinta. Menininkas, kuris atnaujino salę – dirbo labai kruopščiai ir su meile. Sekmadienį žadame atšvęsti pabaigtuves ir pakviesti į šventę visuomenę“, – šypsojosi Vašingtone gyvenanti ir kiekvieną vasarą į Švėkšną atostogauti grįžtanti 87 metų grafienė.

Šioje viloje ji ir pati apsistoja grįžusi į gimtinę. Grafienė gyvena dvaro antrajame aukšte. „Gyvenu kaip studentė – be jokių didelių patogumų. Bet aplinkui kokie gražūs vaizdai“, – humoro jausmo nestokojo F.L.Pliaterienė.

Grafienė neslėpė, kad restauracija kainavo nemažus pinigus, tačiau tikino, kad buvo verta tam ryžtis. „Tai bus lyg tam tikras senų laikų kultūros atstatymas. Be to, pastatas vertinamas kaip architektūrinis paminklas“, – sakė grafienė.

Vilos salė jau kelis kartus buvo išnuomota vestuvininkams. Tačiau dvaro šeimininkė mano, kad ateityje čia labiau tiktų organizuoti įvairius visuomenės susirinkimus.

Senovinis pastatas buvo restauruojamas apie 8 metus. Iš pradžių bendrovė „Pamario restauratorius“ rūpinosi fasado tvarkymu. O pastaruosius kelerius metus vietinis restauruotojas Kęstutis Paulauskas atnaujino vidų. Jis prisipažino, kad jam teko nelengvas darbas. „Reikėjo stengtis kiek įmanoma. Kadangi paskutinė 1964 metų restauracija buvo labai prastos kokybės, reikėjo ištaisyti dar ir visą broką. Panaikinus kičą dabar dvaro vidus yra beveik autentiškas“, – sakė K.Paulauskas.

Švėkšnos seniūnijoje grafienė F.L.Pliaterienė turi dar vieną dvarą – Vilkėnų. Pernai taip pat buvo atnaujintas šio pastato fasadas. Tačiau sutvarkyti stipriai apgadintą vidų grafienė kol kas neplanuoja, nes tai kainuotų milžiniškus pinigus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką