Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

R.Zemkauskas – apie jaunąją kartą: „Tai šviesūs žmonės, bet begalinių galimybių pasaulis juos vargina“

Rytį Zemkauską visi žino kaip užburiantį televizijos balsą ir šarmingą laidų vedėją. Taip pat šis intelektualas yra Vytauto Didžiojo universiteto docentas bei prodiuseris ir scenaristas, pridėjęs savo ranką prie daugybės sėkmingų projektų.
Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka / Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Naujausioje Aurimo Kamantausko tinklalaidės „Kamantinėjimai“ laidoje R.Zemkauskas kalbėjo apie alkį kultūrai, išmoktas pamokas organizuojant projektą „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, pažėrė pagyrų savo studentams ir dalinosi receptais, kaip tapti geru kalbėtoju.

Kuo nustebino kauniečiai

R.Zemkauskas įnešė didelį indėlį organizuojant projektą „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, kuris vertinamas kaip vienas sėkmingiausių Europos kultūros sostinių istorijoje. Tačiau pats prodiuseris negaili kritikos pasiektam rezultatui. Sako, kitą kartą padarytų geriau.

„Dar nemačiau nei vieno gero Europos kultūros sostinės atidarymo šou. Visi, kuriuos mačiau, buvo prasti. Įskaitant ir mūsų. Problema buvo pernelyg sudėtinga muzikinė ir vizualinė struktūra, per daug norėta pasakyti per trumpą laiką. Nebuvo aiškumo. Žmones erzino atidarymo kalbos, nes buvo šalta laukti, kol visi išsikalbės. Pačiu šou iš režisūrinių pozicijų likau nepatenkintas. Jeigu man kas nors duotų padaryti šį projektą dar kartą, aš eičiau dar stipriau, dar radikaliau“, – tinklalaidėje „Kamantinėjimai. Apie kūrėjus ir veikėjus“ kalbėdamasis su režisieriumi, renginių agentūros „ReKūrai“ vadovu A.Kamantausku atviravo R.Zemkauskas ir pridūrė, kad mielai pabandytų dar kartą.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka

„Norėčiau padaryti geriausią Europos kultūros sostinės atidarymą. Man nesvarbu, kuriame mieste, kurioje šalyje. Norėčiau tai padaryti ir žinau, kaip tai padaryti. Duokit man ir parodysiu“, – juokiasi prodiuseris ir scenaristas.

R.Zemkauskas džiaugiasi, kad tokie renginiai neša pokyčius į žmonių suvokimą. Tai iliustruoja smagi istorija, kuri nutiko ruošiantis vienam šou. Kuratoriai nuvyko susitikti su Marvelės bendruomene ir atsiprašyti už laukiančius nepatogumus. Juk gyventojų laukia ne viena diena triukšmo, pro langus plieskiančių šviesų ir eismo ribojimų.

„Sakau, labai atsiprašome, kad čia patriukšmausime. O vienas žmogus ir sako: „Tai matai, kas yra ta Europa? Europa ateina į namus atsiprašyt, kad mums džiaugsmą padarys.“ Ar tai nėra pasikeitimas? Ar tai nėra stebuklas? Tai man sako apie orų miestietį“, – tinklalaidėje „Kamantinėjimai. Apie kūrėjus ir veikėjus“ kalbėjo R.Zemkauskas.

VIDEO: Kamantinėjimai. Apie kūrėjus ir veikėjus #26 Pokalbis su Ryčiu Zemkausku

Nors kauniečių bendruomenė ir kolegų darbas R.Zemkauską sužavėjo, apie Kauno miesto valdžią jis to pasakyti negali. „Man dabar labai keista miesto vadovybės reakciją – ar jie ketina tęsti, kas pradėta? Ar jie taip ir neįsivaikino šio projekto rezultato? Ar jie supranta, kokį turtą paveldėjo“, – retoriškai klausia scenaristas ir prodiuseris.

Gero renginio receptas ir viešojo kalbėjimo paslaptis

R.Zemkauskas pripažįsta, kad darbas su juo gali būti ne iš lengvųjų. Tačiau jis stengiasi ugdyti gerąsias charakterio savybes, ir tai duoda rezultatų.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka

„Aš esu ir narcizinės prigimties žmogus, ir mėgstu padiktatoriauti. Bet aš su tuo daug dirbu ir stengiuosi savyje tą mažinti. Kai tik pavyksta sumažinti – iš karto geresni rezultatai. Stengiuosi išgirsti kitą užuot savęs klausęsis“, – sakė R.Zemkauskas.

Didžiulė patirtis televizijoje ir renginių organizavime leido sukaupti solidų žinių bagažą. Koks yra sėkmingo renginio organizavimo receptas pagal R.Zemkauską?

„Reikia kantrybės ir gebėjimo išgirsti vienas kitą. Pirma reakcija gali būti atmetimas, bet praeis diena ir atrodys kitaip. Kitas dalykas – už asmenybės įžvelgti idėją. Mes kartais nelabai patraukliai savo idėją pristatome. Gali būti nelabai patraukli ir pati asmenybė. Galiu labai lengvai įsivaizduoti, kad ką nors kartais erzinu vien savo laikysena. Taigi, gebėjimas komunikuoti labai svarbu. Taip pat svarbu idėjos aiškumas. Žmogus turi žinoti, kodėl turi į tą renginį ateiti“, – sako pašnekovas.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka

Kitas auksinis R.Zemkausko patarimas, nuskambėjęs tinklalaidėje „Kamantinėjimai“, – kaip tapti geru kalbėtoju. „Žmonės vaikšto į viešojo kalbėjimo kursus ir moka didelius pinigus. Aš galiu už dyką duoti patarimą. Žinote, kaip būti geru kalbėtoju? Turėkite, ką pasakyti. Labai paprasta“, – šypsosi tuščiažodžiauti nemėgstantis pašnekovas.

Savo žiniomis jis dalinasi su Vytauto Didžiojo studentais. Ar jie noriai semia dėstytojo išmintį? Apie auditorijose sėdinčius jaunuolius dėstytojas atsiliepia tik teigiamai. Tikrai nepanašu, kad jis būtų nusivylęs jaunąja karta.

„Jie yra šviesūs žmonės. Tokie, kaip mes buvome, tik šiek tiek protingesni ir laisvesni. Jie neturi to sovietinio nepasitikėjimo, nesveikos konkurencijos, nutylėjimo, noro „nukirsti kampą“. Tačiau kai kas jiems sekasi sunkiau nei mums. Anksčiau sugalvodavai idėją ir galvodavai, kad tau vienam ji kilo. Dabar sugalvoji, pasitikrini – bičas Brazilijoje jau seniai tą padarė. Tai yra sunku. Begalinių galimybių pasaulis juos išvargina. Ir tą galiu, ir tą galiu, o kur aš, kas aš, kur mano ramybė?“, – svarsto R.Zemkauskas.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka

Kur sutikti R.Zemkauską?

O kokiuose kultūriniuose renginiuose R.Zemkauskas semiasi įkvėpimo? Jis sako turintis didelį kultūrinį alkį ir galintis per vakarą apsilankyti trijuose renginiuose. „Nes mane visur įleidžia, tai man labai patogu“, – juokiasi.

Atrodo, intelektualas turėtų būti išrankus kultūrai. Tačiau yra atvirkščiai – didelių lūkesčių renginiams jis neturi.

Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka
Gabrieliaus Jauniškio nuotr./Tinklalaidės „Kamantinėjimai“ akimirka

„Anksčiau aš laukdavau, kad mane nustebintų, priblokštų. O dabar suprantu, kad labai gerai tiesiog pabūti atmosferoje. Nereikia norėti labai daug iš renginio. Nereikia norėti, kad jis pakeistų tavo gyvenimą. Žinai, jeigu kiekvieną vakarą kaitalios tavo gyvenimą, tai tave vieną dieną nuo to kaitaliojimo išveš į beprotnamį. Dabar aš neturiu didelių lūkesčių renginiams. Man tinka tai, kaip yra. Jau vien įmerkimas savęs į kitokią erdvę yra įdomu“, – „Kamantinėjimuose“ pasakoja R.Zemkauskas.

Žinomas televizijos veidas yra laukiamas visuose renginiuose, o taip pat galimybe pasikultūrinti jį apdovanoja ir dukros.

„Paprastai bilietus į renginius dovanoja dukros. Žino, ką mėgstu – ar tai būtų Nick Cave, ar „50 Cent“, ar kažkas panašaus. Bet aišku, aš esu toks žvėriukas, kuris lando po visokias parodas. Kokiam Berlyne išleidžiu daugiausiai pinigų eidamas žiūrėti parodų. Artimiausia man – vaizduojamasis menas. Operoje manęs nerasite. Teatre kartais galite rasti“, – savo kultūrinį maršrutą išduoda A.Kamantausko pašnekovas.

O taip pat R.Zemkauską galite sutikti vaikštantį gatvėmis ir fotografuojant. Kas žino, gal kada nors galėsime išvysti, kaip pasaulis atrodo R.Zemkausko akimis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius