15min be reklamos
2022 03 24, 12:39

Šeima rūsyje įsirengė slėptuvę: „Galvojom, kur slėptis su vaikais, jei kris bombos“

„Mes nebuvome pasiruošę karui. Niekas nebuvo susidėję kuprinių, pasirūpinę maistu ar saugiomis slėptuvėmis“, – sako lietuvė Ana, kurią Rusijos karas prieš Ukrainą užklupo Kyjive. Moteris su 11 metų dukra vasario 24 dienos rytą atsibudo nuo sprogstančių bombų garsų, kurios krito ant gretimų namų.
Indra ir Edmundas Gasiancevai įsirengė slėptuvę
Indra ir Edmundas Gasiancevai įsirengė slėptuvę / LNK nuotr.

Laidoje „Bučiuoju. Rūta“ – diskusija apie tai, ar mes, lietuviai, pakankamai pasiruošėme karo grėsmei, rašoma LNK televizijos pranešime spaudai.

„Mūsų pasiruošimui duočiau trejetą“, – kritikos negaili atsargos majoras Albertas Daugirdas.

Jis tikina, kad ilgus metus civilinė sauga ant popieriaus atrodė gražiai, o realybėje – viskas paskendo biurokratijos džiunglėse.

„Tą rodo ir buvusioji Rytų šalių migrantų iš Baltarusijos situacija. Ministrė sakė, kad ant popieriaus galime susitvarkyti su 40 tūkstančių migrantų, o realybėje su 4000 vos susitvarkėme“, – sako Albertas.

Lietuvė Ana pradėjus bombarduoti Kyjivą, su dukra bėgo slėptis į užmiestyje esantį sodo namelį. Tačiau jis buvo neparuoštas – jame buvo sugedusi vandentiekio sistema, namelis neapšiltintas gyventi žiemą, o rūsyje drėgna, šalta ir dulkėta: „Tame namelyje slėpėmės 9 mamos ir 14 vaikų, kurie vienas po kito dėl prastų sąlygų ėmė sirgti“.

Devintą karo dieną Ana su dukra buvo evakuota iš Ukrainos, o jos vyras liko kovoti savo tėvynėje.

Lietuvos valdžia pripažįsta – specialių, nuo krentančių bombų ar atominio ginklo apsaugančių slėptuvių Lietuva neturi. Yra tik civilinės saugos statiniai – mokyklos, darželiai, kultūros centrai, kuriuose karo atveju galėtų slėptis lietuviai. Tačiau dauguma jų nepritaikyti rimtiems pavojams, kai kurie net neturi rūsių.

Reaguodama į tai, viena jauna du mažus vaikus auginanti Indros ir Edmundo Gasiancevų šeima nusprendė nieko nelaukti ir savo saugumu pasirūpinti patys. Rūsyje po namu jie įsirengė slėptuvę.

LNK nuotr./Indra ir Edmundas Gasiancevai įsirengė slėptuvę
LNK nuotr./Indra ir Edmundas Gasiancevai įsirengė slėptuvę

„Putplasčiu apšiltinome grindis, išklojome senais kilimais, išnešėme nereikalingus daiktus, pasirūpinome kibiru tualeto reikalams, čiužiniais miegui, šiltais rūbais, negendančiu maistu ir net žaislais vaikams, kad jie turėtų ką veikti, jei tektų slėptis ilgesnį laiką. Indra visą pasiruošimą nufilmavo ir įdėjo į savo „YouTube“ kanalą „Indra&Edmundas“.

VIDEO: Slėptuvės įrengimas rūsyje 2022 I DALIS Installation of a Bomb shelter in the house basement PART 1

Pora neslepia, kad paviešinus vaizdo įrašą sulaukė gausybės savo slėptuves norinčių įsirengti lietuvių žinučių.

„Jie domisi kaip tai padaryti, ką svarbu turėti ir panašiai. Man pačiai labai svarbu, kad jausčiausi saugi, nes prasidėjus karui naktimis negalėdavau užmigti ir galvodavau ką reikės daryti, kur su dviem mažais vaikais slėptis, jei ant galvos kris bombos“ ,– sako Indra.

VIDEO: Slėptuvės įrengimas rūsyje II DALIS 2022 Installation of a Bomb shelter in the house basement PART 2

Atsargos majoras Albertas Daugirdas sako, kad mes turime laiko pasiruošti. „Bučiuoju. Rūta“ – ketvirtadienį 20 val. per LNK.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką