Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti
2019 09 03 /16:10

Už „Zero Live Show“ reklamą bažnyčioje režisieriui ir aktoriams siūlomos tūkstantinės baudos

Šalčininkuose tęsiama rezonansinė byla, kurioje 4 garsūs asmenys kaltinami pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 171 str. dėl trukdymo atlikti religines apeigas ar religines iškilmes. Kol režisierius ir visi trys aktoriai kaltę kategoriškai neigia ir nesupranta, už ką juos norima nuteisti, prokuroras paprašė didžiulių piniginių bausmių: baudų nuo 7 iki 10 tūkst. eurų. Tuo metu paskutinė teisme apklausta liudytoja kaltinamiesiems negailėjo karčių žodžių: jūs įžeidėte žmones, popiežių, Dievą.
„Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje byla toliau nagrinėjama
Į „Zero live show“ reklamavimo bažnyčioje bylą atvyksta liudytoja V.Šilobrit. / 15min nuotr.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmai antradienį planuoja baigti baudžiamąją bylą dėl skandalingos „Zero Live Show“ reklamos Turgelių bažnyčioje.

Posėdyje dalyvauja visi kaltinamieji – aktoriai Vitalijus Cololo, Mindaugas Papinigis, Ainis Storpirštis ir režisierius Emilis Vėlyvis.

VIDEO: Prieš teismą dėl „Zero Live Show“ reklamos bažnyčioje – nerimtos šnekos apie mirties bausmę

Prieš tą proceso stadiją, kuomet siūlomos bausmės, teismas dar pakvietė liudyti Turgelių gyventoją Vladislavą Šilobrit (gim. 1937 m.).

„Galbūt čia Romos popiežius kažkur iš Afrikos“, – savo nuostabą prisiminė senolė, kai pamatė vieną juodai dažytu veidu pasirodžiusį aktorių, lydimą dvasininkais persirengusios svitos.

Senolė iškart suprato, kaip dabar tvirtina teismui, kad Turgelių bažnyčioje siautės chuliganai. „Žmonės gerieji, kvieskit policiją!“ – tokią savo reakciją pamena liudytoja. Vidun ji nėjo, nes jautė pareigą likti lauke, kur pasitiko svečius.

V.Šilobrit įsitikinusi, kad aktorių išpuolis įskaudino visus, pradedant žmonėmis, įskaitant asmeniškai Romos popiežių, baigiant Dievu.

Kaltinamieji panoro, kad teisėja susipažintų ne tik su reklaminiu „performansu“ Turgelių šventovėje, bet ir aktualiausia dalimi iš paties „Zero Live Show“.

Teisiamas režisierius E.Vėlyvis liudytojos teiravosi nuomonės, ar popiežiaus neįžeidė tai, kad 400 asmenų tapo aukomis Lenkiją sudrebinusiame dvasininkijos pedofilijos skandale. Teisiamųjų gynybinė pozicija susiveda į tai, kad „Zero Live Show“ turėjo kilnų tikslą – pritraukti kuo daugiau dėmesio ir priversti žmones kalbėti apie globaliai reikšmingą pedofilijos kunigų luome problemą.

Konkretaus atsakymo iš liudytojos režisierius neišgirdo, moteris laikosi pozicijos, kad menininkai galėjo pasirinkti tinkamesnes išraiškos priemones, neslėpdami veidų ir dėl reklamos neįžeidinėdami tikinčiųjų.

Liudytojų apklausos pabaigoje teismo salėje nuspręsta peržiūrėti kelis vaizdo įrašus. Kaltinamieji panoro, kad teisėja susipažintų ne tik su reklaminiu „performansu“ Turgelių šventovėje, bet ir aktualiausia dalimi iš paties „Zero Live Show“ pasirodymo. Teisme parodyta pasirodymo ištrauka, kurioje, galima sakyti, tiesiai šviesiai vaizduojamas seksualinis išnaudojimas bažnyčioje.

Savo kalbą pradėsiu nuo LR Konstitucijos, posėdžio metu prabilo prokuroras Stanislavas Barsulas. Jis citavo pagrindinio šalies įstatymo punktus, kalbančius apie laisvę išpažinti bet kokią religiją.

Taip pat valstybinį kaltinimą palaikantis pareigūnas pasakojo apie tai, kokia svarbi šventė tikintiesiems yra Žolinė.

Pasak prokuroro, kai menininkai atvyko prie Turgelių bažnyčios, tikintieji jau buvo susikaupę, kalbėjo maldas ir ramiai laukė mišių.

„Visi jie buvo šokiruoti, negalėjo suprasti, kas vyksta, o prasidėjus mišioms negalėjo susikaupti“, – tvirtina kaltintojas.

Prokuratūra teismui taip pat siūlo atkreipti dėmesį, kad ikiteisminio tyrimo metu kaltinamieji nebuvo nuoseklūs, savo tikslus jie įvardijo skirtingai.

Pasak S.Barsulo, aktoriai tik skambiai kalba apie kilnius tikslus, o iš tiesų jie tik norėjo „pasiekti maksimalų rezultatą reklamuojant privatų renginį.“

Prokuratūra reikalauja, kad teismas visus teisiamuosius pripažintų kaltais ir nubaustų.

Už trukdymą atlikti religines apeigas ar iškilmes gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Prokuroras prašo aktorius bausti 7 000 eurų baudomis, o režisieriui skirti 10 000 eurų piniginę nuobaudą.

Prokuroras prašo aktorius bausti 140 MGL dydžio (7 000 eurų) piniginėmis baudomis, o režisieriui skirti 200 MGL dydžio (10 000 eurų) piniginę nuobaudą.

Savo ruožtu visų kaltinamųjų advokatas pareiškė, kad pareikšti kaltinimai bylos nagrinėjimo teisme metu nepasitvirtino, todėl siūlo visus ginamuosius išteisinti. Gynėjas atkreipė dėmesį, kad ta pati Konstitucija, kuria remiasi prokuratūra, piliečiams, taip pat ir menininkams garantuoja saviraiškos laisvę.

Advokatas taip pat atkreipė teismo dėmesį, jog neatsirado nei vieno liudytojo, kuris tvirtintų, jog aktorių pasirodymas bažnyčioje sujaukė jo atliekamą išpažintį. „Padariniai būtini norint konstatuoti nusikalstamus veiksmus. Tokių padarinių nebuvo“, – tvirtino gynėjas.

Paskutinį žodį teisme panoro pasakyti ir režisierius E.Vėlyvis. „Ir įdomu, ir smagu iš dalies“, – apie naują patirtį gyvenime, t.y. atsidūrimą teisiamųjų suole, pareiškė kaltinamasis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Emilis Vėlyvis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Emilis Vėlyvis

Jis patvirtino esąs pagrindinis šio įvykio organizatorius. E.Vėlyvis kartojo, kad esmė buvo atkreipti dėmesį į pedofilijos problemą, jokio tikslo sutrikdyti pamaldų ar įžeisti tikinčiuosius menininkai neturėjo.

Panašiai kalbėjo ir Ainis Storpirštis: „Tikslo kažką įžeisti, sutrikdyti, paniekinti, aš neturėjau. Tikslas buvo perduoti žinutę. Menininko pareiga yra kalbėti apie problemas. Aš nemanau, kad aš padariau nusikalstamą veiką.“

Vitalijus Cololo, pasinaudojęs paskutinio žodžio teise, vėl prakalbo apie savo nuopelnus socialiniuose projektuose ir apie pagarbą Lenkijai, lenkams, taip pat tautų lygybę. „Yra juodoji dėmė ant bažnyčios baltos šviesos“, – ir apie pedofiliją, kaip apie aktualią problemą, prasitarė kaltinamasis.

„Mes, menininkai, stengiamės, kad žmonėms būtų geriau gyventi. Geriau ir lengviau. Niekada nesistengiame žmonių įžeisti. Tik stengiamės į savo kūrybą įdėti kažkokį klausimą, problemą, kad žmonės norėtų kalbėti. Užkabinome svarbią temą“, – sakė M.Papinigis.

Kadras iš video/E. Vėlyvio provokacija bažnyčioje
Kadras iš video/E. Vėlyvio provokacija bažnyčioje

Po teismo posėdžio aktoriai savo komentarų nepateikė, tuo metu režisierius pareiškė jam pasiūlytos baudos neišsigandęs. E.Vėlyvis tikisi palankaus teismo verdikto, o panašų „performansą“ vardan reklamos ir socialinių idėjų kartotų ir kitą sykį.

VIDEO: Teisiamo režisieriaus neišgąsdino milžiniška jam siūloma bauda

Savo ruožtu bylą kuruojantis prokuroras po posėdžio netiesiogiai papriekaištavo E.Vėlyviui, kad teisme prabilęs apie neva politikų valdomą procesą, jis nepanoro iki galo atskleisti visko, kas jam yra apie tai žinoma. Pasak S.Barsulo, jei būtų nustatytas neteisėtas politikų poveikis baudžiamajam procesui, tai galėtų tapti pagrindu kitai bylai.

VIDEO: Prokuroro replika teisiamam režisieriui: jei prabyla, galėtų pasakyti iki galo

Nuosprendis bus skelbiamas spalį.

Šios rezonansinės baudžiamosios bylos svarstymas intensyviu grafiku Šalčininkų teisme vyksta nuo vasaros, apie ankstesnius posėdžius išsamiai pasakojo 15min (žr. susijusius straipsnius).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius