Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Žindymas viešumoje: garsių mamų „už“ ir „prieš“

Nors žindymas krūtimi – natūralus ir jaudinantis kūdikio ir mamos veiksmas, į viešai žindančią moterį aplinkiniai dažnai žiūri kreivai. Kodėl? Žmonės.lt kalbintos žinomos mamos sutiko pasidalinti mintimis apie kūdikio maitinimą krūtimi viešose vietose. Vienos už, kitos prieš.
moterys
Rūta Mikelkevičiūtė, Rūta Ščiogolevaitė, Eglė Čepaitė-Keturkė / Žmonės.lt nuotr.

Vos prieš mėnesį sūnų Joną Antaną pagimdžiusi televizijos laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė, nors ir pati yra maitinanti mama, žindyti vaikelio viešai – vidury prekybos centro, parko ar kur kitur, kur yra daug praeivių – nenorėtų, ir nesupranta tų, kurios taip daro. Tiesa, anot jos, nebūtina žindant ir slėptis namuose – galima rasti ramesnę vietelę viešumoje.

„Mane trikdo viešai maitinančios, atokiau nepaėjusios, neprisidengusios mamos. Bet gal aš esu tokia senamadiška, nemoderni, kad tiesiog nesuprantu? Atsiprašau visų mamų, kurios tai daro viešai, bet aš taip nedaryčiau“, – Žmonės.lt sakė R.Mikelkevičiūtė. 

Kodėl? „Esu kuklus žmogus. Ne man taip demonstruotis... Tikrai susirasčiau saugesnę vietą, pasislėpčiau nuo kitų akių. Juk ir pačiai nemalonu, kada svetimi varsto akimis, o ir vaikas nesaugus, neramus. Jei reikia maitinti ir nesi namuose, atokesnę vietą tikrai galima rasti, ir tai nereiškia, kad maitinti gėda. Čia ne gėdos reikalas. Tai saugumo, privatumo klausimas. Juk žindymas yra ne tik maitinimas, bet ir bendravimas su savo vaiku“, – svarsto ji. 

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rūta Mikelkevičiūtė-Remeikienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rūta Mikelkevičiūtė-Remeikienė

Be to, anot Rūtos, juk kiekviena motina žino, kada vaikas norės valgyti. Taigi žindymą galima planuoti iš anksto: „Juk planuojate, kur kada būsite. Tai neikite tada į koncertą tuo metu, kada reikės žindyti. Planuokite! Jeigu man reikia pamaitinti sūnų, tai žinau, kad reikia, ir kur tada būsiu.“

Kita vertus, R.Mikelkevičiūtę stebina ir kai kurių moterų požiūris, neva maitinti krūtimi neapsimoka: „Mane labai nustebino pasipylę moterų komentarai ir patarimai, kaip išvengti vaiko maitinimo krūtimi, nes, pavyzdžiui, krūtys bus negražios. Dabar tiesiog nemadinga maitinti krūtimi, nes neva tai kenkia grožiui! Tai noriu tų moterų paklausti – gal jūs savo krūtis kažkur parduodat? Gal už jas jums moka?.. Dievaži, kai imi sverti savo vaiko sveikatą ir grožio reikalus... Man juokinga. Pradėkime nuo to, kad maitinti krūtimi, jei myli savo vaiką, privalu.“

Rugsėjo pabaigoje sūnaus Arono susilaukusi dainininkė Rūta Ščiogolevaitė mano, jog problemos apie žindymą viešoje vietoje yra keliamos be reikalo: „Aš nematau absoliučiai nieko blogo viešoje vietoje žindyti vaiką. Manau, kad mes negyvename musulmoniškoje šalyje, ir kalbų apie tai apskritai neturėtų būti, tai žema ir pasenę. Neigiamai apie tai turbūt šneka tik tie žmonės, kurie neturi vaikų, arba turi labai stiprų nevisavertiškumo kompleksą.“

R.Ščiogolevaitė sako, jog apie tai daug kalbėdama visuomenė didina įtampą mamai, kuri galiausiai stengiasi niekur neiti arba viešoje erdvėje ima vaikus maitinti mišinukais.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Rūtos Ščiogolevaitės koncerto akimirka
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Rūta Ščiogolevaitė

„Mes visi taip pat juk užaugom. Man tai yra visiškas absurdas, nes sveikoje visuomenėje apie tai jokios kalbos neturėtų būti. Metam tas dogmas į šalį. Kiekviena sveika bažnyčia turėtų tapti šiuolaikiškesne. Šiuolaikiškumas yra painiojamas su vertybių praradimu. Man vertybė yra sveikai, natūraliai maitinti vaiką“, – sako dainininkė. 

Ji teigia, jog su problemomis dėl vaikų žindymo viešai nėra susidūrusi: „Suderinu tai net su savo darbu. Aš ir koncertuose pamaitinu, visada randu, kur pasitraukti, pasislėpti. Aš neturiu noro, kad mane matytų maitinančią, yra pakankamai vietų, kur galima tai padaryti prekybos centruose ar kavinėse.“

Vos porą mėnesių kūdikį sūpuojančiai „4 Roses“ narei Eglei Čepaitei-Keturkei dar neteko vaiko maitinti viešoje vietoje, tačiau moteris sakė, jei prireiktų, nieko blogo tame nemato: „Juk Europos Parlamente yra moteris, kuri viešai salėje maitina kūdikį. Tai parodo, jog tai yra visiškai normalu, ir turėtų būti toleruojama. Aišku, atsisėdusi ant suoliuko Gedimino prospekte aš nemaitinčiau vaiko. Tačiau kokiame Sereikiškių parke, kur yra labiau mamų su vaikais susibūrimo vieta, kažkur atokiau, tai kodėl gi ne.“ 

Asmeninio albumo nuotr./Eglė Keturkė
Asmeninio albumo nuotr./Eglė Keturkė

E.Čepaitė-Keturkė mano, kad Lietuvoje tai yra per daug sureikšminama, užsienyje žindyti vaiką viešai būtų kur kas paprasčiau.

„Manau, kad užsienyje nebūtų jokių problemų dėl šio klausimo. Ten niekas tavęs nepažįsta, niekas nekreipia dėmesio, ir nesirūpini, kad sutiksi bendradarbių. O ir žmonių požiūris yra šiek tiek kitoks, ne taip stereotipiškai mąsto“, – teigė dainininkė.

Savo nuomonę šiuo klausimu turi ir prieš pusantrų metų pagimdžiusi vestuvių planuotoja Viktorija Prokofjeva

„Man keista, kad gali vykti tokia diskusija. Maitinimas – normalus biologinis dalykas. Vaikui reikia pavalgyti, tai ir maitini. Žinoma, toms mamoms, kurios maitina du mėnesius, šį laiką lengva ir namuose praleisti. Bet kai maitini dvejus ar ketverius metus, iškyla atvejų, kai to reikia ir viešumoje. Mano vaikui jau pusantrų metų, maitinu jį krūtimi ir negalvoju nustoti. Kita vertus, nelabai ir būnu tose viešose vietose – man su vaiku gera būti namie, sodyboje, kaime, pievoje, prie upės... Ten nėra žmonių. Viešu transportu nesinaudoju, į prekybos centrus neinu, restoranuose su vaiku nesirodau... Bet jei reikėtų, tai problemų nekiltų“, – svarsto ji.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Viktorija Prokofjeva
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Viktorija Prokofjeva

Visgi, anot Viktorijos, mamos šiais laikais gali lengvai išvengti viešumo: „Pavyzdžiui prekybos centruose yra mamų kambariai. Gražiai sutvarkyti, gražūs, gali užsirakinti ir nors valandą ten sėdėti. Mieliau nueičiau į tokį kambarį. Turbūt nesmagu maitinti ten, kur visi per galvą lipa. Bet jei reikalas prispaustų, pamaitinčiau ir ten.“

O kokia jūsų nuomonė? 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius