15min be reklamos
2019 11 18

Kai lieka tik muzika: Sauliaus Petreikio koncertas Šv.Kotrynos bažnyčioje

Kai nurimsta audros, laikas namo. Tokia mintis galėtų tapti lapkričio 17-osios vakaro leitmotyvu, kuomet klausantis Sauliaus Petreikio muzikos užliejo ramybė – tarsi grįžus namo pasinertum į ilgą lauktą jaukumą. Šv.Kotrynos bažnyčioje skambėjo nuoširdžios, lietuviško ir keltiško folkloro persmelktos melodijos, atliekamos ne tik Sauliaus Petreikio, bet ir jo brolio Donato, skambinusio gitara, nuostabaus smuikininko Vytauto Mikeliūno, prie būgnų sėdėjusio Vyčio Vainilaičio, bosine gitara grojusio Domo Žostauto ir klavišininko Liutauro Janušaičio.
Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka
Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka

Beje, „Laikas namo“ – tai ir vienos iš tąkart atliktų kompozicijų pavadinimas, kurios autorius – Donatas Petreikis. Regis, kadaise scenoje šėlusių vyrukų audros jau nurimo, ir jie rado savo namus, nes naujausio albumo „Jūrėse“ muzika, kurios didžioji dalis ir skambėjo šiame koncerte, alsuoja ramybe ir jaukumu. Net ir pats Saulius Petreikis yra užsiminęs, jog pastaruoju metu savo kūryboje koncentruojasi į namų ir pasaulio temą.

„Savo klausytojams noriu garsais pasakoti įvairias, man pačiam svarbias istorijas: apie savo namus, apie marių supamą Žemaitiją, apie namuose įmanomą patirti ryšio stiprumą, apie begalinę laisvę ir pasaulį, kokį jį matau savo akimis“, – sakė jis.

Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka
Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka

Saulius Petreikis Lietuvos world music gerbėjams yra pažįstamas jau seniai, tad akivaizdu, jog turi ir ištikimą savo gerbėjų ratą. Nuosekliai sekantys jo muziką neabejotinai atpažįsta išskirtinius šio muzikanto bruožus, kurių vienas – gausiai naudojami tradiciniai lietuviški, klasikiniai ir egzotiški pučiamieji instrumentai, o širdį visuomet virpina graudūs jo duduko garsai.

Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka
Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka

Tad šį kartą dažnam tikriausiai pro ausis nepraslydo gerokai sumažintas pučiamųjų instrumentų asortimentas – beje, toks sprendimas tikrai išėjo į gera, nes visas koncertas įgavo nuoseklumo, o ir tam tikros ramybės atspalvį. Dudukas visgi užmirštas nebuvo, o ypatingai jautriai suskambo gerbėjams jau pažįstama kompozicija „Mamai“, buvusi viena iš vos keleto, kuriose skambėjo vokalas - ir šis buvo betekstis, labiau traktuojamas kaip instrumentas, įsiliejantis į bendrą faktūrą.

Stebint brolių kūrybinį tandemą, įdomu sekti ir jų kūrybos raidą – kadaise pradėję nuo paprastučių, tačiau labai nuoširdžių kompozicijų ir besivadinę „Saulės broliais“, broliai Petreikiai neatsisako paprastumo idėjos, o ir lieka ištikimi lietuviško ir keltiško folkloro ir gamtos motyvų inspiracijomis, tačiau akivaizdžiai keičiasi kompozicijų aranžuotės, kurios kaskart tampa vis turtingesnės, spalvingesnės, kompozicijoms suteikdamos vientisumo pojūtį: ausį glosto stebuklingai organiškai supintas muzikinis audinys. O ir pačios kompozicijos tampa vis brandesnės, tačiau išlieka tokios pat jautrios.

Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka
Sauliaus Petreikio koncerto Šv.Kotrynos bažnyčioje akimirka

Labai džiugina ir tai, kad Danijoje senokai gyvenantis daugelio kompozicijų ir aranžuočių autorius Donatas Petreikis savo kūryboje nepamiršta panaudoti ir lietuviško folkloro motyvų, kurie įgauna vis unikalesnį ir įdomesnį skambesį – visos „Jūrėse“ skambėjusios kompozicijos vienaip ar kitaip atsispiria nuo lietuviškumo sampratos, tačiau tiesiogiai folklorą cituoja vis mažiau ir mažiau.

Koncerto akimirkos – galerijoje:

Jūrės dažniausiai liūliuoja ramiai. Ramybe alsavo ir Saulius Petreikis bei visi kiti, kurie tąvakar buvo „Jūrėse“. Nereikėjo jokių specialiųjų efektų, juokelių ar intriguojančių užkulisinių istorijų – liko tik muzika: jauki, rami, užburianti ir artima.

O nespėję pasimėgauti šia muzika Šv. Kotrynos bažnyčioje, „Jūrėse“ galės dar kartą išgirsti lapkričio 21-ąją Kaune, Kauno kultūros centre, kur į koncertą vėl kvies Saulius, Donatas Petreikiai ir Vytautas Mikeliūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką