Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2010 12 10, 06:28

Kodėl lietuviams patinka klausytis rusiškos muzikos?

Lietuva nuo rusakalbės Sovietų Sąjungos nepriklausoma jau 20 metų, tačiau ir šiandien autobuse, taksi automobilyje ar net restorane vis pasigirsta rusiškų melodijų. Ką jau kalbėti apie garsių rusų atlikėjų koncertus – per jų pasirodymus salės dažniausiai pilnutėlės.
Koncerto akimirka
Koncerto akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kodėl rusų muzika Lietuvoje mėgstama ir klausoma? Kad ji klausoma, byloja nemenka „Russkoje radio Baltija“ ir rusiškų televizijos kanalų auditorija. Kad mėgstama, įrodo koncertų agentūrų vis atvežamos rusų žvaigždės.

Pasak Lietuvos estrados grando Stasio Povilaičio, tenka pripažinti, kad tarp lietuvių ir rusų yra nemažai bendrų dalykų. „Nebūtinai rusiška, bet slaviška muzika mums artima. Juk Lietuva yra  apsupta slavų – ir lenkai slavai, ir baltarusiai. Tiesiog per ilgametę kaimynystę gal ir atsirado tas pomėgis“, – svarstė ne vieną dešimtmetį savo dainomis lietuvius džiuginantis solistas.

Tiesa, sovietmečiu koncertavęs S.Povilaitis pabrėžė, kad Lietuvos estrada visada, nors ir nežymiai, išsiskyrė iš sovietinės produkcijos srauto. „Lietuvių, estų, latvių muzika skyrėsi nuo rusų, buvo kitokia. Ir patys atlikėjai skyrėsi. Kai būdavau gastrolėse, mačiau – skyrėsi ir manieros, ir apranga“, – pasakojo dainininkas. Jis neslėpė, kad ir pačiam teko atlikti rusiškų dainų. „Tai buvo privalomas dalykas anais laikais. Išskirtinės buvo mūsų aranžuotės, jos buvo ne tokios pompastiškos. Repertuaro mums irgi nenurodydavo. Kai kurios rusiškos dainos turėjo pasisekimą Lietuvoje“, – pasakojo S.Povilaitis.

TV3 nuotr./Stasys Povilaitis

Stasys Povilaitis

Didesni pinigai – geresnė kokybė

Paklaustas, kodėl Lietuvos gyventojai negaili pinigų bilietams į rusų atlikėjų koncertus, S.Povilaitis įvardijo vieną iš galimų priežasčių – šie atlikėjai gali daugiau investuoti į savo pasirodymus. „Visų pirma jie daugiau gali skirti pinigų vien dėl mažesnių mokesčių. Mums surengti normalų koncertą dabar praktiškai neįmanoma. Reikia rėmėjų, kitaip nueisi į minusą“, – kalbėjo lietuviškos estrados pažiba. Jo teigimu, nederėtų pamiršti ir aukšto rusų televizijos koncertų lygio. „Pažiūrėkite, kokia režisūra, kokia scenografija. Mes atrodome kaip vargšai giminaičiai su savo televiziniais variantais. Žmonės eidami į rusų atlikėjų koncertus tiki, kad gaus gerą produktą. Juolab kad Lietuvoje nemažai slavų kilmės piliečių, kurie labai domisi tokia muzika. Tai irgi turi įtakos“, – sakė S.Povilaitis.

Trūksta išsilavinimo

Muzikologo Viktoro Gerulaičio nuomone, kokia pasiūla, toks ir muzikos skonis: „Tegul daugiau per televizorių rodo rusų romansus, tegu staugia visokie radžiai. Aš pats nustebęs, kad kaimuose garsiai pagrindinėse gatvėse ir namuose, kaime, kuris išgelbėjo Lietuvą, leidžia tik rusišką „bumčiką“.

Anot muzikos eksperto, tenoro Virgilijaus Noreikos koncertų metu salėse vos telpa visi norintys, tačiau daugeliu atveju visuomenė patiria nekokybiškos populiariosios muzikos spaudimą. „Meninio ir muzikinio švietimo srityse niekas kryptingai nedirba, o pagrindinis smegenų ploviklis – televizija. Ko ir norėti, kai žiūrimas Pirmasis Baltijos kanalas ir klausomasi „Russkoje radio“, – apgailestavo muzikologas.

Muzika neturi tautybės

Bendrovės „Makroconcert Lietuva“ komunikacijos vadovas Aivaras Gelžinis teigė, kad rusiška muzika niekuo nesiskiria nuo kitų tautų kuriamos, o Lietuvoje rusų atlikėjais domisi ne tik rusai. „Muzikos mėgėjai mėgsta gerą muziką, jos neskirsto pagal atlikėjo tautybę ar kalbą. Rusiška muzika labai domimasi Vokietijoje, JAV, buvusios Sovietų Sąjungos šalyse, – sakė pašnekovas. – Manau, muzika neturi tautybės. Pavyzdžiui, Mireille Mathieu Vilniuje rusiškai dainavo „Oči černyje“ ir ši daina niekuo nenusileidžia legendinei „Besame Mucho“.“

A.Gelžinis sakė, kad sausakimšos žiūrovų salės susirenka dėl aukščiausio lygio žvaigždžių ir nesvarbu, kokia jų tautybė. „Ala Pugačiova ar Filipas Kirkorovas – Rusijos estrados elitas. Bilietai gerai perkami ir į jų, ir į Vakarų A lygio žvaigždžių koncertus, – kalbėjo bendrovės, šiemet rengusios F.Kirkorovo ir Sofijos Rotaru koncertus, atstovas. – Jeigu atlikėjas ar grupė populiarūs, gerbėjai perka bilietus į jų koncertus. Viską sprendžia publika. Jei bilietų nepirktų, niekas ir nevažiuotų. Koncertų organizatoriai yra pelno siekiančios organizacijos – jie daro tai, kas apsimoka.“

Pasak A.Gelžinio, kitąmet į Lietuvą turėtų atvykti tokios Rusijos estrados žvaigždės kaip Valerijus Meladzė ir Kristina Orbakaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką