Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2022 08 15

Stano pasisakė apie R.Karbauskį ir su „Čilinam“ uždainavo: „Nevažiuosim į Naisius“

Pirmadienį vykęs jau antrasis šiemet „Naisių vasaros“ festivalis sulaukė įvairių nuomonių. Apie Naisiuose suorganizuotą Žolinės šventę pasisakė ir atlikėjas, kompozitorius Stanislavas Stavickis-Stano.
Stano, Marius Jampolskis, Ramūnas Rudokas, „Naisių vasara“
Stano, Marius Jampolskis, Ramūnas Rudokas, „Naisių vasara“ / Pauliaus Peleckio/BNS nuotr., stopkadras

Įrašą apie Žolinės dieną vykusį „Naisių vasaros“ festivalį Stanislavas Stavickis-Stano paviešino feisbuko paskyroje. Čia jis pasidalijo ir klipu, kuriame kartu su kitais grupės „Čilinam“ nariais Ramūnu Rudoku ir Mariumi Jampolskiu uždainavo apie tai, kad nevažiuos į Naisius.

„Naisiai 2022 2.0

Nors mūsų nekvietė, bet mes nevažiuosim. Va taip. Turim savo nuomonę.

Prieš kurį laiką kalbėjau su scenos kolega. Jis buvo pakviestas į antrąjį Naisių festivalį. Jis pergyveno, kad jei dalyvaus, tai jį užkapos žiniasklaida ir influenceriai visokie. Kaip kapojo pirmojo Naisių šių metų bandymo dalyvius. Kas per laikai atėjo...

Žmonės turi skirtingas pasaulėžiūras ir tai normalu. Tai net būtina. Nebūna demokratijos su viena nuomone ar viena partija. Todėl linkėjimai Naisiams, švęskit ir nesidrovėkite!

Tuo tarpu mano nuomonė apie Naisius lieka tokia pati. Tai asmeninė Karbauskio partijos ir ideologijos šventė. Man šita ideologija tolima. Bet dar kartą kartoju – ji turi teisę būti!

Vienintelė nuomonė, neturinti teisės egzistuoti demokratinėje valstybėje, tai nuomonė, paneigianti pačios valstybės egzistavimą. Čia telpa visi „paleckiai“ ir kiti putlerio gerbėjai. Bet aš noriu tikėti, kad Naisiai ne apie tai“, – rašė S.Stavickis-Stano.

Pasiklausykite:

Pats R.Karbauskis anksčiau yra teigęs, kad renginio nereikėtų sieti su politika: „Naisių festivalyje niekas niekada neklausė, kas kokius politikus mėgsta.“

„Festivalio sėkmė – gražūs, kultūriniu turiniu gausūs ir šeimoms saugūs Naisiai. Tai ir yra priežastis, traukianti žmones. Naisiai laukia visų. O mano vaidmuo jame – įmonių, kurių esu savininkas, parama ir mecenatystė, kuri leidžia nemažai daliai žmonių dalyvauti kultūroje nemokamai. Tik tiek“, – feisbuke aiškino R.Karbauskis.

Primename, kad pirmadienį į festivalio „Naisių vasara 2022: Žolinė“ sceną lipo būrys garsių Lietuvos atlikėjų – Steponas Januška su grupe „Studija“, Edgaras Lubys, Violeta ir Vilius Tarasovai, Aistė Pilvelytė, Gytis Paškevičius, Liudas Mikalauskas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė"
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė"

Pasirodymus stebėjo itin gausi žmonių minia, net susidarė eilės, o ir oras renginiui pasitaikė išties palankus.

Tiesa, festivalyje sutikusių dalyvauti atlikėjų pusėn smigo ir kritikos strėlės – keltas klausimas, ar gera mintis jiems pasirodyti renginyje, kurį remia R.Karbauskis. Kilus sujudimui, Liudas Mikalauskas apie tai pasisakė feisbuko paskyroje.

„Dalyvausiu Naisių Žolinėse.

O kodėl turėčiau nedalyvauti? Juolab, jog esu tikriausiai vienintelis dainininkas, sutikęs dalyvauti Naisių bendruomenės organizuojamose Žolinėse dar likus pusei metų iki „didžiojo skandalo“. Per mėnesį tenka dainuoti keliose dešimtyse renginių.

Vienus jų finansuoja katalikų parapijos, kitus – protestantų, vienus – vietos ūkininkai, kitus – verslo magnatai, vienus – LSDP valdomos savivaldybės, kitus – TS-LKD, vienus – privatūs žmonės, kitus – verslo įmonės ir t.t. Ar tai reiškia, jog aš dalyvaudamas pritariu visų jų politinėms pažiūroms, religiniams įsitikinimams ir moralinėms vertybėms? Žinoma, kad ne! Net ir norėdamas nespėčiau įsigilinti į kiekvieno renginių rėmėjo reiškiamas nuomones.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Liudas Mikalauskas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Liudas Mikalauskas

Aš kuriu meną! Mane kviečia tam, kad atlikčiau meninę programą tiems klausytojams, kurie nori jos klausyti. Mano dalyvavimas visiškai nereiškia, kad pritariu vienai ar kitai nuomonei, aš dirbu savo mylimą darbą dėl kurio, žinau, esu mylimas.

Ramūnas Karbauskis gali turėti savo nuomonę įvairiausiais klausimais, tai yra jo teisė. Pavyzdžiui, aš manau, kad Vytautas Landsbergis yra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas. Ir ką?

Gal mes susitikę ir apsikeisim savo priešingom nuomonėm – tai yra taip pat mūsų teisė. Tačiau dėl to aš neturiu smerkti žmogaus ir trukdyti jam mecenuoti ar organizuoti Naisių festivalį, kuriame, be kita ko, su dauguma neseniai atsisakiusių atlikėjų esu dalyvavęs bent 5 kartus.

Festivalyje taip pat susirinks publika turinti įvairiausias nuomones ir jie linksminsis kartu, dainuos, dalyvaus edukacijose, tikrai gražiose festivalio veiklose ir švęs gyvenimą. O aš, kaip ir bet kurį kitą kartą, būsiu laimingas būdamas su jais. Neleisiu kurti politikavimo menu, jis turi likti nešališkas, kol tai, žinoma, netampa karo palaikymu. Tačiau, šiuo metu aptariamoje situacijoje nieko panašaus nematau.

Neabejoju, kad Ramūnas Karbauskis užlips į sceną pasakyti sveikinimo kalbą ir tai, žinoma, bus vienoks ar kitos politikavimas, tačiau pasakykit, kur jo nėra? Kuris renginys apsieina be kalbančio seimo nario, be besigiriančio tarybos darbais mero. Didžioji dalis renginių turi šį prieskonį.

Be politikų kalbų neapsieina net bažnyčių atlaidai ir tai yra normalu, nes jų pagalba dažnai yra daromi dideli infrastruktūriniai darbai. Nepradėsiu skirstyti žmonių, nei klausytojų, nei rėmėjų. Gerbsiu visų jų nuomones taip, kaip kartą yra pasakęs Volteras: „niekada nesutiksiu su jūsų nuomone, bet padarysiu viską, kad galėtumėte ją reikšti“, – feisbuke rašė L.Mikalauskas.

Kitas „Naisių vasaros“ dalyvis Edgaras Lubys portalui Žmonės.lt komentavo, kad visiškai pritaria L.Mikalausko išsakytoms mintims, kad menas ir nuomonė politiniais klausimais nesikerta.

„Kitas dalykas, viskas priklauso nuo, kur nubrėžiame savo ribas. Aš už jokius honorarus ir jokiomis aplinkybėm nesutikčiau pasirodyti Minske, Sočyje ar Maskvoje, bet čia, manau, yra kitas atvejis“, – Žmonės.lt sakė dainininkas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Edgaras Lubys
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Edgaras Lubys

Jis pridūrė, kad nors meno ir kultūros žmonės turi mokėti pasakyti griežtą „Ne“, kai kuriais atvejais jie turi peržengti ribas ir išsklaidyti „politinius vėjus“.

„Kas liečia dabartinę situaciją, tai, aišku, yra labai didelė įtampa dėl karo ir šiuo klausimu negali būti jokių išlygų, tačiau tame festivalyje galima brėžti švelnesnes ribas“, – nuomone dalijosi E.Lubys.

Žolinės dieną surengtas „Naisių vasaros“ festivalis – jau antrasis šią vasarą. Renginys vyko ir liepos 8-9 dienomis, jame tąkart turėjo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „Graži ir ta galinga“, „TaRūta“, „jautì“.

Visgi minėti atlikėjai sulaukė kritikos dėl to, kad sutiko dalyvauti renginyje, kurį remia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis, mat pastarasis ne kartą yra pasisakęs prieš LGBT+ žmonių teises. Tuo metu tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje.

Įsiklausiusi į kritiką, grupė „jautì“ pranešė nebepasirodysianti renginyje, bet D.Montvydas ir „The Roop“ trauktis neskubėjo – teigė „Naisių vasarą“ vertinantys kaip galimybę išsakyti savo poziciją, užmegzti dialogą tarp skirtingas nuomones turinčių žmonių. Tačiau paskutinę akimirką juos persigalvoti paskatino R.Karbauskio pasisakymas – šis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

Galiausiai iš liepą vykusios „Naisių vasaros“ pasitraukė ne tik D.Montvydas ir „The Roop“, bet ir S.Prūsaitis, „Graži ir ta galinga“, „TaRūta“.

Festivalyje atsisakius dalyvauti beveik visiems atlikėjams, „Naisių vasaros“ renginio mecenatas R.Karbauskis nepasidavė ir ant scenos pareiškė, kad surengs antrąjį festivalį, kuris įvyks rugpjūčio 15-ąją.

„Šįkart atlikėjų Grinčas iš festivalio nebepavogs“, – tikino R.Karbauskis.

Kaip tarė, taip ir padarė. Ir iš tiesų – šįsyk vaizdas visiškai nebepriminė matyto liepą, kai atkritus didžiajai daliai atlikėjų, buvo susirinkęs palyginti nedidelis žiūrovų būrys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius