Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 09, 20:38

Karolis III pirmą kartą kreipėsi į britus: atnaujino pažadą tarnauti visą gyvenimą

Didžiosios Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III) penktadienį savo inauguracinėje kalboje pažadėjo sekti savo velionės motinos „viso gyvenimo tarnystės“ pavyzdžiu.
Charlesas III
Charlesas III / „Scanpix“ nuotr.

Pirmą kartą kaip monarchas kreipdamasis į Jungtinę Karalystę ir Tautų Sandraugą iš Bakingamo rūmų, Charlesas III padėkojo savo „mylimai mamai“ už jos „meilę ir atsidavimą mūsų šeimai bei tautų šeimai“.

„Teužliūliuoja angelai tave“, – emocingoje kalboje sakė juodu kostiumu vilkėjęs ir kaklaraištį ryšėjęs Charlesas III, cituodamas Williamo Shakespeare'o „Hamletą“.

„Kaip tai darė karalienė su tokiu nepalaužiamu atsidavimu, taip ir aš dabar iškilmingai pasižadu visą likusį man Dievo duotą laiką ginti konstitucinius principus, kurie yra mūsų tautos pamatas.“

„Tą pažadą tarnauti visą gyvenimą atnaujinu jums visiems šiandien“, – sakė jis savo kalboje, transliuotoje per televiziją, pagerbdamas karalienę Elizabeth II po jos mirties ketvirtadienį.

Karalius penktadienį taip pat išreiškė „meilę Harry ir Meghan”.

„Taip pat noriu išreikšti savo meilę Harry ir Meghan, jiems ir toliau kuriant savo gyvenimą užsienyje“, – apie savo sūnų ir marčią sakė karalius, nepaisant jų nesutarimų su karališkąja šeima.

Jo kalba buvo transliuojama per televiziją ir taip pat rodoma šv. Pauliaus katedroje, kur apie 2 000 žmonių dalyvavo karalienės atminimo pamaldose. Čia pirmą kartą oficialiai nuskambėjo atnaujintas nacionalinis himnas „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių).

Tarp jų buvo ministrė pirmininkė Liz Truss ir jos vyriausybės nariai.

Naujasis Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III anksčiau penktadienį Bakingamo rūmuose pirmąkart priėmė Britanijos ministrę pirmininkę Liz Truss.

„Scanpix“ nuotr./Charlesas III ir Liz Truss
„Scanpix“ nuotr./Charlesas III ir Liz Truss

Karalius Charlesas III penktadienį grįžo į Londoną ir į Bakingamo rūmus – Didžiosios Britanijos monarchijos būstinę. Karaliaus automobilis sustojo prie pat Bakingamo rūmų vartų, o jis ir karalienė Camilla išlipo pasveikinti lauke susirinkusių žmonių.

Karalius Charlesas III buvo šiltai sutiktas su gėlėmis bei sveikinimo šūksniais, kai praėjo pro minią, susirinkusią prie Bakingamo rūmų.

Charlesui III, spaudžiančiam ranką susirinkusiems į jo atvykimą, buvo pasiūlyta gėlių puokštė ir net pabučiuota į skruostą.

„Jam bus nelengva sekti savo motinos pavyzdį“, – naujienų agentūrai AFP prie Bakingamo rūmų sakė 56 metų londonietis Stephenas Johnsonas, laikęs rankose JK vėliavą ir velionės monarchės nuotrauką.

„Dabar jis yra mūsų karalius, turime jį mylėti“, – pridūrė vyras.

Pagerbiant septynis dešimtmečius Jungtinę Karalystę valdžiusios karalienės atminimą, visoje šalyje skambėjo bažnyčių varpai ir nuaidėjo 96 šūvių salvės – po vieną už kiekvienus Elizabeth II gyvenimo metus.

Charlesas III bus oficialiai paskelbtas Jungtinės Karalystės monarchu šeštadienį per Sosto paveldėjimo tarybos posėdį 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku, pranešė Bakingamo rūmai.

Sostą iškart po karalienės Elžbietos II mirties perėmęs Karolis III penktadienį paliko atokią karališkąją valdą Balmorale, Škotijos šiaurės rytuose, ir išvyko į Londoną.

Karolio III karūnavimas, persunktas šimtmečius menančiais ritualais, įvyks dar vėliau.

Mirus karalienei Elžbietai II, jos sūnus princas Charlesas iškart tapo karaliumi. Prieš užimdamas sostą Charlesas galėjo pasikeisti vardą į vieną iš jam jau duotų. Tai reiškia, kad princas Charlesas galėjo tapti karaliumi Arthuru, Philipu arba George’u.

Galiausiai pranešta, kad jis vis dėlto nusprendė pasilikti savo vardą ir nuo šiol jis bus žinomas kaip Karolis III.

Primename, kad 97-uosius metus ėjusi Jungtinės Karalystės karalienė Elžbietą II, ilgiausiai kada nors valdžiusi Britanijos monarchė, mirė ketvirtadienio popietę Škotijoje. Liūdną žinią pranešė Bakingamo rūmai.

„Šią popietę Balmorale ramiai mirė karalienė“, – rašoma pranešime, paskelbtame 20 val. 30 min. Lietuvos laiku.

Didžiojoje Britanijoje įsigaliojo 10 dienų nacionalinis gedulas.

Jungtinės Karalystės premjerė Liz Truss ketvirtadienį išreiškė užuojautą dėl karalienės Elžbietos II mirties bei paragino britus susivienyti ir palaikyti naująjį monarchą Karolį III.

„Šiandien karūna, kaip buvo daugiau nei tūkstantį metų, perduodama mūsų naujajam monarchui, mūsų naujajam valstybės vadovui, Jo Didenybei karaliui Karoliui III“, – ketvirtadienį sakė birtų ministrė pirmininkė.

„Turime susivienyti kaip tauta, kad paremtume jį ir padėtume jam prisiimti didžiulę atsakomybę, kurią jis neša už mus visus“, – pridūrė ji.

Mirusią karalienę ji pavadino „uola, ant kurios buvo pastatyta moderni Britanija“.

„Karalienė Elžbieta II suteikė mums stabilumo ir stiprybės, kurių taip reikėjo“, – sakė L.Truss.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką