2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Dešimtmečių dilema: ar „Titaniko“ pabaigoje išsigelbėti galėjo abu herojai?

Jau kelis dešimtmečius verda viena diskusija. Ji tokia arši, kad į dvi dalis skelia šeimas, padalija tautas, net planetos gyventojus. Ta planeta – Žemė, o jos gyventojus kamuojantis klausimas – ar tikrai filmo „Titanikas“ pabaigoje Džekas turėjo mirti, kad Rouz liktų gyva? O gal išsigelbėti galėjo abu filmo herojai?
Kate Winslet ir Leonardo DiCaprio filme „Titanikas“ (1997 m.)
Kate Winslet ir Leonardo DiCaprio filme „Titanikas“ (1997 m.) / Vida Press nuotr.

Ne pirmą kartą ieškoma atsakymų į šiuos klausimus. Dar 2013-aisiais šią dilemą bandė išspręsti populiariojo mokslo laida „Mitų griovėjai“. Ir taip, mokslininkų komanda priėmė sprendimą, kad filmo „Titanikas“ pabaigoje, Rouz gulint ant vandenyne plūduriuojančių durų, o Džekui mirkstant lediniame vandenyje, buvo galima pastarąjį išgelbėti, jei tik Rouz būtų šiek tiek pasislinkusi.

Svarbu pabrėžti, kad šis planas, pasak laidos autorių, būtų pavykęs tik tada, jei Rouz būtų nusivilkusi gelbėjimosi liemenę ir padavusi Džekui, kad šis ją pririštų po ta durų dalimi, ant kurios būtų užsiropštęs.

Tiesa, norint tai įgyvendinti pora būtų susidūrusi su kita problema – vandenyje plūduriuojančių durų nestabilumu ir itin aukštais šansais, kad jos būtų apvirtę.

Galiausiai „Mitų griovėjų“ komanda, kaip rašo „The Guardian“, mitą, kad Džekas ir Rouz galėjo gyventi ilgai ir laimingai, jei tik pastaroji būtų pasidalijusi vieta ant durų, paneigė bei taip apgynė „Titaniko“ kūrėjų ir pačios aktorės Kate Winslet įkūnyto personažo garbę. Taigi, diskusija buvo baigta?

Vida Press nuotr./Kate Winslet ir Leonardo DiCaprio filme „Titanikas“ (1997 m.)
Vida Press nuotr./Kate Winslet ir Leonardo DiCaprio filme „Titanikas“ (1997 m.)

Nevisai. Tikimybė išgyventi ant plūduriuojančio medienos gabalo Atlanto vandenyne priklauso ne tik nuo jo stabilumo. Visų pirma, kaip rašoma „The Guardian“, tai buvo visai ne durys, o ąžuolinių durų gabalas, kaip paaiškėjo palyginus tikrojo „Titaniko“ nuolaužas, nors jis buvo pakankamai platus, kad ant jo tilptų du žmonės.

Bet „The Guardian“ kviečia paskaičiuoti. Leonardo DiCaprio ūgis – 183 cm, Kate Winslet – 169 cm. Vidutinis vyro ir moters pečių plotis atitinkamai 39,6 cm ir 36,7 cm, kas bendrai gaunasi 76,3 cm. Pasak „Physics Central“ atlikto tyrinėjimo, Rouz „plausto“ išmatavimai – 183 cm x 91 cm. Atrodo, kad vietos užtektinai, bet būtina atsižvelgti ir į jo plūdrumą.

„Physics Central“ mokslininkai apskaičiavo, kad tokio storio ir dydžio ąžuolinė mediena sveria 1920 N. Poros svoris tuo metu, ką sužinoti nėra sudėtinga, jei tik tam skiriama šiek tiek laiko, 715 N (Leonardo DiCaprio) ir 549 N (Kate Winslet). Bendras medienos ir žmonių svoris gaunasi 3184 N.

Lediniame sūriame vandenyje tokių išmatavimų ąžuolinė mediena į vandens paviršių išstumiama 2490 N jėga. Nereikia vilkėti balto chalato, kad suprastum, jog 3184 N yra daugiau nei 2490 N, ir tai, kad Džekas, Rouz ir įdomiai išraižytos medinės durys, kurių bendras svoris viršija durų plūdrumą, lengvai nuskęs.

O kaip teorija su gelbėjimosi liemene? Kas būtų nutikę, jei Rouz ją garbingai būtų atidavusi Džekui? Tokiame šaltame vandenyje (jo temperatūra laivui skęstant buvo -2,2 laipsniai Celsijaus) Džekas sąmonę būtų praradęs vos per 15 minučių – prieš pradedant tvirtinti liemenę prie nestabilaus plūduriuojančio medienos gabalo vandenyje jis būtų praleidęs per daug laiko ir likusio jam nebūtų pakakę beveik neįmanomai misijai įvykdyti.

Svarbu dar ir tai, kad net modernios gelbėjimosi liemenės turi tik 275 N plūdrumą, kurio nepakaktų porai išlaikyti (419 N per daug).

Kitaip tariant, kad ir kiek pastangų būtų įdėta, Džekas ir Rouz vistiek būtų nuskendę. Pasirodo, drauge ilgai ir laimingai filmo „Titanikas“ herojai nebūtų gyvenę – arba Džekas turėjo nustumti nuo durų Rouz, arba pasiaukoti dėl jos, ką jis ir padarė. Ar priėmė teisingą sprendimą, spręsti lieka tik jums.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Titanikas“ be Kate Winslet, o „Taip gimė žvaigždė“ – su Beyonce: filmai, galėję atrodyti visiškai kitaip

„Titaniko“ žvaigždė Leonardas DiCaprio atostogaudamas išgelbėjo skęstantį jaunuolį

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką