Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 19, 23:40

Elžbieta II atgulė amžino poilsio: šalia jos perlaidotas vyras princas Philipas

Karalienės Elžbietos II valstybinės laidotuvės pirmadienio vakarą baigėsi laidojimo ceremonija artimiausių žmonių akivaizdoje. Ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusi monarchė vėl bus kartu su mylimu vyru princu Philipu – jo karstas perkeltas šalia.
Karalienė Elžbieta II, princas Philipas, Šv.Jurgio koplyčia
Karalienė Elžbieta II, princas Philipas, Šv.Jurgio koplyčia / Vida Press, „Scanpix“ nuotr.

Pamaldos Vestminsterio abatijoje su dviem tūkstančiais svečių, iškilminga procesija Londono gatvėmis, atsisveikinimo mišios Vindzore esančioje Šv.Jurgio koplyčioje, kurių pabaigoje karstas nuleistas į karališkąją kriptą, – tokia buvo Elžbietos II laidotuvių diena, o ją pirmadienio vakarą, 19:30 val. vietos (21:30 val. Lietuvos) laiku vainikavo laidojimo ceremonija. Tik ji, priešingai nei oficialios laidotuvės, buvo privati ir skirta tik patiems artimiausiems – karaliui Karoliui III ir kitiems karališkosios šeimos nariams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Britų imperijos karūna, nuimta nuo Elžbietos II karsto
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Britų imperijos karūna, nuimta nuo Elžbietos II karsto

Elžbieta II amžino poilsio atgulė karaliaus Jurgio VI memorialinėje koplyčioje, esančioje Šv.Jurgio koplyčioje Vindzore. Čia taip pat palaidoti ir kiti monarchės artimieji – 1952 m. miręs tėvas karalius Jurgis VI, 2002 m. mirusios Karalienė motina Elžbieta ir sesuo princesė Margaret.

„Scanpix“ nuotr./Šv.Jurgio koplyčia
„Scanpix“ nuotr./Šv.Jurgio koplyčia

Šalia Elžbietos II perkeltas ir jos velionio vyro princo Philipo, kuris mirė pernai, būdamas 99-erių, karstas. Iš pradžių vyras buvo palaidotas kitoje kriptoje, o dabar atgulė šalia žmonos, su kuria santuokoje pragyveno net 73 metus.

Apie jau įvykusią paskutinę atsisveikinimo ceremoniją pirmadienio vakarą pranešta britų karališkosios šeimos interneto svetainėje.

„Karalienė buvo palaidota kartu su Edinburgo kunigaikščiu Karaliaus Jurgio VI memorialinėje koplyčioje“, – teigiama pareiškime.

Išsamesnės šių apeigų detalės neatskleistos – Bakingamo rūmai jas pavadino „labai asmeniška šeimos ceremonija“.

Kaip rašo „The Telegraph“, Elžbietos II poilsio vieta tapusi koplyčia pastatyta 1969 m., praėjus beveik dviem dešimtmečiams po jos tėvo karaliaus Jurgio VI mirties. 1952 m. miręs monarchas iš pradžių buvo palaidotas Karališkojoje kriptoje, o baigus statybą perkeltas į šią memorialinę koplyčią.

Ilgiausiai Britanijos istorijoje valdžiusi monarchė mirė rugsėjo 8-ąją būdama 96 metų, savo Balmoralo pilyje Škotijoje. Pastaruosius metus jos sveikata silpo, ji palaipsniui traukėsi iš viešumos.

Anksčiau pirmadienį karalienės karstas iškeliavo iš parlamento viduramžių Vestminsterio salės į Vestminsterio abatiją, kurioje jau daugiau nei tūkstantį metų vyksta karūnacijos, karališkosios santuokos bei laidotuvės.

Vida Press nuotr./Karalienės Elizabeth II laidotuvės
Vida Press nuotr./Karalienės Elizabeth II laidotuvės

Į maždaug valandą trukusias pamaldas Vestminsterio abatijoje susirinko daugiau nei 2 tūkst. žmonių, įskaitant daugelį valstybių vadovų – nuo JAV prezidento Joe Bideno iki Japonijos imperatoriaus Naruhito.

Laidotuvių pamaldoms artėjant link pabaigos, sugiedotas nacionalinis himnas, o karalienė pagerbta dviem minutėmis tylos.

Pasibaigus mišioms, vėliava uždengtas karalienės karstas su ant jo padėta Britų imperijos karūna, rutuliu, skeptru ir gėlėmis išneštas iš Vestminsterio abatijos. Po to vyko procesija Londono gatvėmis, o galiausiai karstas katafalku išvežtas į Vindzorą.

Pirmadienio popietę vyko laidotuvių procesija į Vindzoro pilį, esančią į vakarus nuo Londono.

Pamaldose Šv.Jurgio koplyčioje dalyvavo apie 800 žmonių. „Antrasis Elžbietos amžius“ simboliškai baigėsi, kai aukščiausio rango karališkųjų rūmų pareigūnas lordas Andrew Parkeris, karaliaus rūmų valdytojo pareigas, sulaužė savo tarnybą simbolizuojančią lazdelę, o ant altoriaus buvo padėtos karališkosios regalijos: karūna, rutulys ir skeptras.

Iškilmingoje procesijoje į abatiją ir iš jos, taip pat procesijoje į Vindzoro pilį bei laidotuvėse pilies Šv. Jurgio koplyčioje dalyvavo apie 6 tūkst. kariškių.

Pastarąjį kartą valstybinės laidotuvės JK vyko 1965-aisiais, mirus karo laikų ministrui pirmininkui Winstonui Churchilliui.

Tąsyk baržai plukdant karstą su W.Churchillio palaikais Temzės upe, pagerbiant velionį buvo nuleisti keliamieji kranai, kadais iškrovę didžiulės Britanijos imperijos, kurią paveldėjo Elžbieta, karo trofėjus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Elžbieta II
AFP/„Scanpix“ nuotr./Elžbieta II

Per šešis vėlesnius dešimtmečius Britanijos pasaulinė įtaka gerokai sumažėjo, o jos pozicijos šiuolaikiniame pasaulyje tapo ne tokios užtikrintos.

Tačiau šalies atsisveikinimas su Elžbieta II, kuri yra vienintelė daugumos britų kada nors pažinota monarchė, vis tiek buvo persmelktas šimtmečių senumo tradicijų.

Daugybė paprastų žmonių ištisas dienas stoviniavo lauke, kad galėtų stebėti rafinuotą reginį ir atiduoti paskutinę pagarbą velionei.

Policija monarchės laidotuvėms pirmadienį vykdė didžiausią per Britanijos istoriją saugumo operaciją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką