2023 01 15, 17:33

Karo Ukrainoje kontekste prisiminta M.Thatcher kritika Putinui: ar ji – pranašiška?

Internete plinta prieš beveik 23 metus filmuotas vaizdo įrašas, kuriame buvusi Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Margaret Thatcher kritikuoja Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną pirmaisiais jo prezidentavimo metais.
Margaret Thatcher ir Vladimiras Putinas
Margaret Thatcher ir Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.

Per savo ilgus valdymo metus Vladimiras Putinas ne kartą sulaukė pasmerkimo tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Nors Rusijoje bet kokią kritiką jis greitai užslopina, užsienyje apie jo žiaurumus kalbama garsiai. Ir panašu, kad užsienio lyderių pasmerkimo V.Putinas sulaukdavo nuo pat savo prezidentavimo pradžios.

Socialiniuose tinkluose plinta 2000 metų rugsėjo 20 dieną Millsapso koledže Džeksone, Misisipės valstijoje, užfiksuotas vaizdo įrašas, kuriame buvusi Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Margaret Thatcher peikia Vladimirą Putiną dėl žmogiškumo stokos, reaguojant į povandeninio laivo „Kursk“ katastrofą.

Branduolinis povandeninis laivas „Kursk“ nuskendo 2000 metų rugpjūčio 12 dieną per karines pratybas Barenco jūroje. Laive įvykus virtinei sprogimų, žuvo visi 118 jame buvę rusų įgulos nariai.

„Scanpix“ nuotr./Margaret Thatcher
„Scanpix“ nuotr./Margaret Thatcher

Praėjus mėnesiui po tragedijos, kalbėdama Millsapso koledže, M.Thatcher atkreipė dėmesį į tai, kad 2000 metų gegužę Rusijos vadovu tapęs V.Putinas net ir po „Kursko“ tragedijos tęsė savo atostogas Sočyje. Tiesa, nors pats V.Putinas susitiko su Kursko laivo įgulos artimaisiais, kritikos strėlės vis vien lėkė į jo pusę, nes Rusijos valdžia ne tik pasyviai reagavo į katastrofą, bet ir atsisakė Vakarų siūlomos pagalbos.

Išplatintame archyviniame vaizdo įraše M.Thatcher sako, kad V.Putinas savo veiksmais tik parodė, jog jam trūksta žmogiškumo.

„Žiūrėjau į pono Putino nuotraukas ir bandžiau ieškoti žmogiškumo pėdsakų. Tai man užtruko keletą savaičių. Nes žinote, kas atsitiko? Jie išgyveno siaubingą tragediją, kai povandeninis laivas nuskendo tiesiai į dugną. Ar viduje įvyko sprogimas, ar ne, mes tuomet nežinojome“, – sakė ji.

„Jei kada nors Vakaruose įvyktų tokia nelaimė, visos ginkluotosios pajėgos važiuotų, jie iš karto viską, ko tik reikia, ten sugabentų. Politikai tuoj pat susirinktų ir sakytų: „Kokios pagalbos mums reikia? Jie gali turėti viską, ko mums reikia. Jei mes patys negalime suteikti pagalbos, gausime jos iš kitur“. Kiltų nerimas, nes svarbiausia yra ne povandeninis laivas, o jame buvusių žmonių gyvybės“.

Buvusi Didžiosios Britanijos vadovė tąkart savo kalboje Rusiją pavadino Sovietų Sąjunga. Ji smerkė V.Putino pasyvumą, reaguojant į tragediją:

„Ir įdomu tai, kad naujasis Sovietų Sąjungos lyderis nesiėmė jokių greitų veiksmų. Apie tai buvo labai greitai viešai pakomentuota, bet jis nebandė ieškoti pagalbos. Mes nežinojome, ar galėtume padėti, o gal mums siųsti keletą mažų povandeninių laivų į įvykio vietą. Tai, mano draugai, iš tiesų buvo labai, labai daug atskleidžiantis poelgis.

Jie vis dar nevertina žmogaus gyvybės taip, kaip mes. Ir todėl visa pagalba juos pasiekė, bijau, tikrai per vėlai. Ir man, tam tikra prasme, palengvėjo, kai ponas Putinas sulaukė tiek daug kritikos dėl to, ką jis turėjo padaryti, bet nepadarė. O tai vėlgi rodo, kad Sovietų Sąjunga ir Sovietų Sąjungos tautos labai gerai supranta, ką buvo galima padaryti, ir kad buvo galima padaryti daug daugiau, nei yra daroma.“

Nuo sausio pradžios, kai vaizdo įrašu pasidalijo „Il Foglio“ reporteris Luciano Capone, šis internete buvo peržiūrėtas daugiau kaip 833 600 kartų.

Tiesa, šis vaizdo įrašas plinta ne pirmąkart – per pastaruosius 23 metus nuo tada, kai jis buvo užfiksuotas, juo buvo dalijamasi internete keletą kartų. Ne kartą komentatoriai įžvelgė ir tai, kad M.Thatcher mintys yra šiek tiek pranašiškos.

Nuo 2013 metų balandžio, kai mirė M.Thatcher, politikės kalbos ir šmaikštūs pasisakymai dažnai plinta internete.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką