Dabar populiaru
Tiesiogiai
Publikuota 2022 09 13, 16:37

Netikėtas faktas apie karalienę Elžbietą II: turėjo lietuviško kraujo

Rugsėjo 8-osios vakarą mirus Jungtinės Karalystės karalienei Elžbietai II, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai priminė keletą seniai girdėtų faktų apie daugiau nei 70 metų valdžiusią monarchę. Pasirodo, monarchė turėjo lietuviškų šaknų.
 Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.
Elžbieta II / „Scanpix“ nuotr.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai įdomius faktus apie karalienę Elžbietą II paskelbė savo socialiniuose tinkluose. Anot jų – karalienė turėjo ir lietuviško kraujo.

„Scanpix“ nuotr./Elizabeth II
„Scanpix“ nuotr./Elizabeth II

„Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II (1926–2022) turėjo sąsajų su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste, tarp jos protėvių būta lietuviškosios Gediminaičių dinastijos atstovų. Taigi, karalienė Elžbieta II turėjo ir lietuviško kraujo.

Karalienė Elžbieta II yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino dvidešimtos kartos palikuonė, arba Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio (1427–1492), kurio duktė Sofija nutekėjo į Brandenburgą ir įsiliejo į Hohencolernų dinastiją, septynioliktos kartos palikuonė. Brandenburgo kunigaikščiai Hohencolernai vėliau valdė Prūsiją. Pirmasis Prūsijos kunigaikštis Albrechtas Hohencolernas, be kita ko, buvo tikras Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) pusbrolis, dažnai lankęsis Vilniaus rezidencijoje.

Anot Lietuvoje gyvenančio britų istoriko Stepheno Rowello, Hohencolernų dinastija moteriška linija yra artimai susijusi su Stiuartų-Hanoverių dinastija, iš kurios kilę karalienės Elžbietos II protėviai. Taigi Hanoverių dinastija, dabar vadinama Vindzorais, per moterišką liniją kildinama iš škotiškos Stiuartų ir vokiškos Hanoverių dinastijos. Šie dinastiniai ryšiai atsispindi visose Elžbietos II kilmės genealoginėse lentelėse. Tad per moterų liniją galima atsekti tiesioginį ryšį tarp lietuvių Gediminaičių ir britų Stiuartų-Hanoverių-Vindzorų dinastijų.

Beje, karalienės Elžbietos II sūnus princas Edvardas, Edinburgo kunigaikštis ir Vesekso grafas, 2018 m. aplankė Valdovų rūmus bei dalyvavo čia surengtame renginyje, paliko įrašą muziejaus svečių knygoje.

Valdovų rūmų muziejaus, įsikūrusio atkurtoje pagrindinėje Gediminaičių dinastijos rezidencijoje, bendruomenė liūdi kartu su Jungtinės Karalystės ir visos Sandraugos gyventojais dėl legendinės Valdovės netekties ir reiškia nuoširdžią užuojautą karališkajai šeimai bei Jos šalių gyventojams“, – teigiama Valdovų rūmų paskelbtame įraše.

Primename, kad Elizabeth Alexandra Mary karaliene Elžbieta II buvo karūnuota 1952 m., mirus tėvui. Dar 2022-ųjų birželio pradžioje buvo švenčiamas platininis monarchės valdymo jubiliejus – 70 metų, kai ji soste.

Karalienės gyvybė užgeso rugsėjo 8-ąją Škotijoje. Jai buvo 96-eri.

Mirus Elžbietai II, sostą perėmė jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jis pasirinko karaliaus Karolio III vardą. Jo žmona Camilla tapo karaliene konsorte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VARDAI rubriką