Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sulaukusi kritikos dėl požiūrio į translyčius Hario Poterio autorė grąžina apdovanojimą

Knygų apie berniuką burtininką Harį Poterį autorė J.K.Rowling penktadienį pareiškė grąžinsianti amerikiečių Kennedy šeimos jai suteiktą apdovanojimą, nes vienas iš jos narių sukritikavo jos požiūrį lyčių klausimais.
J.K. Rowling
J.K. Rowling / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Roberto F.Kennedy žmogaus teisių organizacija (RFKHR) pernai pagerbė J.K.Rowling „Vilties bangele“ (Ripple of Hope).

Grupės prezidentė Kerry Kennedy šį mėnesį pareiškė, kad britų rašytojos atviras požiūris į lytį „menkina“ translyčių asmenų „tapatybę“.

„Kerry Kennedy neseniai pasirodė, kad būtina paskelbti pareiškimą, kuriame smerkiamas mano požiūris“, – savo tinklalapyje parašė J.K.Rowling.

„Pareiškime neteisingai duodama suprasti, kad aš – transfobė ir esu atsakinga už translyčiams padarytą žalą, – pridūrė ji. – Griežtai neigiu tokį kaltinimą.“

„Solidarizuodamasi su tais, kurie susisiekė su manimi ir kuriems sunku garsiai išsakyti savo nuomonę, ir dėl labai rimto mano ir RFKHR nuomonių konflikto jaučiu, kad neturiu kitos išeities, kaip tik grąžinti „Vilties bangų“ apdovanojimą“, – sakoma pareiškime.

J.K.Rowling birželį sukėlė diskusijų bangą tviteryje parašiusi apie frazės „žmonės, turintys menstruacijas“ vartojimą vietoj žodžio „moterys“.

„Esu tikra, kad anksčiau būta žodžio tokiems žmonėms įvardyti“, – parašė ji.

„Pagelbėkite man. Wumben? Wimpund? Woomud?“ – pridūrė rašytoja, akivaizdžiai turėdama galvoje žodį "woman" (moteris).

Įrašas susilaukė pasmerkimo, be kita ko, iš Harį Poterį suvaidinusio Danielio Radcliffe'o (Danielio Redklifo) ir kitų šiuose filmuose vaidinusių aktorių.

J.K.Rowling anksčiau išreiškė paramą moteriai, kuri buvo atleista iš darbo dėl, jos darbdavio teigimu, transfobiškų tviterio žinučių.

Rašytoja sakė, kad nuo to laiko jos „tviterio sienoje kunkuliuoja kaltinimai ir grasinimai iš transaktyvistų“, bet ji taip pat yra „užversta“ privačiomis palaikymo žinutėmis.

J.K.Rowling teigimu, šios diskusijos „toksiškumas“ yra kenkia ir gąsdina žmones tiek translyčių bendruomeninėje, tiek už jos ribų.

„Mane ypač pritrenkė pasakojimai apie drąsias jaunas moteris, kurioms atliktas lyties atkeitimas, garsiai kalbančias apie judėjimą, kuris, jų teigimu, joms pakenkė, ir taip rizikuojančias užsitraukti aktyvistų nemalonę“, – penktadienį sakė rašytoja.

„Deja, esu priversta padaryti išvadą, kad bręsta etinis ir medicininis skandalas“, – pridūrė ji.

Kai kuriose pasaulio dalyse J. K. Rowling kūriniai siejami su raganavimu ir okultizmu ir yra uždrausti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius