Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išrinkite 2011 metų informacinių technologijų įvykį

Kompiuterio klaviatūra
123rf nuotr. / Kompiuterio klaviatūra
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Informacinės technologijos (IT) – viena dinamiškiausių sričių, kurioje pokyčiai vyksta nuolat. Šie metai tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje įsimins ne vienu įvykiu ar reiškiniu, pradedant programišių suaktyvėjimu, rinkos lyderių „patentų karais“ ir asmeninėmis problemomis bei pasiekimais, išaugusia socialinių tinklų įtaka, šuoliais į „debesį“ ir nesibaigiančia kova su „piratavimu“ internete.

Socialinių tinklų įsitvirtinimas

Socialiniai tinklai 2011 metais tapo centrine interneto ašimi, o didelei daliai naršytojų – ir kasdienės rutinos dalimi. Didžiausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook“ per metus padvigubino savo vartotojų skaičių iki 800 milijonų, o šįmet susikūręs „Google+“ vos per kelis mėnesius surinko 40 milijonų klientų (šį skaičių „Facebook“ pasiekė per beveik ketverius metus).

Socialinių tinklų svarbą puikiai iliustruoja Artimųjų Rytų revoliucijos, kurių dalyviai savo veiksmus koordinavo būtent internetu. Dėl to kai kuriose šalyse kuriam laikui net buvo išjungtas interneto ryšys.

Programišių suaktyvėjimas

Žmonėms žengiant į internetą, čia keliasi ir nusikaltėliai. Vieni užsiima smulkiais nusikaltimais, kiti (galbūt siekdami išgarsėti) vaidina Robinus Hudus, treti vykdo stambius išpuolius.

Bene labiausiai šįmet išgarsėjo programišių grupuotė „Anonymous“, įvykdžiusi atakas tiek prieš stambias korporacijas, tiek prieš valstybines institucijas. Nors sugaudyti visų įsilaužėlių teisėsaugai nepavyko, kelios stambios operacijos davė naudos. O kelis mėnesius siautėjusią grupuotę „Lulz Security“ net privertė išsiskirstyti.

Didžiausia šįmet įvykdyta programišių ataka laikomas įsilaužimas į „Sony PlayStation“ serverius, kurio metu buvo pavogta bene 80 mln. vartotojų asmeninė informacija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Virtualios saugyklos „iCloud“ reklama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Virtualios saugyklos „iCloud“ reklama

Debesų kompiuterija

Įmonės šiais metais vis aktyviau žengė į „debesį“, o didžiosios korporacijos neužmiršo ir eilinių vartotojų. Štai „Apple“ pristatė atnaujintą virtualią saugyklą „iCloud“, kurioje galima saugoti kone visą savo skaitmeninį turinį, pradedant telefonu darytomis nuotraukomis, baigiant knygomis ir muzikos įrašais. O metų viduryje startavo paslauga „Microsoft Office 365“ (kiek vėliau pasiekusi ir Lietuvą) – internetu pasiekiamas biuro programų rinkinys su galimybe saugoti ir redaguoti failus realiuoju laiku, rengti garso ir vaizdo konferencijas ir kt.

Patentų kovos

Didžiosios technologijų kompanijos ne tik plėtė savo paslaugų spektrą, bet ir aršiai kovojo tarpusavyje, siekdamos uždrausti prekybą konkurentų gaminiais. Aktyviausi patentų pažeidimų kovų dalyviai – „Apple“, „Samsung“, HTC, „Google“, „Microsoft“ ir kiti.

Teisminiai ginčai davė naudos, tačiau dauguma pasiekimų tebuvo trumpalaikiai. Pvz., „Apple“ pavyko laikinai uždrausti prekybą konkurentės „Samsung“ planšetiniu kompiuteriu Australijoje, tačiau pastaroji pakeitė įrenginio dizainą ir draudimas buvo atšauktas. Beje, teigiama, kad šiuo atveju nemalonumai teismuose „Samsung“ išėjo į naudą, mat padidėjo jos gaminio žinomumas.

Technologijų apžvalgininkai pastebi, kad apskritai patentų kovos yra labiau žalingos, nei naudingos, kadangi tai stabdo technologijų vystymąsi.

„Blackberry“ problemos

Spalio mėnesį maždaug tris dienas dauguma „Blackberry“ telefonų savininkų visame pasaulyje negalėjo naudotis interneto paslaugomis – naršyti internete, bendrauti tiesioginio susirašinėjimo programomis, gauti ir siųsti el. laiškų ir t.t. Teigiama, kad nesklandumų priežastis buvo duomenų centro gedimas.

Atsiprašydama „Blackberry“ vartotojų šiuos telefonus gaminanti kompanija „Research In Motion“ (RIM) padovanojo jiems mokamų aplikacijų, kurių bendra vertė siekia 100 dolerių. Tačiau pasitikėjimas šia bendrove gerokai sumenko, o „Blackberry“ telefonų pardavimai toliau mažėja.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Microsoft“ generalinis direktorius Steve'as Ballmeris (k.) ir „Skype“ vadovas Tony Batesas.
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Microsoft“ generalinis direktorius Steve'as Ballmeris (k.) ir „Skype“ vadovas Tony Batesas.

„Microsoft“ nusipirko „Skype“

Korporacija „Microsoft“ šįmet gegužę paskelbė už 8,5 mlrd. dolerių perkanti interneto pokalbių tarnybą „Skype“. Tai – didžiausios vertės sandoris IT rinkoje šiais metais, o taip pat brangiausias pirkinys „Microsoft“ istorijoje. Korporacija žada integruoti „Skype“ į visus savo įrenginius ir sistemas: žaidimų konsolę „Xbox“, išmaniuosius telefonus su „Windows Phone“ ir t.t.

Beje, praėjus kelioms savaitėms po šio pranešimo „Skype“ tarnyba kelis kartus „nulūžo“. Veikiausiai tai tebuvo sutapimas, tačiau „Microsoft“ kritikai turėjo peno sarkastiškoms įžvalgoms.

„Nokia“ pereina prie „Windows Phone“

Dar vienas svarbus „Microsoft“ žingsnis – sandoris su telefonų gamintoja „Nokia“ dėl operacinės sistemos „Windows Phone“ diegimo į visus jos išmaniuosius telefonus. Skelbiama, kad už tai „Nokia“ gavo 1 mlrd. dolerių.

Viena vertus, sandoris naudingas abiem pusėms – „Microsoft“ būtinai reikėjo rasti pasišventusį partnerį, kuris visą dėmesį skirtų tik „Windows Phone“, o klientų netenkanti „Nokia“ tuo metu kaip tik ieškojo gelbėjimosi šiaudo... Tačiau šis sprendimas nuvylė dalį ištikimų „Nokia“ gerbėjų. O ir pirmųjų „Nokia“ telefonų su „Windows Phone“ operacine sistema pardavimai nėra stulbinantys.

Apžvalgininkai svarsto, kad ateinantys metai įmonei „Nokia“ gali būti lemtingi.

Kompiuteris nugalėjo žmogų

Populiarioje JAV viktorinoje „Jeopardy!“ kompanijos IBM sukurtas superkompiuteris „Watson“ finaliniame etape nugalėjo kitus dalyvius. Kompiuteris interpretuodavo užduotus klausimus ir ieškodavo galimo atsakymo savo duomenų bazėse (internetas nebuvo naudojamas). Kadangi už neteisingus atsakymus taškai buvo atimami, tais atvejais, kai nerasdavo atsakymo savo enciklopedijoje, kompiuteris į klausimus tiesiog neatsakinėdavo. Žinodamas tikslų atsakymą jis dažniausiai mygtuką paspausdavo pirmasis.

Kadras iš „YouTube“/IBM superkompiuteris „Watson“ konkuruoja su kitais dalyviais populiarioje JAV viktorinoje „Jeopardy!“.
Kadras iš „YouTube“/IBM superkompiuteris „Watson“ konkuruoja su kitais dalyviais populiarioje JAV viktorinoje „Jeopardy!“.

„Linkomanijos“ pergalės

Praėjusių metų pabaigoje buvo paskelbta, kad Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA) ketina užblokuoti prieigą prie „Linkomanijos“. Tačiau planų įgyvendinti per visus metus jai taip ir nepavyko, nes Informacinės visuomenės plėtros komitetas (IVPK) priėmė sprendimą netenkinti LANVA prašymo. Anot IVPK, tokį sprendimą gali priimti tik teismas.

Pergalę teismuose įtvirtino ir „Linkomanijos“ vartotojas S.Bernotas, kuris buvo kaltinamas neteisėtai parsisiuntęs ir padaręs viešai prieinama internete operacinę sistemą „Windows 7“. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Kauno miesto apylinkės teismas pagrįstai nutraukė jam iškeltą bylą. Nuosprendis grindžiamas tuo, kad policijos pareigūnai negali remtis LANVA surinktais duomenimis apie svetainės Linkomanija.net vartotojo esą neteisėtą veiklą internete. Šis nutarimas – galutinis ir neskundžiamas.

NKTV išsikraustė į internetą

Laidos apie technologijas NKTV kūrėjai žengė itin drąsų žingsnį – nuo gruodžio pradžios ši laida transliuojama nebe TV kanalais, o tik internete. „Iš idėjos“ dirbanti komanda kiekvieną savaitę pristato po naują laidą, kurią galima rasti adresu Nktv.lt.

Atminties laikmenų apmokestinimas

Keletą metų kovoję dėl to, kad būtų apmokestintos visos šiuolaikinės atminties laikmenos, autorių teisių gynėjai besibaigiant metams mūšį laimėjo. Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis numatoma apmokestinti visas šalyje parduodamas skaitmenines atminties laikmenas ir jas turinčius įrenginius – telefonus, spausdintuvus, televizorių priedėlius, muzikos grotuvus ir kitą įrangą. Manoma, kad dėl to ši įranga gali brangti. Prognozuojama, kad autorių teisių gynėjai kasmet papildomai gaus 10–15 mln. Lt.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT