Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

D.Grybauskaitė: nesitikėjau tokios korupcijos bangos (papildyta 13.51 val.)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Karolio Kavolėlio / BFL nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, apibendrindama pirmuosius kadencijos metus, teigia, kad didžiausią nuostabą jai sukėlė netikėtai didelė korupcija bei kriminalinio pasaulio aktyvumas.

„Daug ką norėjau ir įsivaizdavau, kad galima greičiau padaryti. Ir iš tiesų susidūriau su inercija, labai didele valstybės aparato, įstatymų spragų, procedūrų, diskusijų inercija. Tai šiek tiek trukdė darbui. Ir, noriu prisipažinti, nesitikėjau tokios kriminalizacijos ir tokios korupcijos bangos, su kokia teko susidurti, ir tokios fragmentacijos visų valstybės tarnybų, kurios kovoja su šiais reiškiniais. Tai yra nemalonūs atradimai“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė D.Grybauskaitė.

Ji pabrėžė, kad kovoti su kriminaliniu pasauliu derėtų aktyviau, turėtų būti mažiau susiskaldymo. „Kol kas tikrai, kiek žinau, kriminogeninis pasaulis yra labai susivienijęs, o mes labai fragmentuotai kovojame su juo“, – sakė prezidentė.

Kol kas tikrai, kiek žinau, kriminogeninis pasaulis yra labai susivienijęs, o mes labai fragmentuotai kovojame su juo, – sakė prezidentė.Šalies vadovė teigė, kad pirmieji kadencijos metai buvo „visokie“: ir skausmingi, ir sunkūs, ir teikiantys optimizmo. „Pagrindinis tikslas, kurį norėjau pasiekti per pirmuosius metus, buvo padėti šaliai atsistoti ant kojų esant ekonominiam nuosmukiui ir kiek įmanoma padėti Vyriausybei su tokiais iššūkiais kovoti. Taip pat vienas iš pagrindinių tikslų buvo užtikrinti konkurenciją tarp ekonomikos veikėjų rinkoje pažabojant monopolines kainas, monopolijų apetitą ir įvedant, kiek įmanoma, konkurenciją, ypač energetikos, vaistų sektorių, mažmeninės prekybos bei  kitų sričių“, – sakė D.Grybauskaitė.

Ji pridūrė, kad tiek su frakcijomis Seime, tiek su Vyriausybe darbas vyko „su tam tikromis įtampomis“, tačiau buvo rezultatyvus.

Prezidentė atmetė politologų teiginius, esą skyrė nepakankamai dėmesio užsienio politikai, ir priminė surengusi 26 užsienio darbo vizitus, siekė Lietuvos žmonėms naudingų subalansuotų santykių su ES valstybėmis, šalimis kaimynėmis, JAV. „Diduma tų vizitų, praktiškai dominuojanti, buvo darbiniai, t. y. trumpi, rezultatyvūs, neproginiai, nereprezentaciniai. Toks mano požiūris į užsienio politiką“, – sakė D.Grybauskaitė.

„Taip pat norėčiau padėkoti Lietuvos žmonėms. Ne tik už pasitikėjimą, bet už tai, kad jie buvo kantūs. Net kritikuodami dauguma suprato padėtį šalyje, sunkumus, su kuriais susiduria tiek politinė sistema, tiek politinės partijos, tiek Seimas. Suprantu jų nepasitenkinimą daugeliu klausimų, į daugelį norėtume ir mes patys greičiau pasiekti rezultatų ir atsakyti. Bet kuriuo atveju noriu padėkoti žmonėms ir pasakyti: jūsų lūkesčiai tiek mano atžvilgiu, tiek kitų institucijų atžvilgiu yra didžiulė atsakomybė. Ją prisiimu asmeniškai. Ir noriu paprašyti visų: susitvarkyti Lietuvoje galėsime tik visi kartu, prisiimdami ir atsakomybę, ir aukodamiesi, ir darydami tai, ką galime. Bet tik visi kartu. Taip įsivaizduoju kitus metus.“

Papildyta 13.51 val.: Galių pakanka

D.Grybauskaitė teigė, kad prezidento pareigų galių jai visiškai pakanka siekiams įgyvendinti. „Visi postai suteikia tiek galimybių, kiek tu sugebi jomis pasinaudoti neperžengdamas įstatymų rėmų. Kaip pastebėjote ir jau anksčiau minėjau, galių prezidentui pakanka visame kame. Turiu galvoje tiek vidaus politiką, tiek vykdomąją valdžią, nes pagal Konstituciją Lietuvos prezidento pozicija yra mišri – tarp vykdomosios ir atstovaujamosios. Tai yra mūsų Konstitucijos unikali padėtis. Taigi užtenka erdvės man ir vykdomosios valdžios kai kurioms funkcijoms atlikti ar įtakai daryti, ir reprezentacinei erdvei. Taigi nesiskundžiu tikrai, kad man trūksta vienokių ar kitokių galių“, – sakė D.Grybauskaitė.

Prezidentė per metus sugebėjo pakeisti nemažai aukštas pareigas ėjusių valdininkų: Valstybės saugumo departamento, Generalinės prokuratūros, Aukščiausiojo Teismo, kitų teismų bei institucijų. Ji teigė, jog pokyčiai buvo būtini dėl to, kad būtų įgyvendintas rotacijos principas, esą kai kuriose tarnybose vadovai nesikeitė net ne kelerius, o keliolika metų. Šalies vadovė teigė daugiau svarbių pakeitimų artimiausiais metais neplanuojanti, tačiau iš naujai paskirtų pareigūnų reikalausianti rezultatų.

„Ar pakeičiau geresniais – parodys laikas. Daugeliui jų veiksmų, aišku, įtaką darys ir aplinkybės, ir situacija labai sudėtinga šalyje. Tiek kriminogeninio, tiek pasitikėjimo teisėsauga prasme. Jie yra jaunesni, jie ne taip susiję su buvusia sistema. Jie turi galimybę objektyviau vertinti padėtį. Ar jie sugebės, priklausys ir nuo žmonių palaikymo, nuo žiniasklaidos supratimo ir tolerancijos, taip pat nuo pilietiškumo, kaip mes padėsime jiems dirbti. Tai laikas parodys“, – sakė D.Grybauskaitė.

Ekonomistės išsilavinimą turinti 54 metų D.Grybauskaitė Lietuvos prezidente buvo išrinkta 2009 metų gegužės 17 dieną per pirmąjį rinkimų turą. Prezidentės inauguracija įvyko tų pačių metų liepos 12 dieną.

Prezidentūros duomenimis, per pirmuosius kadencijos metus D.Grybauskaitė surengė 26 užsienio darbo vizitus ir 6 vizitus į šalies regionus. Lietuvą prezidentės kvietimu aplankė Suomijos, Slovėnijos, Lenkijos, Estijos ir Latvijos prezidentai. Prezidentė pasirašė 467 įstatymus, vetavo 8.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min