-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2015 01 28

„Facebook“ paviešintą gėjų bučinį teismas pavadino ekscentrišku elgesiu

Nebijantys viešai apie netradicinę seksualinę orientaciją prabilti asmenys turėtų gerai pagalvoti, ar tokiu „ekscentrišku elgesiu“ neįžeidžia kitų žmonių pažiūrų, o toks atsivėrimas tėra „laisvė reikšti savo įsitikinimus“. Taip galima suprasti iš Klaipėdos miesto apylinkės teismo nutarties, kuria pagrįstu buvo pripažintas prokuroro atsisakymas pradėti tyrimą dėl homoseksualų užgauliojimo socialiniame tinkle „Facebook“.
Bučinio nuotrauka
Bučinio nuotrauka / Nuotr iš „Facebook“

Ši istorija prasidėjo prieš bemaž du mėnesius, kai du studentai vaikinai viešai apie savo santykius nusprendė pranešti į „Facebook‟ įkelta nuotrauka. Joje – jokių įžeidžiančių, perdėm atvirų ar šokiruojančių vaizdų, kokių kartais būna reportažuose iš Rio de Žaneiro karnavalo ar užsienyje vykstančių homoseksualų eitynių. Tačiau jaunuoliai vis tiek sulaukė ne tik bičiulių palaikymo, bet ir neapykantos bangos – po nuotrauka pasipylė šimtai piktų, užgaulių ir agresyvių komentarų.

„Ant laužo tokius“, „Vimtelsiu, kastruot ar degint tokius, pasigydykit, asilai“, – siūlė kai kurie. Vaikinai buvo vadinami išgamomis, „urodais“, invalidais, užgauliojami necenzūriniais žodžiais, siūloma jiems keliauti į krematoriumą ar pragarą, galvas daužyti į sieną ar tiesiog nužudyti. Kai kuriuos komentarus galite rasti čia.

Seniai nemačiau tokio masinio užpuolimo

Reaguodama į tokį interneto lankytojų elgesį, Lietuvos gėjų lyga (LGL) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama atkreipti dėmesį į neapykantos proveržį internete. Žmonės esą nesivaržydami viešai ir atvirai kurstė neapykantą bei susidorojimą. „Seniai nemačiau tokio masinio užpuolimo‟, – portalui 15min.lt sakė LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Aktyvistų įsitikinimu, taip buvo pažeistas Baudžiamasis kodeksas ir Visuomenės informavimo įstatymas, nes komentaruose pateikta informacija buvo įžeidžianti, niekinanti homoseksualios orientacijos asmenis, skatinanti juos diskriminuoti, susidoroti su jais ir smurtauti prieš juos. V.Simonko vylėsi, kad su skundu pateiktos komentarų kopijos neatsidurs stalčiuje, – patirtis esą rodo, kad panašūs neapykantos proveržiai tiriami.

Tačiau jo lūkesčiai nepasitvirtino. Generalinė prokuratūra LGL pareiškimą prieš pat Kalėdas perdavė Klaipėdos apylinkės prokuratūrai. Šios prokuroras Simonas Genys pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakė ir pateikė nemažai motyvų. Pavyzdžiui, nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo požymių. Jis komentarus vertino atskirai, o ne kaip visumą, mat LGL nurodytus komentarus, kuriais galimai diskriminuojamas asmuo ar asmenų grupė dėl homoseksualios orientacijos, parašė 29 skirtingi asmenys.

Anot pareigūno, komentatoriai „pavartojo netinkamus žodžius, išreiškiančius jų nepritarimą homoseksualių asmenų santykiams, tačiau tik necenzūrinių žodžių pavartojimas nėra pagrindas baudžiamajai atsakomybei kilti“. Komentatoriai esą nekurstė kitų prieš homoseksualius asmenis. Klaipėdos miesto apylinkės teismas su tokia išvada sutiko.

Kaip pažymėta teismo nutartyje, nuotrauka buvo paskelbta viešame, ne vien minėtų studentų draugams, bet ir nepažįstamiems žmonėms prieinamame „Facebook“ profilyje, todėl jis galėjo tikėtis panašios reakcijos.

„Asmuo, talpindamas dviejų besibučiuojančių vyrų nuotrauką viešoje erdvėje, turėjo ir privalėjo numatyti, kad ekscentriškas elgesys tikrai neprisideda prie visuomenėje kitokias pažiūras turinčių asmenų tarpusavio supratimo bei tolerancijos ugdymo“, – teigiama nutartyje.

Socialiniame tinkle informaciją apie save publikuojantis žmogus, „naudodamasis laisve reikšti savo įsitikinimus ir ugdyti toleranciją, privalėjo atsižvelgti į tai, kad laisvė yra neatskiriama nuo pareigos gerbti kitų žmonių pažiūras ir tradicijas”. Kaip pažymėjo teismo ikiteisiminio tyrimo teisėja Rasa Stonkuvienė, didžioji visuomenės dalis itin vertina tradicinės šeimos vertybes, tai įtvirtinta ir Konstitucijoje.

Kalbėdamas su portalu 15min.lt, V.Simonko pripažino, kad „Facebook“ išties yra ne pati saugiausia erdvė pripažinti tokius intymius dalykus apie save. Tačiau jis gyrė vaikinus už drąsą – esą toks elgesys prisideda prie pakantumo skatinimo.

Skųsdamas teismui prokuroro atsisakymą pradėti tyrimą, V.Simonko pabrėžė, kad komentaruose vartojami keli fizinį susidorojimą, prievartą ir net tam tikros grupės asmenų nužudymą skatinantys epitetai (sudeginti, naikinti, daužyti galvas) rodo „ypatingą jų autorių nusiteikimą prieš netradicinės seksualinės orientacijos asmenis ir aiškiai išreikštą raginimą susidoroti”. Jo žodžiais, teismai net ir silpnesnius pareiškimus yra pripažinę raginimais susidoroti. Todėl Teismo nutartį žadama skųsti Klaipėdos apygardos teismui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius