Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl dzūkų partizanų dainų festivalis „Sušaudytos dainos“ pervadintas „Laisvės keliu“?

Kristina Miškinienė
Asmeninio albumo nuotr. / Kristina Miškinienė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šeštus metus vykstantis Dzūkijos partizaninių dainų festivalis „Sušaudytos dainos“ šiemet netikėtai net patiems dalyviams pakeitė pavadinimą į „Laisvės kelio“ festivalį.

Pavadinimas nepatiko direktorei

Kai kurie festivalio dalyviai net ir po renginio tiksliai nesugebėjo pasakyti, koks buvo festivalio pavadinimas. 

„Anksčiau daug metų buvo „Sušaudytos dainos“, o dabar ten kažką pakeitė organizatoriai. Kažkokius kelis žodžius, atrodo, pakeitė“, – sakė vienos festivalyje dalyvavusios Dzūkijos gimnazijos mokytoja, renginyje dalyvaujanti ne pirmus metus. 

Paaiškėjo, kad taip norėjo festivaliui patalpas kasmet suteikiančios Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos direktorė Danutė Časienė. 

Šios pedagogės vyras Rimantas Časas yra buvęs sovietinio KGB Lazdijų poskyrio karininkas: nuo 1984 iki 1991 metų jis dirbo KGB vyresniuoju operatyviniu įgaliotiniu. Apie tai yra viešai skelbiama interneto svetainėje http://www.kgbveikla.lt/uploads/sarasai/miestai/lazdijai_rajonas.pdf .

Sovietų represinę struktūrą jis paliko tik 1991 metų spalio 20 dieną, praėjus daugiau nei pusantrų metų po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Beje, šis faktas vėliau nesutrukdė R.Časui dirbti Valstybės sienos apsaugos tarnybos Lazdijų rinktinėje. 

„Tai čia mokyklos direktorė tą pavadinimą pakeitė. Nežinau, kodėl. Ankstesnis buvo „Sušaudytos dainos“. Sako, kad dainų sušaudyti neįmanoma, tai pakeitė. Mes labai ir neprieštaravome“, – neslėpė kalbintas Dzūkijos partizaninių dainų festivalio sumanytojas ir rengėjas, Druskininkų rezistencijos ir tremties muziejaus direktorius Gintautas Kazlauskas.

Ankstesnis buvo „Sušaudytos dainos“. Sako, kad dainų sušaudyti neįmanoma, tai pakeitė

Jis nuoširdžiai pasidžiaugė, kad jo tikslas – išsaugoti rezistencinės kultūros kūrinius, skleisti juos jaunimo tarpe – kasmet vis geriau įgyvendinamas: į festivalį suvažiuoja ne tik Dzūkijos regiono mokyklų atstovai, bet ir tremtinių chorai, ansambliai, net Punsko (Lenkija) lietuvių atlikėjai. 

Pasigyrė Seimo narė

Faktas apie pavadinimą pakeitusį festivalį gal ir būtų likęs net pastebėtas, jei ne Druskininkuose į Seimą išrinkta buvusi šio kurorto mero pavaduotoja, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė.

Pati renginyje dalyvavusi politikė vėliau savo draugės D.Časienės vadovaujamoje įstaigoje vykusio renginio nuotraukomis pasidalino savo socialinės svetainės „Facebook“ paskyroje. 

„Pilnutėlėje „Atgimimo“ mokyklos salėje šiandien vyko 6-asis tarptautinis Dzūkijos partizaninės dainos festivalis „Laisvės kelias“, – savo „Facebook“ paskyroje informavo Seimo narė. 

Priešingai, nei dauguma politikų, K.Miškinienė savo paskyrą rašo pati. 

Apkaltino politikavimu

Iš karto po įrašo internete užvirė diskusijos, kas čia per festivalis. 

Paaiškinimą parašė pati Seimo narė: „Jau rašiau, kad vakar Druskininkų „Atgimimo“ mokykloje buvo surengtas 6-asis Dzūkijos partizaninės dainos festivalis, kuris pakeitė savo pavadinimą. Jis ankstesniais metais buvo vadinamas „Sušaudytos dainos“, o šiais metais pavadintas „Laisvės kelias“. 

O diskusijas dėl festivalio pavadinimo užvirusius komentatorius K.Miškinienė apkaltino politikavimu: „Rinkimai artėja, nors aš juose ir nedalyvauju, bet raginu netikėti, o patikrinti ir atsirinkti: kur tiesa, o kur juodųjų technologijų melas. Nes ši istorija, tai palyginus „baikos“. P.S. Romui Sadauskui. Jus apie stribų vaikus ir vaikaičius atsargiau prašome. Mano seneliui stribai plaučius peršovė, visa šeima į Sibirą buvo išvežta, o močiutę geri žmonės įspėjo, tai ji pabėgo ir slapstėsi, kol Stalinas numirė. Keršto ji neturėjo ir mus išmokė mylėti gyvenimą, žmones, bet šmeižti jų – aš niekam neleisiu. Ar aišku? Ir nekurstykite žmonių. Jus geriau kandidato V.Semeškos šeimos istoriją aprašykite, „šventuoliai.“

Bijojo ir žodžio „nepriklausomybė“

„Labai gerai, kad vyksta tokie partizaninių dainų festivaliai, aš tai sveikinu, sveikinu jų sumanytojus. Tokie renginiai turėtų vykti visose Lietuvos mokyklose. Kita vertus, nestebina toks festivalio pavadinimo pakeitimas. Sąjūdžio laikais komunistai bijojo netgi žodžio „nepriklausomybė“. Gal ir čia – pabijota tikrojo, aštresnio pavadinimo. Vis bandoma nuneigti, išplauti istoriją. Keista tik, kad iki šiol tas nebuvo užkliuvę.  Man įdomu, kaip reaguotų ta mokykla ir jos vadovė, jei politinė konjunktūra keistųsi?“, – paklausta, kaip vertina faktą, jog partizaninių dainų festivalis vyksta buvusi KGB darbuotojo žmonos vadovaujamoje ugdymo įstaigoje, sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė, konservatorė Rasa Juknevičienė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min