Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvoje – mažo Silicio slėnio užuomazgos

Didžiosios Britanijos „Barclays“ yra vienas iš 15 bankų, kurių turtas viršija metinį savo šalių BVP.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Didžiosios Britanijos „Barclays“ yra vienas iš 15 bankų, kurių turtas viršija metinį savo šalių BVP.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Penktadienį Vilniuje oficialiai atidarytas vienos iš didžiausių pasaulyje finansų grupių „Barclays“ technologijų centras. Šio centro atidarymas Lietuvoje – pirmoji didelė užsienio investicija. Per atidarymą „Barclays“ atstovai teigė tikį, kad jų atėjimas į Lietuvą paskatins ir kitas pasaulio kompanijas investuoti šioje šalyje ir drauge su vietos įmonėmis sukurti mažą Silicio slėnį.

„Barclays“ atėjimas į Lietuvą turės įtakos vietos IT ir inžinerijos sektorių augimui Lietuvoje. Mūsų buvimas rinkoje sukurs ekosistemą, kurioje dalyvaus tiekėjai, partneriai ir kitos savo veikla susijusios kompanijos. Tikimės, kad mūsų pavyzdys skatina kitas pasaulio kompanijas investuoti Lietuvoje. Šios kompanijos kartu su Lietuvoje veikiančiomis gali sukurti mažą Silicio slėnį čia, Lietuvoje“, – atidarymo metu sakė „Barclays“ pasaulio mažmeninės bankininkystės informacinių technologijų vadovas Jimas Ditmore'as.

Lietuvai reikšmingas įvykis

Oficialiame technologijų centro atidaryme ūkio ministras Dainius Kreivys teigė, kad Lietuvai tai dėl kelių priežasčių reikšmingas įvykis.

„Pirmiausia sukuriama šimtai darbo vietų aukščiausios kvalifikacijos mūsų šalies specialistams. Antra, į šalies biudžetą mokami mokesčiai. Taip pat tai yra prekės bei paslaugos, perkamos iš mūsų įmonių. Galiausiai Lietuvos, kaip investicijų šalies, vardo pristatymas“, – žurnalistams sakė ūkio ministras.

D.Kreivys pridūrė, kad svarbiausia, jog žmonės, „dirbantys ir dirbsiantys šiame pastate, eksportuos aukštos pridėtinės vertės paslaugas“. Anot ministro, dabar, kai viena iš didžiausių pasaulyje finansų grupių „Barclays“ investavo Lietuvoje, šaliai bus daug paprasčiau pritraukti kitų užsienio investuotojų.

„Esu tikras, kad ši investicija yra pirmoji kregždė ir kad jų tikrai turėsime daugiau. Noriu padėkoti bankui už galimybę turėti šį tarptautinį prekės ženklą Lietuvoje“, – sakė ministras.

Sukūrė 280 darbo vietų

Sausį įsteigtame centre, įsikūrusiame naujame verslo centre „Green Hall“, jau dirba 280 darbuotojų. Iki šių metų pabaigos darbuotojų skaičių planuojama kone padvigubinti. Pasirašiusi investicijų sutartį su Lietuvos Vyriausybe, antrinė „Barclays“ įmonė „Barclays Technology Centre Limited“ įsipareigojo centro veiklą šalyje vykdyti ne mažiau nei penkerius metus ir į ją investuoti 20 mln. litų.

Kaip teigta per atidarymą, 95 proc. iš šiuo metu „Barclays“ technologijų centre dirbančių darbuotojų yra lietuviai. Taip pat akcentuota, kad 10–20 aukštos kvalifikacijos specialistų, dirbusių Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse, atidarius centrą Lietuvoje, grįžo dirbti į tėvynę. Be to, pasidžiaugta, kad centras plečiamas labai sparčiai – čia kasdien įdarbinamas vienas naujas darbuotojas.

Naujojo technologijų centro darbuotojų atlyginimai žurnalistams neatskleisti, tačiau tvirtinama, kad jie „labai konkurencingi“.

Planuoja ilgalaikę veiklą

Pagal su Vyriausybe pasirašytą sutartį „Barclays“ technologijų centras Lietuvoje savo veiklą įsipareigojo plėtoti ne mažiau nei penkerius metus. Tai, kad „Barclays“ Lietuvoje planuoja ilgalaikę veiklą, oficialaus centro atidarymo metu akcentavo ir  J.Ditmore'as.

„Tikimės, kad „Barclays“ Lietuvoje veiks ilgai ir produktyviai. Kaip IT bendruomenės dalis mes siekiame užtikrinti augančią inžinierių kartą. Todėl investuojame į tai, kad IT sektorius Lietuvoje būtų klestintis“, – sakė jis.

Centras turės strateginę svarbą

„Barclays“ atstovas taip pat akcentavo, kad Lietuvoje savo veiklą pradėjęs technologijų centras turės strategiškai svarbią reikšmę įmonei. Vilniuje įkurtas centras bus vienas iš keturių tokių strateginių inžinierių centrų, veikiančių pasaulyje. Jis teiks technologinę priežiūrą „Barclays Group“ įmonėms, aptarnaujančioms beveik 49 mln. klientų 28 šalyse. Kiti trys centrai veikia Jungtinėje Karalystėje, Indijoje ir Singapūre.

Pirmuosius trejus metus „Barclays“ technologijų centras Lietuvoje paslaugas teiks tik „Barclays“ grupei. Ne mažiau kaip 80 proc. paslaugų bus susijusios su „Barclays“ veikla ne Lietuvos rinkoje. „Mūsų komandos Lietuvoje dirbs tam, kad vykdytų, atnaujintų ir valdytų technologijas visame pasaulyje. Šiuo metu jau įgyvendiname projektus Jungtinėje Karalystėje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Afrikoje“, – sakė „Barclays“ pasaulio mažmeninės bankininkystės informacinių technologijų vadovas.

Lietuvą rinkosi dėl specialistų

Centro atidarymo metu taip pat akcentuota, kad „Barclays“ atstovai Lietuvą technologijų centrui steigti pasirinko iš kelių Rytų Europos valstybių. Vilnius šiam centrui pasirinktas dėl Lietuvos aukštos kvalifikacijos technologijų specialistų ir pasaulinio lygio miesto infrastruktūros.

„Mes rinkomės iš kelių galimų vietų Rytų Europoje ir pasirinkome Vilnių dėl IT specialistų kvalifikacijos, kurių dauguma yra daugiakalbiai, dėl Lietuvos mokslo institucijų ir technologinės infrastruktūros“, – žurnalistams tvirtino J.Ditmore'as.

Dotacijos atsipirks per 8 mėnesius

Kaip atidarymo metu teigė „Barclays“ atstovas, į „Barclays“ technologijų centrą Vilniuje jau investuoti 6 mln. litų. Be to, į valstybės biudžetą per pastaruosius kelis mėnesius nukeliavo 3 mln. litų mokesčių, kuriuos sumokėjo naujasis centras. 

Savo ruožtu šalies Vyriausybė pagal pasirašytą sutartį įsipareigojo iš šalies biudžeto skirti 100 tūkst. litų. Pasak ūkio ministro D.Kreivio, paskaičiuota, kad Lietuvos dotacijos atsipirks per aštuonis mėnesius.
 

Sudarytos šiltnamio sąlygos?

Be kvalifikuotų specialistų ir geros miesto infrastruktūros, vieną iš didžiausių pasaulyje finansų grupę į Lietuvą priviliojo ir Ūkio ministerijos sukurta užsienio investicijų skatinimo programa „Invest LT+“. Joje numatyta, kad užsienio investuotojui valstybė kompensuoja nemažai išlaidų. Iš viso ši programa „Barclays Technology Centre Limited“ leis iš valstybės atsiimti apie pusę savo ketinamų investuoti per 20 mln. litų.

Nors „Barclays“ atėjimas į Lietuvą vertinamas kaip gera naujiena, programa „Invest LT+“ buvo kritikuojama kaip pritaikyta konkrečiai įmonei „Barclays“. Esą į planą įrašyti reikalavimai, konkrečiai atitinkantys šio banko pageidavimus.

Programos „Invest LT+“ nuostatos numato, kad į Lietuvos paramą gali pretenduoti investuotojai, kurie šalyje investuos ne mažiau kaip 20 mln. litų. Taip pat reikalaujama, kad investuotojas būtų „daugiašalė įmonė, turinti pasaulyje žinomus prekių ženklus“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min