Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos karinė doktrina: kaimyninėms šalims skirtingai suprantant grėsmes karinio susidūrimo atmesti negalima

Akimirka iš ceremonijos
Alfredo Pliadžio KAM nuotr. / Akimirka iš ceremonijos
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Naujoji Lietuvos karinė doktrina teigia, kad tiesioginio karinio užpuolimo grėsmės šaliai šiuo metu nėra, tačiau kol Lietuvos kaimynystėje esančiose valstybėse tebėra sutelktos didelės karinės pajėgos ir skirtingai suprantamos grėsmės, tiesioginės karinės konfrontacijos tikimybė egzistuoja.

Trečiadienį kariuomenės vado pasirašytoje doktrinoje neatmetama ir provokacijų ar grasinimų jėga tikimybė.

„Regione ir Lietuvos kaimynystėje tebėra valstybių, kurių saugumo ir gynybos politikos dokumentai numato, o karinė galia leidžia vykdyti karinę veiklą, tiesiogiai ar netiesiogiai nukreiptą prieš Lietuvą ir jos sąjungininkes“, – sakoma pirmajame tokio pobūdžio Lietuvos dokumente, kuris prieinamas viešai.

Nors doktrinoje teigiama, kad visuotiniu požiūriu karinių konfliktų pobūdis keičiasi ir jie vis dažniau būna asimetriniai, Lietuvos atžvilgiu neišnyksta konvencinės karinės jėgos panaudojimo pavojus, o kariuomenė turi būti rengiama taip, kad gebėtų šį pavojų neutralizuoti kolektyviniais ar savarankiškais gynybos veiksmais.

Kalbant apie terorizmą sakoma, jog Lietuva gali tapti potencialiu tarptautinio terorizmo taikiniu, kadangi šalis aktyviai dalyvauja tarptautinės bendrijos ir organizacijų vykdomoje kovoje su terorizmu.Regione ir Lietuvos kaimynystėje tebėra valstybių, kurių (...) karinė galia leidžia vykdyti karinę veiklą, tiesiogiai ar netiesiogiai nukreiptą prieš Lietuvą ir jos sąjungininkes.

Pasak doktrinos, Lietuvos saugumas gali būti pažeistas ir tiesiogiai karinės jėgos nepanaudojus – masinės kibernetinės atakos gali daryti įtaką šalies kariuomenės vadovavimui ir valdymui.

Dokumente pastebima, kad kaimyninių šalių socialinė ir kultūrinė įtaka Lietuvai išlieka stipri ir potencialiai gali daryti poveikį saugumo situacijai.
Anot doktrinos, Lietuva agresoriui priešintųsi ir karine gynyba, ir partizaniniais veiksmais, ir civilių piliečių nepaklusnumu.

„Kariuomenė, kaip organizuotai valdoma karinė jėga, panaudojama karinei gynybai ir partizaniniams veiksmams organizuoti. Todėl kariuomenė turi būti parengta greitai reaguoti ir būti pergrupuota, gerai tarpusavio sąveikai, sąveikai su NATO sąjungininkų pajėgomis, taip pat organizuotam pasipriešinimui išsklaidytais kariniais vienetais“, – teigia naujo Lietuvos karinė doktrina.

Pasak doktrinos, galimi du šalies gynybos variantai: savarankiška šalies gynyba ir kolektyvinė gynyba kartu su sąjungininkais. Vykdant gynybos operaciją savarankiškai svarbiausias siekiamas tikslas – stabdyti priešą, siekiant laimėti laiko.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min