Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Siūlo leisti teises ginti grupės ieškiniu

Bylos nagrinėjimas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Bylos nagrinėjimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Teisingumo ministras siūlo įtvirtinti galimybę asmenims, kurie į teismą kreipiasi su analogiškais reikalavimais, savo teises ginti bendrai pateikiant grupės ieškinį, teigiama Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime spaudai.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas numato, kad viešam interesui ginti gali būti pareiškiamas grupės ieškinys, tačiau kaip tai turi būti daroma teisiškai detaliau nereglamentuota. Be to, įstatymai nenumato galimybės grupės ieškinio teikti ginant privačius interesus. 

Siekiant sudaryti sąlygas grupei asmenų savo teises ginti kartu ir taip žymiai greičiau bei paprasčiau atlikti visą teisminį procesą, Teisingumo ministerija parengė grupės ieškinio koncepciją. Pagal ją asmenys, reiškiantys tipiškus reikalavimus, t.y. vienarūšius teisės ir fakto požiūriu, galėtų reikalauti apginti ar užtikrinti jų teises ne kiekvienas atskirai, kaip yra šiuo metu, o visi kartu. Pavyzdžiui, šimtas poilsiautojų neišvyko į kelionę dėl kelionių organizatoriaus kaltės ir šis neketina kompensuoti patirtų nuostolių. Visi šie keliautojai, norintys kreiptis į teismą, galėtų tai padaryti bendrai – pateikdami ne šimtą atskirų ieškinių, o vieną grupės ieškinį. Taip jie sutaupytų ne tik laiko, bet ir teisinio atstovavimo išlaidų.

Grupės ieškinyje norintys dalyvauti asmenys turėtų tiesiogiai pareikšti norą būti įtraukti į procesą. Tiesa, iki teismo sprendimo asmuo bet kuriuo metu iš proceso galėtų pasitraukti ir pateikti savo ieškinį atskirai.

 „Lietuvos teisinėje sistemoje šis institutas yra reikalingas ir laukiamas, kaip efektyvus teisinis būdas ginti tiek viešus, tiek privačius interesus. Be to, kad taupytų žmonių laiką ir pinigus, užtikrintų efektyvią žmogaus teisių gynybą, grupės ieškinys leistų gerokai sumažinti teismų darbo krūvius, racionaliau išnaudoti teisėjų darbo laiką bei užtikrinti spartesnį bylų sprendimą. Šis ginčų sprendimo būdas būtų naudingas ir atsakovams, kurie galėtų koncentruotis į vieną procesą, o ne į daug atskirų bylų“, – sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime spaudai, jog koncepcijoje numatoma, kad grupės ieškinį teikti galėtų prokuroras, valstybės ir savivaldybės institucijos, asociacijos bei privačių asmenų grupės. Jų vardu teisme veiktų vienas grupės atstovas, kuris aktyviai dalyvautų procese, teiktų dokumentus, informuotų kitus grupės narius apie eigą, sprendimus ir kt.

Grupės ieškinyje norintys dalyvauti asmenys turėtų tiesiogiai pareikšti norą būti įtraukti į procesą. Tiesa, iki teismo sprendimo asmuo bet kuriuo metu iš proceso galėtų pasitraukti ir pateikti savo ieškinį atskirai. Tačiau po to, kai sprendimas būtų priimtas, visos pasekmės solidariai tektų visiems grupės ieškinio nariams. Išsprendus ginčą grupės ieškinį pateikusių asmenų naudai, teismas turėtų nurodyti, kokia dalimi yra patenkinami kiekvieno jų reikalavimai, o priėmus neigiamą sprendimą, analogiškai visi grupės nariai turėtų pasidalinti ir bylinėjimosi išlaidas. Taip siekiama išvengti piktnaudžiavimo grupės ieškiniu atvejų.

Šiuo metu grupės ieškinio koncepcija yra pateikta visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. Patikslinta po pastabų, ji bus teikiama Vyriausybei svarstyti. Jei ši pritars, artimiausiu metu koncepcijos pagrindu bus parengti atitinkami įstatymų pakeitimai, kurie įsigaliotų juos patvirtinus Vyriausybėje ir pritarus Seimui.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min