Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus meras Artūras Zuokas: kratos mokyklose primena viešųjų ryšių akciją

Vasilijaus Kačialovo gimnazija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vasilijaus Kačialovo gimnazija
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Mokyklų, kuriuose trečiadienį lankėsi pareigūnai ir buvo atliktos kratos, steigėjas yra Vilniaus miesto savivaldybė. Meras Artūras Zuokas tvirtina neturįs daugiau informacijos apie situaciją, nei jos paskelbta viešai, tačiau stebisi tokiais pareigūnų veiksmais ir mano, kad galbūt kratoms galėjo būti pasirinktas ir tinkamesnis laikas, nei pamokų metu.

„Didžiąją dalį šitų veiksmų galima atlikti daug profesionaliau ir solidžiau. Turime suprasti, kad toks tyrimas ar tokie veiksmai juk pirmiausia paliečia vaikus ir jų tėvus. Manau, kad tai nėra pats profesionaliausias veikimo būdas“, – paklaustas apie kratas Vilniaus S.Kovalevskajos ir V.Kačialovo mokyklose sakė A.Zuokas.

Meras taip pat priminė, kad jau ne kartą sakęs – Valstybės saugumo departamentas (VSD) skelbė turėjęs informaciją apie kvietimus ir stovyklas, į kurias vyko Vilniaus vaikai, bet neinformavo miesto savivaldybės.

„Jeigu VSD būtų informavęs tuo metu savivaldybę ar tų mokyklų vadovus, nebūtų buvę nė vienos tokios išvykos. Gaila, bet kol kas iš VSD gavome atsakymą, kad jie yra informavę tik Švietimo ir mokslo ministeriją, o savivaldybių nemato reikalo informuoti“, – kalbėjo meras.

Rašte, kurį savivaldybė gavo lapkričio pradžioje, teigiama, kad VSD savo turimą informaciją apie kai kurių Vilniaus miesto mokyklų mokinių keliones į sukarintas stovyklas, organizuotas Rusijos Federacijos struktūrų, dar rugpjūčio 12 d. perdavė Švietimo ir mokslo ministerijai. VSD taip pat informavo kai kurių Vilniaus mokyklų mokinių, ketinusių vykti ar buvusių tokiose stovyklose, tėvus apie galimus pavojus.

Tačiau Vilniaus savivaldybė, kaip šių mokyklų steigėja, jokios informacijos negavo. „Tokiu būdu dabar specialiosios tarnybos, taip pat ir VSD, šou elementais bando pridengti savo neefektyvią veiklą“, – įsitikinęs A.Zuokas.

Tokiu būdu dabar specialiosios tarnybos, taip pat ir VSD, šou elementais bando pridengti savo neefektyvią veiklą, – įsitikinęs A.Zuokas.

Vilniaus savivaldybės suburta komisija jau yra pateikusi savo išvadas, pagal kurias mokyklų vadovai gavo įspėjimus, kad atidžiau vertintų tokio pobūdžio pakvietimus. Taip pat patvirtinta nauja tvarka, pagal kurią nuo šiol mokyklos, gavusios kvietimus iš ne ES ir NATO šalių, privalės gauti Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo departamento pritarimą.

„Mokyklų vadovai turėtų įvertinti konkrečių mokytojų, kurie vyko su tais mokiniais ir turėjo įvertinti aplinkybes bei pakvietimo turinį, veiklą, ar jie nėra padarę nusižengimų“, – aiškino A.Zuokas.

Paklaustas, ar teisėsauga nesilankė savivaldybėje, meras užtikrino apie tai dar negirdėjęs, bet esą „visi kabinetai Vilniaus miesto savivaldybėje atidaryti visiems tyrimams“.

Kratas laiko reikalingomis

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis bei vidaus reikalų ministras, buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis policijos kratas Vilniaus mokyklose mano buvus reikalingas, rašo BNS.

„Veiksmai tose mokyklose – tai čia yra tyrėjų darbas, tik visada jautru, kada kokie nors veiksmai atliekami mokyklose. Aš tikiuosi, kad nebuvo peržengtos tos etikos ir mokinių gąsdinimo ribos barjeras. Žinoti, kas vyksta, kaip vyksta ir kodėl vyksta, aš manau, kad reikia“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė D.Pavalkis.

S.Skvernelis, kuris pradėjus ikiteisminį tyrimą buvo policijos generalinis komisaras, sakė, kad tyrimo detalės jam nebuvo žinomos.

„Komisaras neprivalo žinoti, nes jis yra tiesiog administratorius, apie kiekvieną ikiteisminį tyrimą – kryptis ir apimtis, tą turi žinoti tyrėjas ir prokuroras, vykdantis tyrimą ir kontroliuojantis tyrimą“, – sakė vidaus reikalų ministras.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vasilijaus Kačialovo gimnazija
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vasilijaus Kačialovo gimnazija

Jis teigė nemanantis, kad kratos šiame spalį pradėtame ikiteisminiame tyrime atliekamos per vėlai.

„Procesiniai veiksmai atliekami tada, kada reikia juos atlikti“, – įsitikinęs S.Skvernelis.

Jeigu už to nestovi niekas, o taip, kaip deklaruoja mokyklų vadovai, tai buvo, vadinkime, nesusipratimas, noras pamatyti pasaulio, neįvertinimas situacijos ir panašiai, aš manau, kad to viešumo ir to bendro visuomenės negatyvaus spaudimo toms mokykloms užteko, kad jos pasimokytų, – kalbėjo D.Pavalkis.

D.Pavalkio teigimu, viešumas gali būti pakankama reakcija siekiant sudrausminti mokyklas, kurios leido mokinius į tokias stovyklas. Kartu jis pažymėjo, jog įtartinai žiūrint į kiekvieną mokinių išvyką būtų grįžta į sovietmetį.

„Jeigu už to nestovi niekas, o taip, kaip deklaruoja mokyklų vadovai, tai buvo, vadinkime, nesusipratimas, noras pamatyti pasaulio, neįvertinimas situacijos ir panašiai, aš manau, kad to viešumo ir to bendro visuomenės negatyvaus spaudimo toms mokykloms užteko, kad jos pasimokytų. Jeigu kažkas yra giliau, mes tą sužinosime iš tyrimo“, – kalbėjo D.Pavalkis.

Jis savo ruožtu suabejojo, ar gerai būtų kontroliuoti visas moksleivių išvykas.

„Pasirodė pranešimai, kad Vilniaus miesto savivaldybė susiruošė kontroliuoti visus mokyklų mokinių neformalaus išvažiavimo atvejus į vieną ar į kitą, ar į trečią pusę. Aš manau, kad neturime mes grįžti į tarybinius laikus, kada be komjaunimo, profsąjungos ir „partkomo“ rekomendacijų negalėdavo žmonės važiuoti į tą ar kitą ekskursiją. Bet, aišku, sąmoningumą ugdyti, šviesti, aiškinti ir prižiūrėti mes privalome“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministras.

Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje kratos buvo atliekamos trečiadienį nuo ryto, taip pat pareigūnai lankėsi kai kurių pedagogų namuose. Neatmetama, kad jie gali apsilankyti ir Vilniaus miesto savivaldybėje.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min