Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Charizmatiškasis islamo dvasininkas A.al Awlakis – naujasis O.bin Ladenas? (video)

A.al Awlakis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / A.al Awlakis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Anwaras al Awlakis, internete skleidžiantis islamo ideologiją, specialistų dabar įvardinamas viena iš didžiausių islamiškojo terorizmo grėsmių ir netgi vadinamas naujuoju Osama bin Ladenu.

„Jūs galbūt ir negirdėjote apie jį anksčiau, tačiau tai yra naujas terorizmo veidas, – publikacijoje telegraph.co.uk sako autoritetingas specialistas Philipas Johnstonas. – Jo vardas yra Anwaras al Awlakis ir, skirtingai nei O.bin Ladenas, kurio niekas nematė jau daug metų, jis garsiai kalba, jis daug reiškiasi ir jis yra labai pavojingas.“

Siejamas su daugeliu teroro aktų

Ekspertas sako, kad jeigu kurioje nors Vakarų valstybėje dabar įvykto teroro aktas, greičiausiai prie to rankas bus prikišęs šis žmogus. Britų ir JAV žvalgyba jį įvardina kaip vieną pavojingiausių žmonių.

Tad kas yra šis žmogus, kurio taip bijo užsienio žvalgyba? Jemeno kalnuose šiuo metu besislapstantis vyras, kaip teigia ekspertai, iš esmės užaugintas pačių Vakarų. Anksčiau daugelis „al Qaeda“ kovotojų buvo rengiami Afganistane ar Pakistane, tačiau po Vakarų intervencijos į Afganistaną, daugelis užsienio kovotojų, ypač arabų, terorizmo dabar rengiami Jemene arba Somalyje.

Būtent iš Jemeno ir skleidžia savo ideologiją 39 metų A.al Awlakis. Skirtingai nuo O.bin Ladeno, kuris daugiausia reikšdavosi kovos lauke, šis dvasininkas naudojasi tuo, ką suteikia internetas. Jo pamokslai ir raginimai ruoštis džihadui, pasiekia radikaliai nusiteikusius musulmonus visame pasaulyje.

Manoma, kad būtent jis paruošė Umarą Abdulmutallabą bandyti susprogdinti į Detroitą skridusį lėktuvą per praėjusias Kalėdas. Manoma, kad jis turi sąsajų ir su rugsėjo 11-osios išpuoliais, o taip pat ir su išpuoliais Londone.

Gimė Jungtinėse Valstijose

Šis vyras yra JAV pilietis, jo tėvas atvyko gyventi į Ameriką 1971 metais. 1978 metais šeima išvyko gyventi atgal į Jemeną. Būdamas 20-ies A.al Awlakis grįžo į JAV studijuoti civilinės inžinerijos. Kolorado universitete jis įgijo magistro laipsnį.

Būtent šiuo metu jis pradėjo giliau domėtis religija bei politika, ką turbūt įtakojo jo kelionė į Afganistaną. Grįžęs jis vietos mečetėse įgijo autoritetą ir vis labiau linko į radikalųjį ekstremizmą. Jis ėmė darbuotis labdaros organizacijoje, kurią žvalgyba įtaria rinkus pinigus teroristams. Kai kurie rugsėjo 11-osios išpuolio organizatoriai jį vadino vienu iš įkvėpėjų.

FTB mėgino rastai sąsajas tarp dvasininko ir apklausė jį keturis kartus. Nepaisant to, kad įrodymų rasti nepavyko, kai kurie tyrėjai teigia, kad būtent šis dvasininkas buvo šio teroro akto planavimo centre ir būtent jis suteikdavo dvasinį pagrindą.

Padeda internetas

Nepaisant įtarinėjimų, vyras 2002 metais grįžo į Jemeną, iš čia vyko į Londoną ir galiausiai 2004 metais vėl sugrįžo į Jemeną. Būtent nuo tada charizmatiškasis A.al Awlakis pamažu perėjo nuo pamokslų sakytojo į teroristų verbavimo ir įkvėpėjo rolę.

Skirtingai nuo kitų „al Qaeda“ lyderių jis puikiai kalba angliškai, kas leidžia jam pasiekti didesnę auditoriją. „YouTube“ tinkle buvo įdėta 1900 jo pamokslų. Jis skaito tekstą arabiškai ir verčia jį į anglų kalbą, taip pat komentuodamas, ką jis iš tiesų reiškia. Jis mėgina įtikinti, kad džihadas yra privalomas kiekvienam musulmonui, ir kone kiekvienas teroro aktą rengęs musulmonas prisipažindavo, kad būtent  A.al Awlakis įkvėpė jį tokiam poelgiui.

Didžiausiu blogiu dvasininkas vadina Jungtines Valstijas ir sako, kad kiekvienas musulmonas turėtų kovoti prieš jas. Jis taip pat pasisako už smulkių išpuolių taktiką, sakydamas, kad tokiu būdų galima lengviau įbauginti žmones.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min