-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Srebrenicos žudynių organizatorius atiduodamas teisingumui (atnaujinta 19:36) (nuotraukos)

Srebrenicos žudynių organizatoriumi laikomas ir trylika metų nuo teisingumo slapstęsis buvęs Bosnijos serbų lyderis Radovanas Karadžičius bus atiduotas Hagos tribunolui.
R.Karadžičius
R.Karadžičius / „Scanpix“/REUTERS nuotr.
Temos: 2 Sulaikymas Serbija

Serbijos karo nusikaltimų prokuroras antradienį per pietus pranešė, kad jau gautas teismo sprendimas perduoti R.Karadžičių Jungtinių Tautų tribunolui Hagoje, Nyderlanduose. Pasak prokuroro Vladimiro Vukčevičiaus, R.Karadžičius šį sprendimą dar galės per tris dienas apskųsti aukštesnės instancijos teismui.

Ilgiau nei dešimtmetį nuo teisingumo slapstęsis buvęs Bosnijos serbų lyderis pastaraisiais metais dirbo vienoje Belgrado medicinos įstaigoje, pasislėpęs po išgalvota tapatybe ir pakeitęs išvaizdą. Užsiauginęs ilgą žilą barzdą, jis tapo neatpažįstamas. Kaip antradienį per spaudos konferenciją paskelbė Serbijos prokurorai, R.Karadžičius buvo sulaikytas po kelias savaites trukusios slaptos operacijos.

Pasak Serbijos ministro Rasimo Ljajičiaus, 63-ejų metų R.Karadžičius šiuo metu prisistatydavo kaip Draganas Dabičius, o jo falsifikuotuose dokumentuose buvo nurodyta, kad jis yra ne serbų tautybės asmuo.

Liko tik du bėgliai

R.Karadžičius, kuris dar vadinamas „Europos Osama bin Ladenu“, areštuotas buvo pirmadienio vakarą. „Pagal bendradarbiavimo su Tarptautiniu tribunolu buvusiai Jugoslavijai įstatymą Karadžičius buvo nuvežtas ... Karo nusikaltimų teismo Belgrade teisėjui“, – nurodoma Serbijos prezidentūros pranešime spaudai. Arešto liudininkų teigimu, R.Karadžičius arešto metu atrodė prislėgtas ir nesipriešino.

Buvęs Bosnijos serbų lyderis sulaikytas dvi savaitės po to, kai Serbiją ėmė valdyti nauja, šalies narystės Europos Sąjungoje siekianti vyriausybė, kurioje dominuoja provakarietiška prezidento Boriso Tadičiaus Demokratų partija ir kurią remia reformuoti velionio prezidento Slobodano Miloševičiaus socialistai.

Drauge su savo buvusiu armijos vadu Ratko Mladičiumi R.Karadžičius nuo Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai slapstėsi nuo 1995 metų, kai jiedu buvo apkaltinti karo nusikaltimais, genocidu ir nusikaltimais žmoniškumui, įvykdytais per 1992-1995 metų Bosnijos karą.

65 metų R.Mladičius dabar yra vienas iš dviejų likusių bėglių, kurių ieško šis Hagoje įsikūręs tribunolas. Antrasis yra 49 metų Goranas Hadžičius, buvęs serbų politikas, ieškomas dėl „etninio valymo“ Kroatijoje.

Sveikinimai ir protestai

Tai, kad R.Karadžičius buvo suimtas, jau sveikino Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga (ES) ir minimas Jungtinių Tautų (JT) karo nusikaltimų teismas, taip pat – per 1995 metų žudynes Srebrenicoje nužudytų žmonių motinų asociacija.

JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas tai pavadino „istoriniu momentu aukoms“. „Tai istorinis momentas aukoms, kurios laukė 13 metų, kol ponas Karadžičius bus patrauktas atsakomybėn“, – sakoma Ban Ki-moono pareiškime, kurį paskelbė jo spaudos tarnyba.Nuo scenos pašalintas didelis galvažudys...

Vienas pagrindinių Balkanuose įvykdytų karo nusikaltimų įtariamųjų R.Karadžičius laikomas kraugerišku didybės manijos apsėstu žmogumi su iškreiptu požiūriu į istoriją ir įsivaizduojamą jo, kaip Bosnijos serbų lyderio, likimą.

Bosnijos kroatai ir musulmonai, prieš kuriuos R.Karadžičius 10-ojo dešimtmečio pradžioje vykdė barbarišką „etninio valymo“ kampaniją, neabejoja tuo, kad jis yra vienas didžiausių 20-ojo amžiaus monstrų.

"Nuo scenos pašalintas didelis galvažudys", – sakė buvęs JAV pasiuntinys Balkanuose Richardas Holbrooke'as (Ričardas Holbrukas), pavadindamas R.Karadžičių „Europos Osama bin Ladenu“.

Tačiau kai kuriems serbams jis tebėra 1992-1995 metų karo, kuris kilo Bosnijai atsiskyrus nuo Jugoslavijos federacijos, didvyris, žmogus, kuris stojo prieš senus priešus bei įtakingas valstybes ir gynė serbų interesus.

Maždaug 50 ultranacionalistų anksti antradienį susirinko priešais Belgrado karo nusikaltimų teismą protestuoti dėl jo arešto; juos apsupo keturiskart daugiau policininkų. Padėtis buvo rami, pranešė televizija B92.

Per apklausą tylėjo

R.Karadžičiaus advokatas Svetozaras Vujačičius nurodė, jog buvęs Bosnijos serbų lyderis „per apklausą sakė, kad buvo areštuotas penktadienį, autobuse“ Belgrade ir kad po to buvo laikomas „kažkur kažkokiame kambaryje“, pranešė naujienų agentūra „Beta“.

R.Karadžičius, kuris šią situaciją pavadino farsu, per apklausą pasinaudojo savo teise tylėti, sakė S.Vujačičius.

Tuo tarpu Maskva mano, kad buvusio Bosnijos serbų lyderio Radovano Karadžičiaus areštas ir galimas išdavimas Tarptautiniam tribunolui buvusiai Jugoslavijai (TTBJ) yra Serbijos vidaus reikalas.

„Mes vertiname tai kaip Serbijos ir šios šalies vadovybės vidaus reikalą. Jie patys turi priimti sprendimą dėl Karadžičiaus likimo, taip pat ir dėl jo perdavimo Hagos tribunolu“, – pranešė Rusijos URM informacijos ir spaudos departamento darbuotojai.

Rimčiausi R.Karadžičiaus kaltinamajame akte nurodyti nusikaltimai yra trejus metus ir septynis mėnesius trukusi Bosnijos sostinės Sarajevo apsiaustis, per kurią žuvo maždaug 10 tūkst. civilių gyventojų, ir 1995 metų liepos žudynės Bosnijos rytuose esančioje Srebrenicoje.

Žmona ragino pasiduoti

Serbijoje suimtas karo nusikaltimais įtariamas R.Karadžičius ir jo šeima „optimistiškai“ vertina galimybes apsiginti nuo jam pateiktų kaltinimų JT tribunole, sakoma antradienį paskelbtame R.Karadžičiaus brolio pranešime. „Dėkui dievui, mano brolis gyvas ir sveikas. Jis neteko daug svorio, tačiau yra normalus ir protaujantis“, - Lukos Karadžičiaus žodžius citavo naujienų agentūra "Beta".

„Galiu pasakyti, kad jis trykšta optimizmu. Jis žino, ar yra kaltas, ar ne“, - sakė R.Karadžičiaus brolis, kuris buvo susitikęs su Belgrado teismo tardymo izoliatoriuje laikomu buvusiu Bosnijos serbų lyderiu.

R.Karadžičiaus advokatas patikino, jog pateiks skundą dėl savo kliento perdavimo Hagoje posėdžiaujančiam Tarptautiniam tribunolui buvusiai Jugoslavijai. L.Karadžičius sakė, kad jo brolis „nepripažįsta tribunolo ir juo nepasitiki, tačiau ką mes galim padaryti?“ Jis pridūrė seniai nepalaikantis ryšių su savo vyresniuoju broliu.

„Jis naudojosi išgalvota pavarde ir dirbo su žmonėmis, kurie nežinojo, kas jis toks... Jis pragyveno iš to darbo“, - sakė kaltinamojo brolis.

Pasak brolio, R.Karadžičiaus žmona ir dukra „džiaugiasi, kad jis gyvas“. Jo dukra "Sonia kupina optimizmo. Ji liepė man perduoti jos bučinį ir pasakyti, kad išliktų stiprus. Jos jį palaiko ir visokeriopai jam padės, jeigu bus būtina.“

Bosnijoje ir Hercogovinoje gyvenanti R.Karadžičiaus žmona Liliana Zelen-Karadžič keletą kartų ragino savo vyrą pasiduoti, kad sumažėtų spaudimas jo šeimai. Užsienio taikdarių pajėgos jų namuose buvo surengusios keletą reidų, tikėdamosi sugauti buvusį Bosnijos serbų lyderį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius