Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Roberto Verbos dokumentika – „Kine po žvaigždėmis“

Roberto Verbos dokumentika – „Kine po žvaigždėmis“.
Organizatorių nuotr. / Roberto Verbos dokumentika – „Kine po žvaigždėmis“.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiandien žiūrėti lietuviškus dokumentinius filmus, sukurtus prieš pusšimtį metų – ypatingas jausmas. Tarsi gauni galimybę ne tik savo akimis regėti, bet ir savo protu bandyti suvokti tėvų, senelių, prosenelių gyvenimo skonį. Retas filmas iškrisdavo iš sovietinių „laiko reikalavimų“ ir pasakojo tiesą. Dokumentininkas Robertas Verba (1932 – 1994) turėjo unikalų talentą pastebėti subtiliausias, sakytum net neregimas žmonių būsenas, jų kaitą.

Sukūręs filmus „Senis ir žemė“ (1965), „Vincas Svirskis (1967), „Čiutyta rūta“ (1968), „Šimtamečių godos“ (1969) , „Šventėn“ (1970), Robertas Verba laikomas lietuvių poetinės dokumentikos pradininku.

„Kinas po žvaigždėmis“ į savo lietuviškų filmų programą įtraukė tris skirtingus Roberto Verbos kūrinius, savotiškai traktuojančius šių metų temą „Apie laisvę. Lietuviškai“.

„Šimtamečių godos“ (1969 m., 20 min.) – įvairių Lietuvos vietovių šimtamečiai prisimena jaunystę, meilę, šeimą. Sovietų sąjungoje „Šimtamečių godos“ nebuvo rodomos, nes Maskvos kino viršininkams tokio amžiaus herojai atrodė baisūs. Lietuvos žiūrovams „Šimtamečių godos“ kaskart tampa ir atradimu, ir vienu mėgstamiausių lietuviškų filmų. Kai šalis reprezentuoja savo kino meną užsienyje, nė viena retrospektyva neapsieina be „Šimtamečių godų“.

„Gyvenu Ėriškėse“ (1984 m., 20 min.) – kito dešimtmečio ir kitos pakraipos filmas. Pirmaujančio kolūkio pirmininkas išdidžiai vardija socialistinio kaimo privalumus. Ar įmanoma juo tikėti? Robertas Verba nekomentuoja, tik stebi ir leidžia žiūrovams patiems daryti išvadas.

„Šventėn“ (1970 m., 10 min.) – vietoje standartinio reportažo apie Dainų šventę Robertas Verba sumanė parodyti, kaip dalyviai renkasi, repetuoja, ruošiasi šventei, laukia jos. Tai, kaip ir „Šimtamečių godos“, vienas Roberto Verbos šedevrų. Šio linksmo filmo sukūrimo istorija itin dramatiška, bet apie bus papasakota prieš seansą.

Filmus pristatys režisierius Audrius Stonys ir kino kritikė Rūta Oginskaitė, parašiusi apie Robertą Verbą knygą „Nuo pradžios pasaulio“ (Aidai, 2010). Kol knyga spausdinama, Piano.lt kiemas bus dekoruotas iš spaustuvės atvežtais, dar dažais kvepiančiais būsimo leidinio spaudos lankais su Roberto Verbos ir jo kolegų nuotraukomis.

Roberto Verbos dokumentika – „Kine po žvaigždėmis“ šį ketvirtadienį rugpjūčio 12 d. 22 valandą Piano.lt kieme.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min