Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Arsenalas. Švytuoklė – masalas meškerioti po ledu

Deramai plukdomos švytuoklės po ledu brėžia įvairias trajektorijas – nuo pusapskrimio iki aštuoniukės
Deramai plukdomos švytuoklės po ledu brėžia įvairias trajektorijas – nuo pusapskrimio iki aštuoniukės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Švytuoklės per pastarąjį dešimtmetį padarė perversmą poledinio blizgiavimo strategijoje ir taktikoje. Šių masalų panaudojimas ypač paplito, kai susiformavo žieminio spiningo koncepcija, o būtinu šio įrankio konstrukciniu elementu tapo neinercinė ritė. Švytuoklės idealiai tinka meškerioti tokiais įrankiais ir tam tikromis sąlygomis pranoksta „velnius“ ir avižėles, kuriomis žvejojama be masalo, o tradicines blizges su švytuoklėmis lyginti netikslinga, nes švytuoklių ne tik naujoviška konstrukcija, bet ir universalumu jos pranoksta viso šaltojo sezono dirbtinius meškeriojimo po ledu masalus.

Brėžia aštoniukes

Švytuoklės, kurių tipišku pavyzdžiu yra „Strike Pro“ masalai, išoriškai panašios į tokių masalų prototipus – nedideles žuveles. Į jų  korpusą įlieti du vienšaliai kabliukai, masalo nugaroje – kilpelė valui tvirtinti, papilvėje – kilpelė trišakiui pakabinti. Švytuoklių dydis – nuo 2,5 iki 12 cm.  Šie modeliai konstruojami vadovaujantis vieninga koncepcija – visiems modeliams siekiama suteikti išvaizdą arba absoliučiai panašią į plėšriųjų žuvų medžiojamą mailių, arba provokuojančią. Užtenka žvilgtelti į „Strike Pro“ švytuoklių spalvinę gamą, siekiančią kelioliką variantų – nuo tradicinio ir universalaus sidabrinės žuvelės modelio iki ešeriuko ir stintelės imitacijų. Tačiau išvaizda – tik viena medalio pusė: švytuoklės sublansuotos taip pat kruopščiai kaip ir metronomų švytuoklės – parenkami reikiamo svorio kabliukai, uodegėlė ir pagal tuos parametrus liejamas masalo korpusas. Visi masalai turi uodegėles, primenančias sparną ir užtikrinančias jų sklendimą. Teigiama, kad švytuoklės, tinkamai užvestos, nutolsta nuo eketės per metrą. Uodegėlė  ne tik sparnas, bet ir vairas. Tad ji suteikia masalui judėjimo trajektoriją. „Strike Pro“ švytuoklės gali judėti vienoje plokštumoje, gali kilti kaip sūpuoklės aukštyn ir leistis žemyn, beveik kabindamos dugną, gali judėti aštuoniukėmis arba chaotiškai. Švytuoklių uodegėlės gaminamos iš skaidraus, raudono, geltono plastiko ir derinamos prie masalo spalvos.

Kodėl švytuoklės vilioja žuvis?

Net ir patyrusiam meškeriotojui svarbu turėti gana tikslius orientyrus, pakuždančius, kur ir kada geriausia meškerioti švytuoklėmis. Todėl pabandysiu sumodeliuoti tipišką atvejį, kai švytuoklė užsirekomenduoja, kaip veiksmingas masalas. Standartinė pirmosios žiemos pusės diena: iš vakaro džiugino atlydžio požymiai, bet per naktį pašalo ir rytas išaušo vėsokas – 3-4 laipsniai šalčio. Tokia temperatūra išsilaikė visą dieną. Meteorologinė situacija rodo, kad tokią dieną tikėtinas neblogas ar bent vidutinio intensyvumo ešerių kibimas. Daugelyje ežerų, kur yra stintelių ir seliavų, tikslinga pirmiausia užmesti 5 cm švytuoklę, imituojančią stintelę. „Strike Pro“ gamoje rasite keletą tokių modelių, kurie dekoruoti unikalia hologramine danga. Švytuoklė – masalas, imituojantis sprunkančią žuvelę, o kadangi švytuoklės – horizontalios eigos masalai, t.y. sklendžiantys nuo eketės į kurį nors šoną, tai jais galima aprėpti gana didelį plotą. Bet kokiu atveju didesnį nei klasikine blizge. Vadinasi, jei ešeriai masalo neatsiveja, jie būriuojasi kitur arba medžioja smulkesnį grobį.

Jei ešeriai švytuoklių neatakuoja, užmeskite 9 cm modelį imituojantį ešerio jauniklį tose eketėse, kur jau buvo meškeriota, kad įsitikintumėte, jog ešerių iš šios vietos nenubaidė lydekos. Dažniausiai taip ir būna, nes stambesne švytuokle netrunka susigundyti lydeka. Dažnai – ne viena. Tad patartina naudoti ypač elastingą plieninį „Surflono“ pavadėlį, nuvytą iš 49 plieno mikrogijų. „Strike Pro“ švytuoklių kabliukai – labai aštrūs ir mirtinai fiksuoja kiekvieną kibimą. Alternatyvos nėra – arba ištrauki žuvį, arba ji atkovoja masalą. Kadangi didžiaisiais 7-9 cm  modeliais sėkmingai viliojamos lydekos, tai pavadėliais reikia pasirūpinti. Paprastai po lydekų kibimo „iššovusiose“ eketėse pusdienį niekas nekimba, todėl teisingiausia gręžti naujas 4-5 m gylio zonoje. Tai beveik visada pasiteisina. Taigi taktika – ėjimas į gylį, meškeriojant švytuoklėmis gana dažnai pasiteisina. Beje, ji dar patogi ir tuo, kad nereikia vinguriuoti per ledą zigzagais, ieškant ešerių būrelių, tiesiog pakanka gręžti eketes vis didesnio gylio zonoje ir palaipsniui didinti masalo kalibrą: 2-3 m gylyje žvejojama 2,5-5 cm, 3-4m – 5 cm, 4-5 m – 7 cm, 6-7m ir giliau – 9cm švytuoklėmis. Išimtis – sterkai, kurie dažnai 3-4 m gylyje mieliau griebia 7-9 cm švytuokles. Mažiausia gelmė, kurioje galima meškerioti švytuoklėmis – 40 cm.

Meškeriojimo pradžiamokslis

Švytuoklė – toks masalas, kuriam reikia būti ištikimam kaip mylimai moteriai. Jei renkatės švytuoklės, kitų blizgių geriau su savimi ant ledo neimti. Į pirmąją žūklę švytuoklėmis būtinai vykite ten, kur vandenys gerai pažįstami, kur žinote žuvų susitelkimo vietas. Taip lengviau bus pajausti, ką darote klaidingai, ką teisingai. Kokia yra žūklės technika? Paklausinėkite patyrusių meškeriotojų, nes daugeliui „pirmokų“ pristinga kantrybės patiems ją atrasti. Paprasčiausia versija tokia: kai masalas nugramzdintas, lėtai pakelkite meškerėlės viršūnėlę 20-30 cm. Ir nuleiskite į pirmykštę padėtį. Masalo pakėlimas – tik pradžia. Tiksliau toks pat užvedimas, kaip užvedamas sieninis laikrodis. Tada pasireiškia masalo „žaismas“. Paklusdama fizikos dėsniams, švytuoklė ima sklęsti, „pabėga“ nuo eketės, paskui vėl sugrįžta. Būtina sulaukti momento, kai jis atsiduria tiesiai po ekete ir sustoja. Štai tuo momentu įvyksta didžioji dauguma kibimų. Pauzė tarp masalo pakėlimo ir kibimo dažniausiai trunka 3-6 sekundes priklausomai nuo žūklavietės.Jei meškeriosite švytuoklėmis galite jomis pasikliauti ir tik šlifuoti masalų plukdymo techniką, kol rasite reikiamą versiją. Kaip tai žinoti? Signalas paprastas – sulinkęs sargelis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min