Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 8d. 16:07

„Mažylis iš Lietuvos“: Valensijoje auga ir du lietuviško kraujo krepšininkai

Nidas Paulauskas (nuotr. dešinėje) išsiskiria savo žemu ūgiu 15min iš Valensijos
Asmeninio archyvo nuotr. / Nidas Paulauskas išsiskiria savo žemu ūgiu (nuotr. su 202 cm ūgio varžovu)

Vilniaus „Ryto“ ir „Valencia“ rungtynių įkarštyje „La Fonteta“ arenoje statistikos protokolą nešiojantis berniukas kažko paklausė ispaniškai. Pasiteiravus jo angliškai, vaikinukas perklausė kiek laužyta lietuvių kalba: „Vieną?“ Šalia „Ryto“ ir „Valencia“ kovos ringo buvo daugiau lietuviškų akcentų, nei galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Valensijos komandos akademijoje auga ir du įdomūs lietuviško kraujo krepšininkai.

Penktadienis | EuroCup | „Rytas“ – „Valencija“ | 0-1 (iki 2 perg.) | 19:00 | Vilnius

Valensijos klubo komunikacijos vadovas Guillermo vieną vakarą vienas užsiliko klubo biure „La Fonteta“ arenoje. Netikėtai pasigirdo skambutis į duris: per kamerą jis pastebėjo ne ispaniškų bruožų vyrą su žmona.

„Mama su tėčiu užėjo pas mus į biurą ir pasakojo, kad turi sūnų, kuris labai myli krepšinį, nori žaisti ir treniruotis. Bet su jauduliu vis kartojo: tik kad jis labai mažas!“ – su šypsena susitikimą mena Guillermo, tą vakarą užsivėlinęs „Valencia“ klubo biure.

Tai buvo pirmoji „Valencia“ klubo pažintis su Paulauskų šeimyna, kuri Ispanijoje sūnui ieškojo krepšinio akademijos.

O tas vaikinukas buvo Nidas Paulauskas – vos 150 cm ūgio kaunietis, „La Fonteta“ arenos ir „L'Alqueria“ krepšinio komplekso koridoriuose geriau žinomas kaip „Pequeno Lituano“.

Jį „Valencia“ krepšinio komandos vadovybė įsidėmėjo jau 2018-aisiais, kai apie lietuvį 24sek užsiminė Valensijoje Eurolygos rungtynėms svečiuojantis Kauno „Žalgiriui“.

13-metis net ir savo bendraamžiams komandos draugams yra iki pečių.

Keturiolikmečių varžybose jis dažniausiai yra mažiausias rungtynių žaidėjas. Bet savo kamuolio valdymu, driblingu ir drąsiais metimais Nidas Paulauskas stebina mažylį nuvertinančius priešininkus.

Prieš metus vykusiame turnyre N.Paulauskas tapo jo MVP. Šiltai užsienietį priėmę komandos draugai tada mėtė berniuką ant rankų.

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas

Po rungtynių, kuriose baigiantis atakai skirtam laikui pusantro metro ūgio lietuvis apžaidė 202 cm ūgio varžovą, aukštaūgis priešininkas panoro nusifotografuoti su „Pequeno Lituano“.

Ispanai net sukūrė koliažą ir šią mikrodvikovą aikštėje pavadino milžino susidūrimu su nykštuku.

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas (nuotr. dešinėje) išsiskiria savo žemu ūgiu
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas (nuotr. dešinėje) išsiskiria savo žemu ūgiu

Prieš keletą savaičių 13-metis N.Paulauskas su „Valencia“ laimėjo bronzą Ispanijos „MiniCopa“ turnyre Madride – iki 14 m. berniukams organizuojamame šalies turnyre. Valensijos krepšininkai jame ant podiumo lipo pirmą kartą nuo 2010-ųjų.

Prieš porą savaičių N.Paulauskas pasiekė asmeninį rekordą Ispanijoje, kai pataikė šešis tritaškius.

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas

Gyventi į Valensiją jis atsikraustė su šeima 2017-ųjų rugpjūčio pabaigoje. Prieš tai berniukas gyveno Kaune ir žaidė „Perkūno“ krepšinio mokykloje. Moksleivių krepšinio lygoje liko įrašai su jo ketveriomis rungtynėmis 2016-2017 m. sezoną, kuriose per 17 minučių rinko vid. 2,8 taško.

Nido tėveliai Edita ir Sidas pasakoja, kad sūnus taip mylėjo krepšinį, jog svarstė net likti gyventi Lietuvoje su seneliais, kad tik galėtų treniruotis Kaune.

Įdomu, kad Paulauskų šeimyna įsikūrė Valensijoje tik tada, kai „Valencia“ klubas priėmė Nidą į krepšinio akademiją. Tėveliai norėjo suteikti sūnui sąlygas, kad jis galėtų čia mokytis tarptautinėje mokykloje ir žaisti krepšinį.

Paulauskai verslauja nekilnojamojo turto sferoje. Berniukas dar turi 14-metę seserį ir beveik dvejų metukų broliuką.

Tiesa, debiuto oficialiose varžybose teko palaukti.

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas

Rugpjūčio pabaigoje pradėjęs treniruotis Valensijos akademijoje, pirmąsias savo rungtynes oficialiai jis sužaidė tik 2017-ųjų lapkričio 13-ąją.

Du mėnesius jis negavo licencijos žaisti Ispanijoje. Ilgai liūdėjęs, jog negali rungtyniauti ir turi tik treniruotis, Nidas gavo malonią gimtadienio staigmeną.

Būtent gimtadienio dieną tėvai sulaukė džiaugsmingo Nido trenerio Ramono skambučio: „Sveikinimai! Gavote licenciją! Šiandien Nidas galės žaisti!“

Po debiutinių rungtynių Valensijos klubas išleido savo laikraštuką ir skelbė: „Mūsų Nidas švenčia gimtadienį ir pirmą kartą žaidė oficialiose rungtynėse.“

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas

Tai buvo vienas iš daugybės malonių gestų, kuriais Paulauskus nustebino vietos krepšinio akademija. Ispanai labai šiltai priėmė Nidą ir jo šeimą.

Be to, nepaisant žemo ūgio, treneriai priėmė berniuką į savo metų amžiaus grupės pagrindinę komandą.

Koks Nido Paulausko Paulausko potencialas – kitas klausimas. Daugiausiai klaustukų kyla dėl smulkaus jo sudėjimo ir ūgio (150 cm).

Genai – ne Nido pusėje. Tėčio Sido ūgis – maždaug 182, senelio – 181 cm, mama Edita – maždaug 175 cm ūgio.

Tiesa, treneriams įstrigo nemažos Nido rankos ir 42-as batų dydis.

„Didžiausia jo kliūtis – sudėjimas ir ūgis. O jis tokiame amžiuje labai svarbus pasitikėjimui savimi aikštėje, – 24sek pasakojo Nido treneris Ramonas Congostas. – Tačiau kai jo kūnas subręs, mes tikime, kad jis gali tapti labai geru žaidėju.

Mums patinka jo greitis, kamuolio valdymas, jo energija, kūno judėjimas ir tritaškių pataikymas.“

Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas Lietuvoje
Asmeninio archyvo nuotr./Nidas Paulauskas Lietuvoje

R.Congostas davė Madrido „Real“ įžaidėjo Facundo Campazzo pavyzdį. Anot ispano, jeigu Nidas ateityje bus taktiškai brandus krepšininkas, tai jam padės kompensuoti fizinius trūkumus.

Patys Nido tėveliai taip toli į priekį nežiūri.

„Jam tikrai nelengva žaisti su metais vyresniais varžovais. Bet jis turi užsispyrimą, – 24sek pasakojo Nido tėtis Sidas. – Pamenu, kai kiti tėveliai jį pirmą kartą pamatė rungtynėse, tai kėlė klausimą, kas čia per mažylis. O vėliau Nidas jų dėmesį jau atkreipė savo žaidimu ir pasirodymu.

Kartais net ašarą nubrauki dėl vaiko. Sergi už jį ir džiaugiesi, kad jam patinka tas sportas. Juk visiems lietuviams tas krepšinis įaugęs. Smagu. Duok Dieve, kad jam pasisektų kuo geriau ir iš to vėliau padarytų kažką gero visuomenei ir sau.“

„Nedarome iš jo kažkokio įspūdingo krepšininko. Svarbu, kad jis turi progą čia žaisti krepšinį ir myli šį žaidimą, – tikino Nido mama Edita Paulauskienė. – Svarbu, kad nedingtų jo užsispyrimas. Nes tarp tų milžinų žaisti nelengva.“

Jose Luisas ir lietuviškas jo kraujas

Įdomu, kad Nido kambariokas yra aukščiausias „Valencia“ keturiolikmečių komandos narys, kuris irgi turi lietuviško kraujo. Tai 192 cm ūgio Jose Luisas Roberto, žaidžiantis Valensijos klubo priekinėje linijoje.

Tiesa, su Lietuva jis turi mažiau sąsajų. Jose Luiso mama yra lietuvė, bet tėvas – iš Valensijos. Pats jaunuolis beveik nekalba lietuviškai.

Tačiau treneriai apie jį atsiliepia labai neblogai.

alqueriadelbasket.com nuotr./Jose Luisas Roberto (antras iš kairės viršuje) ir Nidas Paulauskas (trečias iš kairės apačioje)
alqueriadelbasket.com nuotr./Jose Luisas Roberto (antras iš kairės viršuje) ir Nidas Paulauskas (trečias iš kairės apačioje)

„Jose Luisas yra visiška Nido priešingybė, – 24sek pasakojo treneris R.Congostas. – Jis fiziškai labai stiprus, o techniškai tobulėja labai sparčiai.

Kol kas jo silpnybė yra jo žaidimo skaitymas. Kartais jis pasimeta taktinėse schemose ir jam dar trūksta koordinacijos.

Bet Jose Luisas dirba labai drausmingai ir yra stiprus krepšininkas. Jo progresas lyginant su praėjusiais metais buvo tiesiog neįtikėtinas.“

24sek vizito Valensijoje metu Jose Luiso tėveliai buvo išvykę iš miesto, todėl plačiau apie jo šaknis ir atsiradimą „Valencia“ klubo jaunimo akademijoje pakalbėti nepavyko.

Įspūdingos sąlygos

Nido Paulausko tėveliai nė nežinojo, kad kai „Valencia“ priėmė jų sūnų į krepšinio akademiją, po mėnesio Valensijoje iškils modernus krepšinio kompleksas.

15 tūkst. kv. metrų komplekse yra net 13 krepšinio aikščių: 9 iš jų yra po stogu, 4 – lauke.

Viena iš jų parengta ir profesionalams – 250 žiūrovų talpinančios tribūnos supa aikštę, kurioje treniruojasi pagrindinė „Valencia“ moterų komanda. Kartais čia užsuka ir vyrai, kai savivaldybei priklausančioje „La Fonteta“ vyksta kiti renginiai.

alqueriadelbasket.com nuotr./Valensijos krepšinio kompleksas
alqueriadelbasket.com nuotr./Valensijos krepšinio kompleksas

Komplekse dar yra 250 kv. metrų fitneso centras su naujausiais treniruokliais. Komplekse yra ir medicinos ir fizioterapijos patalpos, reabilitacijos kabinetas.

„Valencia“ klubui visa tai kainavo 18 mln. eurų.

Beje, N.Paulausko patekimas į Valensijos akademiją yra gan išskirtinis. „Valencia“ klubas remiasi filosofija remtis griežtai vietos regiono žaidėjais. Jie sudaro septynias vaikinų ir septynias merginų komandas.

Tad N.Paulauskas yra tik vienas iš kelių kitataučių, sportuojančių „L'Alqueria“ komplekse.

alqueriadelbasket.com nuotr./Valensijos krepšinio kompleksas
alqueriadelbasket.com nuotr./Valensijos krepšinio kompleksas

„Mes smarkiai augame ir aš dėl to esu labai laimingas, – 24sek sakė „Valencia“ klubo sporto direktorius Chechu Mulero. – Daugybę metų turėjome komandą ir kažką aplink ją. O dabar turime jaunimo akademiją ir gerus jaunimo programos trenerius. Tai pirmas žingsnis auginant jaunus krepšininkus.

Labai svarbu, kad jaunimo programoje visi žaidėjai yra iš Valensijos. Tik du kiti žaidėjai yra iš kitos Ispanijos dalies. Mes norime laikytis tokios filosofijos. Visai nenorime vežtis žaidėjų iš Latvijos, Vokietijos ar Afrikos.

Kitas mūsų žingsnis – tobulinti fizinio rengimo trenerius, mitybos specialistus ir kitas sritis.

Bet mūsų kompleksas ir ruošiami treneriai veda mus geru keliu.“

„Valencia“ tikslas nėra tik ruošti talentus profesionalų krepšiniui ateityje. Jie turi ir paprastą idėją tiesiog užimti vaikus.

Galbūt Nidas Paulauskas bei Jose Luisas Roberto ateityje ir nežais Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje. Bet jie yra dar vienas pavyzdys, kad krepšinio šalies akmenėlių yra prikritę po visą Europą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

00:55
01:30
03:27

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 24sek