2016 08 17

Be šansų: Lietuvos rinktinės kelionė Rio baigta

Lietuvos rinktinės olimpinė kelionė Rio baigta. Baigta be jokių prošvaisčių įveikti NBA komandą priminusią Australijos rinktinę. Medalių viltys nuplaukė dvokiančiomis Rio upėmis: Lietuva – Australija 64:90 (17:26, 13:22, 13:22, 21:20).
Mantas Kalnietis
Mantas Kalnietis / „Scanpix“/AP nuotr.
Rio 2016 | Lietuva – Australija 64:90 | Ketvirtfinalis

Suprasti akimirksniu

• Lietuva pralaimėjo Australijai ir baigė pasirodymą olimpiadoje.
  • Jau po dviejų kėlinių australai pirmavo 18 taškų skirtumu.
  • Mūsiškiai pasirodymą Rio baigė trimis pralaimėjimais.
  • Pastarąjį kartą Lietuva medalius iškovojo 2000-aisiais.

Jonas Mačiulis emocingai sveikinosi su komandos draugais prieš ginčo kamuolį. Visiems „penkis“ išdalijo Jonas Kazlauskas, energingai į aikštę kilo ir Jonas Valančiūnas.

Visi suprato rungtynių svarbą. Bet jau pirmoji minutė buvo pranašiška.

Jonas Mačiulis gavo pražangą puolime, iliustruodamas vėliau laukusias Lietuvos puolimo kančias australų aikštės pusėje. O Matthew Dellavedova atsakė laisvas švystelėdamas tritaškį.

Netrukus dar iki pertraukos Lietuvą susmaigstys 8 tritaškiai iš 16.

Matydamas, kad situacija slysta iš rankų jau pirmajame kėlinyje, Jonas Kazlauskas vieną po kito kėlė atsarginius nuo suolo. Nuo jo girdėjosi griežti riksmai. Bet taškų nebuvo, o australai aikštėjo smaginosi. Ne veltui jų žaidimą rinktinės skautas Benas Matkevičius lygino su smagiausia NBA komanda „Golden State Warriors“.

Ir Lietuva trečiadienio rytą atrodė kaip galingą NBA klubą sutikusi komanda.

Dėl Patricko Millso smūgio į šonkaulius rungtynių nebegalėjo tęsti Paulius Jankūnas. Patyręs puolėjas iš kovos krito fiziškai, o vėliau komandos draugai – psichologiškai. Antai abu puolėjai Jonas Mačiulis ir Mindaugas Kuzminskas dar pirmajame kėlinyje gavo po dvi pražangas puolime – viso keturias.

„Nusiramink!“ – po pražangos prieš tritaškį metusį Davidą Anderseną ant Domanto Sabonio šaukė Jonas Kazlauskas.

Bet nusiraminti nepavyko. Aikštėje vyko visiškas chaosas. Aštuonios klaidos Lietuvai tiesiogiai kainavo 18 taškų – iš visų 26 australų surinktų pirmajame kėlinyje (17:26).

Rinktinės lyderiu turėjęs tapti Jonas Valančiūnas taip ir neblykstelėjo Rio – pirmuosius savo taškus rinko tik 15-ąją minutę.

Pasimetę lietuviai pamesdavo kamuolį dar aikštės viduryje, tarp varžovų kojų. O du australų gynėjai Patrickas Millsas ir Matthew Dellavedova dar iki pertraukos surinko 31 tašką – daugiau nei visa Lietuvos komanda (48:30).

Kol Andrew Bogutas ir Aronas Baynesas skraidė virš Jono Valančiūno galvos, Jonas Kazlauskas tik skėsčiojo rankomis, o Darius Maskoliūnas nebesusitvardęs iš pykčio šokinėjo nuo savo kėdės.

Krachas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paulius Jankūnas

Po pertraukos Lietuva kilo į lemiamą šturmą. Laukti nebuvo ko, nes medaliai jau plaukė dvokiančiomis Rio upėmis. 22-ąją minutę skirtumas tirpo 38:52. Tačiau australai atsišaudė ir išlaikė įtikinamą persvarą.

Tuo tarpu Domantas Sabonis ir Mantas Kalnietis metė pro šalį keturis baudos metimus. Lietuva palūžo galutinai, o australai nutolo 20-30 taškų skirtumu.

Galingai startavę trimis pergalėmis, mūsiškiai žemai krito su trimis nesėkmėmis.

Lietuvai dar ketverius metus reikės laukti olimpinių medalių. 2020-aisiais Tokijuje nuo bronzos Sidnėjuje bus praėję 20 metų.

Lietuva – Australija 64:90 (17:26, 13:22, 13:22, 21:20).

Lietuva: Mantas Kalnietis (6/10 dvit., 5 rez. perd.) ir Antanas Kavaliauskas (5/6 dvit.) po 12, Renaldas Seibutis (4/5 dvit.) 8, Jonas Mačiulis (0/4 dvit.) ir Mindaugas Kuzminskas (6 atk. kam.) po 6, Adas Juškevičius, Paulius Jankūnas ir Jonas Valančiūnas (8 atk. kam.) po 5, Vaidas Kariniauskas 4, Domantas Sabonis 1, Marius Grigonis taškų nepelnė, o Robertas Javtokas nežaidė.

Australija: Patty Millsas 24 (3/4 dvit., 5/11 trit..), Aronas Baynesas (7/9 dvit.) 16, Matthew Dellavedova (4/7 trit.) 15, Joe Inglesas 10, Ryanas Broekhoffas 7, Andrew Bogutas (7 atk. kam., 6 rez. perd.) ir Davidas Andersenas (6 atk. kam.) po 6, Brockas Motumas 4.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Jonas Kazlauskas taško rinktinėje dar nepadėjo: „Neskubėkime su išvadomis“

Robertas Javtokas baigė karjerą rinktinėje

Jonas Valančiūnas nusivylęs: „Nesusitvarkiau su galva. Susimovėme“

Renaldas Seibutis: „Nėra pasiteisinimų“

Komandų rodikliai:

Dvitaškiai – 24/43 (56 proc.) ir 23/38 (61 proc.), tritaškiai – 4/15 (27) ir 10/25 (40), baudų metimai – 4/12 (33) ir 14/17 (90), atkovoti kamuoliai – 32 ir 31, rezultatyvūs perdavimai – 14 ir 30, klaidos – 17 ir 9, perimti kamuoliai – 4 ir 8, pražangos – 22 ir 18.

Pirmasis kėlinys

AFP/„Scanpix“ nuotr./Matthew Dellavedova

Lietuva: Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis, Jonas Mačiulis, Paulius Jankūnas, Jonas Valančiūnas.

Australija: Patrickas Millsas, Matthew Dellavedova, Joe Inglesas, Aronas Baynesas, Andrew Bogutas.

Rungtynės prasidėjo košmariškai. Matthew Dellavedova du kartus paliktas laisvas baudė mūsiškius tritaškiais – 0:6. Negana to, per pusantros minutės dvi pražangas puolime užsidirbo Jonas Mačiulis.

Baigiantis antrajai minutei lietuvių taškų sąskaitą atidarė Renaldas Seibutis (2:6).

Lietuviai turėjo rimtų problemų gynyboje. Per keturias minutes australai pelnė 10 taškų – 6:10.

Varžovų puolimas iš tiesų atrodė kaip „Golden State Warriors“. P.Millsas smeigė negailestingą tritaškį per rankas ir gynėjui kvėpuojant jam į veidą – 6:13. P.Jankūnas atsakas irgi buvo šaltakraujiškas – 9:13.

„Lietuva! Lietuva!“ – aidėjo „Carioca“. Bet išpuolis baigėsi klaida, o P.Millsas baudė Lietuvos gynybą atakuodamas laisvas iš toli – 9:16.

P.Millsas tiesiog neprametė. Ne veltui su S.Curry prieš mačą palygintas gynėjas jau vos po 6 min. 20 sek. į savo sąskaitą įsirašė 10-ąjį tašką – 9:18.

Stabdyti australus sekėsi sunkiai. Puolimas šiek tiek atsigavo, bet gynyboje buvo daug skylių – 13:22.

Mindaugas Kuzminskas puolime užsidirbo antrąją pražangą puolime. Du Lietuvos rinktinės lengvieji kraštai per vieną kėlinį užsidirbo 4 pražangas puolime.

Lietuvos aistruoliai ėmė keikti arbitrus gerai žinoma skanduote.

Kėlinys baigėsi siaubingiausiu scenarijumi – M.Dellavedova trečiuoju tritaškiu per kėlinį su sirena dėjo tašką 17:26. Australai pirmajame kėlinyje 18 iš 26 taškų pelnė po aštuonių lietuvių klaidų.

Antrasis kėlinys

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Patty Millsas ir Renaldas Seibutis

Antrojo kėlinio pradžioje australai tęsė dominavimą. Matthew Dellavedova siuntė jau ketvirtąjį tritaškį ir kartu su Patricku Millsu pirmą kartą sukrovė dviženklį pranašumą – 19:31.

Negana to, ant atsarginių suolo skausmo perkreiptu veidu sėdo Paulius Jankūnas. Susiėmęs už šonkaulių, atrodo, puolėjas nebegalėjo tęsti mačo. Didžiulė netektis Lietuvai.

P.Millsas pataikė 7-ąjį australų tritaškį ir įsirašė 16-ąjį tašką. Australai siuntė rimtą pavojaus signalą – 19:34.

J.Valančiūnas 15-ąją minutę baudų metimu pelnė pirmuosius savo taškus – 20:34.

Kai lietuviai turėjo šansą mažinti skirtumą, atakavo netaikliai, o australai siuntė linkėjimus jau 8-uoju tritaškiu 16-ąją minutę – 22:39.

Lietuviai ėmė daug kalbėti su teisėjais. Teisėjai mūsiškiams davė ne vieną perspėjimą. Bet nesulaukęs švilpuko nustumtas po krepšiu, J.Mačiulis už priekaištus galiausiai gavo techninę pražangą. M.Dellavedova 18-ąją minutę išpakavo dovanėlę – 24:40.

19-ąją minutę Australija pirmą kartą pasiekė 20 taškų persvarą – 24:44.

Marius Grigonis aikštės viduryje pametė kamuolį tarp savo kojų. Pričiupę atsipalaidavusius australus lietuviai spėjo sumažinti skirtumą. Bet dar vienas siaubingas kėlinys baigėsi švieslentėje jau degant 30:48.

Trečiasis kėlinys

Alfredo Pliadžio nuotr./Jonas Mačiulis gavo techninę pražangą

Po pertraukos Lietuva kilo į lemiamą šturmą. Laukti nebuvo kada, nes medaliai plaukė dvokiančiomis Rio upėmis. 22-ąją minutę skirtumas tirpo 38:52.

Tačiau Australija užtikrintai įsikabino į dviženklę persvarą. 35-ąją minutę lietuviai atsiliko 41:55. Bent jau pavyko pristabdyti pasiutusį australų puolimą.

Vis dėlto australai tylėjo neilgai.

Po 21-ojo P.Millso taško australai vėl tolo 43:62. Domantas Sabonis ir Mantas Kalnietis prametė 4 baudas iš eilės – 28-ąją minutę atsilikome 43:66.

A.Baynesas su pasimėgavimu laužė „Carioca“ lanką. Tuo tarpu lietuviai šaudė pro šalį. Po trijų kėlinių rungtynių baigtis buvo aiški: 43:70.

Ketvirtasis kėlinys

Lemiamoje 10 minučių atkarpoje beliko sutvarkyti formalumus. Skirtumas nemažėjo ir australai ramiai pasitiko pergalę.

„Orakulo“ prognozė: Lietuva – Australija