TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

D.Sabonio sprendimas nežaisti Lietuvos rinktinėje: sąmokslo teorijos ir tai, kas liko nepasakyta

Domantas Sabonis
„Scanpix“/AP nuotr. / Domantas Sabonis
Šaltinis: 15min
4
A A

„Domantai, mes tau rekomenduojame nevažiuoti į Lietuvos rinktinę“, – kažką panašaus 21-erių lietuviui prieš Europos čempionatą pasakė „Indiana Pacers“ vadovai. Semantiškai, tai reikštų, kad Domantas Sabonis nebuvo verčiamas nežaisti Lietuvos rinktinėje, bet neišdrįso nepaisyti NBA klubo rekomendacijos. Kodėl? Kas, jei žaidėjas elgiasi priešingai? 24sek pasiaiškino NBA klubų „rekomendacijų“ reikšmę, sprendimų pasekmes ir kodėl D.Saboniui pritrūko paprasčiausios sėkmės.

24sek bendravo su NBA klubų vadovais, NBA krepšininkais, skautais ir žurnalistais, artimais D.Sabonio situacijai, kurie leido susidaryti bendrą paveikslą apie „Pacers“ komandos „rekomendaciją“.

Pradėkime nuo elementariausių taisyklių. Pagal NBA ir FIBA susitarimą, joks NBA ar bet kuris kitas klubas neturi teisės drausti savo žaidėjui atstovauti rinktinei.

Prieš keletą metų garsiai apie nenorą išleisti savo krepšininkus į rinktinę kalbėjo „Dallas Mavericks“ savininkas Marcas Cubanas, bet dabar tokios mintys viešumoje – tabu. NBA klubai oficialiai negali deklaruoti tokios pozicijos.

Tačiau pastaraisiais metais vis dažniau girdimas žodžius ne „drausti“, o „rekomenduoti“. Ir NBA komandos juo labai sėkmingai naudojasi.

Logika paprasta. Pirmiausia, NBA klubas nenori rizikuoti, kad jo žaidėjas vasarą patirtų traumą.

Tai labai artimas scenarijus pačiai „Pacers“ komandai, kurios buvusi žvaigždė Paulas George'as 2014-aisiais vilkėdamas JAV rinktinės marškinėlius draugiškose rungtynėse patyrė šiurpią kojos traumą ir praleido beveik visą 2014–2015 m. sezoną – tesužaidė 6 mačus.

Klubui tai reiškė palaidotas ambicijas, prarastus pinigus už bilietų pardavimus ir sugriuvusius rinkodaros planus, kurių galutinė stotelė – irgi prašvilpę milijonai.

„Scanpix“ nuotr./Paulas George'as
„Scanpix“ nuotr./Paulas George'as

D.Sabonio atveju situacija kiek kitokia.

21-erių lietuvis į Indianą atvyko kaip tik dėl P.George'o – „Pacers“ išmainė savo lyderį ir pasiekė susitarimą su „Oklahoma City Thunder“, kurie nusprendė paaukoti 11-ąjį 2016 metų NBA naujokų biržos šaukimą iš Lietuvos.

Nors pats klubas viešai to nedeklaravo, „Pacers“ rekomendacija argumentuota tuo, kad šie nori pripratinti D.Sabonį prie naujos sistemos ir dar prašo nušlifuoti tam tikrus individualius įgūdžius, kam, žaisdamas rinktinėje, jis galbūt neturėtų laiko.

Kadangi atsisakė vienos ryškiausių NBA žvaigždžių, „Pacers“ klubas taip pat nori atsiimti maksimaliai didelę grąžą – deda viltis į D.Sabonį ir numato jam svarbų vaidmenį susilpnėjusioje kito sezono ekipoje.

Bet net ir tokią „Pacers“ poziciją galbūt dar būtų pakeitęs ir pats D.Sabonis, ir Lietuvos krepšinio federacija, jei tik būtų turėjusi laiko.

Paprasčiausiai mainų viesulas į Indianą D.Sabonį išmetė per vėlai.

Numuštas lietuvių koziris

211 cm ūgio puolėjas nespėjo dalyvauti Orlando vasaros lygoje vilkėdamas „Pacers“ marškinėlius. Kad yra išmainytas, D.Sabonis sužinojo dar su „Thunder“ ruošdamasis Orlando vasaros lygos rungtynėms.

Jeigu „Pacers“ būtų spėję padirbėti su Domantu už Atlanto ir dar patikrinę jį draugiškose rungtynėse, galbūt jų pozicija dėl Europos čempionato būtų švelnesnė.

Kitas svarbus faktorius, kad Lietuvos krepšinio federacija nespėjo susitikti su „Pacers“ vadovais asmeniškai, kaip tą padarė su „Thunder“, „Toronto Raptors“ ir „New York Knicks“ atstovais NBA sezono metu.

24sek žiniomis, tokie LKF atstovų susitikimai su lietuvių atstovaujamomis NBA komandomis yra labai reikšmingi ir turi didžiulį pozityvų poveikį amerikiečių sprendimui išleisti lietuvaičius į rinktinę.

Net ir NBA komandų atstovų požiūris apie tarptautinį krepšinį yra skurdokas. Jie vertina olimpines žaidynes, bet Europos pirmenybių reikšmė yra labai diskutuotina.

Daug kas priklauso nuo NBA komandų politikos ir jų sąlyčio su tarptautiniu krepšiniu. O „Pacers“ klubo istorija su nacionalinių komandų žaidėjais labai kukli – per pastaruosius 5 metus turėjo tik penkis rinktinių krepšininkus.

Daugelis NBA komandų suinteresuotos, kad jų užsieniečiai vietoj žaidimo rinktinėje rinktųsi individualų pasiruošimą ir darbą su savais treneriais. Tačiau daugelis jų palieka visišką veiksmų laisvę savo legionieriams.

LKF atstovų vizitai ir detalūs pasakojimai, kaip vyksta rinktinės darbas ir kokią naudą jis atneša žaidėjams, dažnai palenkia NBA klubus į pozityvią pusę.

24sek žiniomis, tokia LKF metodika yra išskirtinė. Kitų šalių federacijos taip artimai su NBA komandomis nebendradarbiauja, o kai „New York Knicks“ dvejus metus iš eilės (2015 ir 2016 m.) rekomendavo K.Porzingiui nežaisti rinktinėje, Latvijoje net atsirado besipiktinusių žmonių, kad šios šalies krepšinio federacijos atstovai turėtų pasekti lietuvių pavyzdžiu.

Bet, lyg tyčia, šįkart LKF ne tik nespėjo susitikti su „Pacers“ vadovais dėl vėlai įvykusių mainų, bet ir smarkiai keitėsi Indianos klubo vadovybė.

Nepalankūs pokyčiai Indianoje

„Pacers“ komandą paliko ilgametis jos vadovas Larry Birdas. NBA legenda turi labai teigiamą požiūrį į krepšininkų žaidimą rinktinėse.

Net ir po P.George'o traumos 2014-aisiais L.Birdas buvo labai teigiamai atsiliepęs apie nacionalines komandas.

„Vidurinėje mokykloje turėjau galimybę žaisti prieš rusus ir man atrodo, kad tai buvo kiečiausias dalykas pasaulyje. Aš patekau į koledžą, skridau už Atlanto, pamačiau pasaulį ir žaidžiau mylimiausią žaidimą.

Karjeros pabaigoje turėjau galimybę žaisti olimpinėse žaidynėse ir atstovauti savo šaliai. Net kai tai buvo mano karjeros pabaiga, man vis tiek buvo didžiulė garbė. Ir linkiu visiems patirti tą jausmą.

Jei myli savo šalį, gauni šansą jai atstovauti ir turi galimybę laimėti, tai vienas nuostabiausių dalykų. Norėjau, kad George'as irgi patirtų tą jausmą. Manau, kad tai yra puiku“, – kalbėdamas ESPN P.George'o sprendimą sugrįžti į JAV rinktinę po traumos gynė L.Birdas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Larry Birdas ir Magicas Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Larry Birdas ir Magicas Johnsonas

Tačiau gegužės 1-ąją L.Birdas paliko „Pacers“ ir Indianoje prasidėjo netvarka.

„Pacers“ klubas iki šiol nėra susistygavęs visų pareigybių, todėl komandos vadovybė yra kiek chaotiška. Ko gero, ekipa neturėjo daug laiko įsigilinti į D.Sabonio situaciją ir priėmė greitą bei jiems logišką sprendimą.

Domanto Sabonio rizika

Ar D.Sabonis galėjo tam pasipriešinti?

Be abejo.

Jeigu D.Sabonis būtų P.George'o kalibro žaidėjas, jo žodis būtų svarbiausias.

Tačiau D.Sabonis dar tėra NBA antrametis, patekęs į visiškai naują organizaciją, o rekomendacijų nesilaikymas gali neprognozuojamai pakeisti komandos ir krepšininko santykius.

Domantui niekas prie smilkinio neprirėmė šautuvo. Bet koks NBA klubo grasinimas žaidėjui dėl jo veiksmų laisvės galėtų turėti nepataisomų pasekmių. Tačiau didžioji dalis krepšininkų supranta, kad NBA klubo rekomendacija nevažiuoti į rinktinę yra lengvesnė įsakymo forma. Ir didžioji dalis žaidėjų teigia, kad turi atsižvelgti į NBA ekipos nuomonę, ir tokiu atveju paklūsta komandai.

Kaip D.Sabonis būtų nukentėjęs, jei vis tiek būtų ištrūkęs į rinktinę?

24sek pasiekė informacija, kad jeigu lietuvis būtų išvažiavęs į Europos čempionatą, jo minutes galėjo suvalgyti šiemet 18-uoju šaukimu NBA naujokų biržoje pakviestas puolėjas TJ Leafas.

Kitaip tariant, D.Saboniui būtų iškilusi grėsmė prarasti vietą rotacijoje. Kiek teko domėtis „Pacers“ vadovo K.Pritchardo darbo metodais, toks niekšiškas poelgis nebūtinai būtų svetimas 50-ies amerikiečiui.

„Scanpix“/AP nuotr./K.Pritchardas (pirmas iš kairės)
„Scanpix“/AP nuotr./K.Pritchardas (pirmas iš kairės)

Tačiau kiti 24sek šaltiniai pasakojo, kad konkrečių įspėjimų apie galimą minučių sumažėjimą nebuvo, bet D.Sabonis turėjo smarkiai perlipti per save, kad liktų Amerikoje ir neprisijungtų prie bendražygių Palangoje.

Beje, visi 24sek šaltiniai neigė galimybę, kad D.Sabonis prisidengė „Pacers“ sprendimu, kad nereikėtų važiuoti į rinktinę ir dėl to teisintis.

NBA labai vertinamas žaidėjų lojalumas ir atsidavimas darbui.

D.Sabonio sprendimas prioritetą skirti ne klubui, o rinktinei galėjo į neigiamą pusę pakeisti „Pacers“ vadovų požiūrį. Prieš debiutą naujoje komandoje D.Sabonis nenorėjo pasielgti taip drąsiai.

Vėlgi, teisiškai tai buvo D.Sabonio sprendimas nežaisti rinktinėje, bet jam didžiausią įtaką turėjo „Pacers“ rekomendacija.

„Mes privalome gerbti Domanto pasirinkimą ir palinkėti jam sėkmės“, – pirmąją rinktinės stovyklos dieną tepasakė Dainius Adomaitis.

Treneris ir LKF žmonės tarpusavio pokalbiuose gali keikti „Pacers“ vadovus, kiek širdis geidžia, bet jie puikiai supranta, kad bet koks kritiškas leptelėjimas viešumoje ateityje gali turėti neigiamų pasekmių Indianos klubui svarstant išleisti D.Sabonį į nacionalinę komandą.

Šiemet D.Sabonis su LKF turėjo nusilenkti amerikiečiams. Tačiau Domanto rinktinėje lauksime ateityje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 24sek