Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2019 09 03

Kanada nepyksta dėl talento, kuriam planuojamas Lietuvos pasas

Kai liepos viduryje Kanados krepšinio federacija paskelbė įspūdingą kandidatų sąrašą su 17 NBA žaidėjų, kanadiečiai nė nepasigedo 18-os NBA pavardės. Ignas Brazdeikis dabar, ko gero, būtų pajėgus žaisti Kanados rinktinės starto penkete, tačiau 20-metis 201 cm ūgio puolėjas turi kitų planų. Juose – Lietuvos pilietybė ir galimybė atstovauti mūsų šaliai Tokijo olimpinėse žaidynėse.
Ignas Brazdeikis
Ignas Brazdeikis / „Scanpix“/AP nuotr.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su buvusiu šalies vadovu Valdu Adamkumi rugpjūtį „Žalgirio“ arenoje stebėjo kontrolinį Lietuvos ir Serbijos rinktinių mačą.

Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Špokas pasinaudojo proga ir užmetė jiems mintį apie talentingą „New York Knicks“ puolėją, kuris norėtų atstovauti Lietuvos rinktinei, bet turi Kanados pasą.

Abu prezidentai paklausė LKF vadovo: „O kur jis gimęs?“

Atsakymas jiems turėjo patikti. Igno Brazdeikio gimimo vieta yra Kaunas, Lietuva. Būdamas trejų metukų, jis su visa Brazdeikių šeima iškeliavo ieškoti laimės į Ameriką ir nutūpė Kanadoje, netoli Toronto.

Bėgant metams jaunuolis dėl biurokratinių priežasčių įgijo Kanados pilietybę. Bet Lietuvos žemės sūnus nori grįžti į gimtinę ir ginti jos garbę tarptautinėje arenoje. Tik tam yra viena kliūtis – I.Brazdeikiui išimties tvarka reikia suteikti dvigubą pilietybę.

„Įsivaizduojame, kad tai yra lengvinanti aplinkybė“, – šypsosi M.Špokas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Valdas Adamkus
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Valdas Adamkus

Prezidentūra atsakė į 24sek užklausą ir informavo, kad dar nėra gavusi nei Igno Brazdeikio prašymo suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka, nei LKF kreipimosi.

M.Špokas 24sek patvirtino, kad LKF pirma laukia 20-mečio žingsnio, o tada patys imsis kitų. Krepšinio federacija jau kurį laiką ruošia namų darbus ir yra pasirengusi kiek įmanoma padėti I.Brazdeikiui.

„Svarbiausia yra noras, bet noras turi virsti prašymu. Mes prašymo dėl pilietybės nepaduosime. Mes galime duoti tik rekomendacinį laišką, bet pirmas žingsnis turi būti iš Igno pusės“, – 24sek Donguane pasakojo M.Špokas.

„Aš visada norėjau žaisti už Lietuvą. Ir visa šeima didžiuotųsi, jeigu atstovaučiau Lietuvai“, – NBA vasaros lygoje Las Vegase išskirtiniame interviu 24sek pasakojo I.Brazdeikis.

Martynas Jocius (@mr.jocius)/Ignas Brazdeikis nori atstovauti Lietuvos rinktinei
Martynas Jocius (@mr.jocius)/Ignas Brazdeikis nori atstovauti Lietuvos rinktinei

I.Brazdeikis tikisi prisijungti prie lietuviškos kompanijos jau 2020-ųjų vasarą, kai Lietuvos rinktinė leisis į Tokijo olimpinių žaidynių misiją.

Dainius Adomaitis Lietuvos krepšinio federaciją iškart informavo, kad išimčių nebus – krepšininkas turi prisistatyti į stovyklą ir įrodyti savo galimybes aikštėje, kur jo pozicijoje yra daug kitų gerų žaidėjų.

Bet kad galėtų prisistatyti į D.Adomaičio rikiuotę, pirmiausia I.Brazdeikis turi pateikti prašymą dvigubai pilietybei gauti. Dėl biurokratinių priežasčių, socialinių garantijų ir Kanadoje įsikūrusios krepšininko šeimos, atsisakyti kanadietiško paso – ne išeitis.

Rugpjūčio viduryje prezidentūros 15min siųstame atsakyme pabrėžiama, kad „Prezidentas gali išimties tvarka suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę kitos valstybes piliečiui, jeigu šis asmuo turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei ir integravosi į Lietuvos visuomenę“.

„Pagal Pilietybės įstatymą ypatingais nuopelnais Lietuvos valstybei laikoma užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo, – rašoma prezidentūros atsakyme 15min. – Pagal šį įstatymą laikoma, kad asmuo integravosi į Lietuvos visuomenę, jeigu jis nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir sugeba bendrauti lietuvių kalba, o jeigu nuolat negyvena Lietuvos Respublikoje, – sugeba bendrauti lietuvių kalba ir yra kitų akivaizdžių įrodymų, patvirtinančių, kad asmuo yra integravęsis į Lietuvos visuomenę. Ar asmuo turi ypatingų ir neabejotinų nuopelnų Lietuvos valstybei, kiekvienu atveju sprendžia Respublikos Prezidentas nagrinėdamas prašymą suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka ir įvertindamas visas reikšmingas aplinkybes.“

Lietuvos pilietybės suteikimo procedūros ir terminai:

  • Asmuo, kuris Lietuvos Respublikos pilietybę įgyja išimties tvarka, Lietuvos Respublikos piliečiu tampa ir Lietuvos Respublikos piliečio teises, laisves ir pareigas įgyja tik po to, kai prisiekia Lietuvos Respublikai. Lietuvos Respublikos piliečio pasas asmeniui, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė suteikta išimties tvarka, išduodamas tik prisiekus Lietuvos Respublikai.
  • Asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos pilietybė buvo suteikta išimties tvarka, turi prisiekti per 6 mėnesius nuo dienos, kurią įsigalioja Respublikos Prezidento dekretas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo.
  • Migracijos departamentas pasą (asmens tapatybės kortelę) išduoda ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo dokumentų dėl paso (asmens tapatybės kortelės) išdavimo gavimo dienos, o Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga užsienyje – ne vėliau kaip per du mėnesius nuo dokumentų dėl paso (asmens tapatybės kortelės) išdavimo gavimo dienos.

24sek žiniomis, G.Nausėdos aplinka gan palankiai žiūri į I.Brazdeikio situaciją.

Tuo metu LKF atstovai ketina lankytis prezidentūroje rudenį. Jie tikisi, kad panašiu metu dokumentus užpildys ir I.Brazdeikis.

„Mes tikime, kad Lietuvoje gimęs žmogus turi turėti galimybę atstovauti savo šaliai“, – pridūrė M.Špokas, kuris tikisi geranoriško bendradarbiavimo iš abiejų pusių.

Kai vasarą „Knicks“ klubas pašaukė I.Brazdeikį 47 šaukimu, M.Špokas dar sykį susiskambino su būsimu NBA debiutantu. Jis norėjo pasitikrinti, ar žaidėjo intencijos nepasikeitė.

„Ne, viskas kaip ir kalbėjome – noriu žaisti Lietuvos rinktinėje“, – I.Brazdeikį percitavo M.Špokas.

Jeigu I.Brazdeikiui bus suteikta dviguba pilietybė, LKF dar turės kreiptis į FIBA. „Knicks“ atstovas yra atstovavęs Kanados šešiolikmečių ir septyniolikmečių rinktinėms. Kaip M.Špokui aiškino pats I.Brazdeikis, kad įrodytų savo vertę ir geru žaidimu, o ne kalbomis atkreiptų Lietuvos dėmesį.

FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.
FIBA.com nuotr./Ignas Brazdeikis Kanados rinktinėje 2016 m.

FIBA turės išduoti sutikimą I.Brazdeikiui atstovauti Lietuvos rinktinei. Istorijoje jau buvo nemažai tokių atvejų, kai krepšininkai atstovavo vienos šalies jaunimo rinktinei, bet pasirinko kitos nacionalinės komandos marškinėlius.

Teoriškai, I.Brazdeikis gali tapti natūralizuotu Lietuvos rinktinės nariu, nebent Kanados krepšinio federacija leistų suteikti jam lietuvio statusą.

„Mums jokio skirtumo – mes vis tiek neturime natūralizuotų žaidėjų“, – pabrėžė M.Špokas.

VIDEO: „Rinktinė 2019“: pirmas Lietuvos testas ir nesaugūs užpakaliai

24sek Donguane kalbinti Kanados žurnalistai pasakoja, kad Kanados krepšinio federacija pernelyg nesijaudina dėl I.Brazdeikio situacijos. Juolab, pats krepšininkas aiškiai deklaruoja, kad nori atstovauti Lietuvai.

Anot Kanados žiniasklaidos atstovų, I.Brazdeikio situacija gali atkreipti didesnį dėmesį jų šalyje tuo atveju, jeigu Lietuvoje gimęs puolėjas turės sėkmingą karjerą NBA.

„Čia yra dokumentai. Tu jų nori, pabandai gauti, yra procedūra – nežinau, kiek ten prezidentūroje užtruktų, bet pirmiausiai raštas turi būti iš jo. Mes visada pasiruošę duoti rekomendaciją“, – reziumavo M.Špokas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Nuopelnas Lietuvai: NBA mokosi tarti unikalaus lietuvio pavardę

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius