Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 2d. 11:28

Kodėl Sabas rinktinei iškėlė netikslų tikslą? Tam yra paprasti atsakymai

Arvydas Sabonis 15min iš Donguano
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Arvydas Sabonis

Įspūdingu startu pasaulio čempionate mače su Senegalu mūsų krepšininkai parodė, kad pirmenybes Kinijoje pasitinka geros sportinės formos ir rimtomis ambicijomis. Bet orientyras nėra visiškai aiškus. Arvydo Sabonio vadovaujamos Lietuvos krepšinio federacijos rinktinei iškeltas formalus tikslas yra slankiojantis – užimti 1–8 vietą. Kodėl užduotis tokia neaiški?

Arvydas Sabonis sulaukė strėlės prieš pasaulio čempionatą, kai buvęs jo bendražygis Rimas Kurtinaitis interviu nusistebėjo, kad pasaulio čempionate Lietuvos rinktinei kelia jam nesuprantamą tikslą.

„Kai Garastas buvo federacijos prezidentas ir manęs klausdavo, kokį tikslą rinktinei suplanuoti, aš jam sakydavau: treneri, visoms Lietuvos rinktinėms turime planuoti ketvertuką, – laidoje „Rinktinė 2019“ samprotavo R.Kurtinaitis, anksčiau dirbęs Lietuvos jaunimo ir vyrų rinktinių trenerių štabe, o dabar treniruojantis Chimkų klubą. – Man netinka pasakymai kaip „maža šalis“, „varžovai anksčiau subrendo“...

Dabar sako, kad 1–8 vieta yra gerai. Arvydas Sabonis yra mano bendražygis, bet jei būčiau žinojęs, kad tokios vietos mums gerai, tai nebūtume ėję muštis su Nakičiumi, nebūtume mušęsi su jugoslavais.

Mums tada atrodė, kad antra vieta negerai, o dabar mums ir aštunta gerai... Nežinau, kodėl mes taip nuleidome kartelę.“

Vis dėlto tam yra racionalių paaiškinimų.

Donguano arenoje A.Sabonio dešinioji ranka, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas pateikė tokius argumentus:

Pinigai

Ne tik Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei, bet ir keturioms įvairaus amžiaus vaikinų jaunimo komandoms šių metų tikslas – 1–8 vietos.

Užėmus Europos ar pasaulio pirmenybėse poziciją tarp pirmosios ir aštuntosios į Lietuvos krepšinio federacijos piniginę prikapsi daugiau pinigų.

Sudėtingos Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento skaičiavimo ir skatinimo formulės nėra tobulos ir kai kurios federacijos prisitaiko prie jų, kad uždirbtų daugiau savo sporto šakai.

„Pagal Lietuvos olimpinio komiteto vertinimus, olimpinėse žaidynėse 1–8 vietos vertinamos kaip prizinės. Departamentui kasmet pristatome savo rezultatus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Špokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Špokas

Vertinimas paprastas – tikslas įvykdytas, arba neįvykdytas, – aiškino M.Špokas. – Formalūs tikslai, susieti su departamentu, turi būti įvykdyti.

Nors pas mus viduje, kaip Arvydas Sabonis sako, kiekvienas treneris ir žaidėjas nori laimėti medalį. Nes istorijoje lieka tik tie, kurie laimėjo.“

Lūkesčių akmuo

Federacija nenori, kad rinktinių, ypač jaunimo, slėgtų sunkus tikslas.

„Dar Jonas Kazlauskas yra sakęs, kad virš galvų pakabinus vieną tikslą – „tik medalis“ – pradeda slėgti įtampa, ypač pralaimėjus kurias rungtynes čempionato pradžioje“, – kalbėjo M.Špokas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Sabonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Sabonis

Nuspėti jų pasirodymą kartais yra labai sudėtinga.

Pavyzdžiui, Lietuvos jaunimo (iki 16 metų) vaikinų rinktinė pagal talentą, M.Špoko žodžiais, laikoma „kosmine“.

Tos kartos talentai, tarp jų Paulius Murauskas, Emilis Butkus, Tautvydas Baltrušaitis, laikomi vėlesniais pagal brendimą, bet šią vasarą viename turnyrų šlavė Pietų Europos komandas, nuo kurių šiame amžiuje lietuviai įprastai atsilikdavo centimetrais, o dar labiau kūno mase ir barzdomis.

Tačiau Europos čempionato aštuntfinalyje lietuviai pralaimėjo graikams, kuriuos prieš tai vasarą buvo įveikę dusyk. Perspektyvi rinktinė finišavo tik devinta.

Praėjusią savaitę sidabru nustebinusi Lietuvos merginų (iki 16) metų su išskirtinio talento trylikamete lydere Juste Jocyte laikoma perspektyvia, bet nelabai nuspėjama.

FIBA nuotr./Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė
FIBA nuotr./Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė

„Vaikinų šešiolikmečių rinktinė vasaros pradžioje atrodė tokia „vau“, – prisiminė M.Špokas. – O mergaičių pasirodymo mes laukėme tyliau, nes labai sunku nuspėti, kaip jos gali sužaisti, nes lyderių neturi daug. Mes labai džiaugiamės, nes pagaliau matome šviesą moterų krepšinio koridoriaus gale. Norime, kad ateityje nebūtų tokių duobių moterų krepšinyje, kokią pamatėme mes, atėję dirbti.“

Rinktinė Varžybos Treneris Tikslas Vieta
Vyrų rinktinė Pasaulio čempionatas D.Adomaitis 1-8 ?
Moterų rinktinė Europos čempionato atranka M.Šernius patekti ?
U20 merginų rinktinė Europos čempionatas D.Ubartas 5-12 11
U20 vaikinų rinktinė Europos čempionatas D.Kairys 1-8 5
U19 vaikinų rinktinė pasaulio čempionatas G.Petrauskas 1-8 4
U18 merginų rinktinė Europos čempionatas V.Pliauga 5-12 13
U18 vaikinų rinktinė Europos čempionatas T.Gaidamavičius 1-8 7
U16 merginų rinktinė Europos čempionatas V.Stanišauskas 5-12 2
U16 vaikinų rinktinė Europos čempionatas R.Rakutis 1-8 9

Reitinge vis dar aukštai

M.Špokas nedramatizuoja neįprastos vasaros rezultatų, kad visos Lietuvos jaunimo rinktinės liko be medalių.

Jis vaizdą regi taip: iš keturių jaunimo komandų aukščiausią vietą – ketvirtą – pasaulio devyniolikmečių čempionate užėmusi rinktinė balais svariai papildė bendrą jaunimo reitingą, kur Lietuva vis tiek lieka aukštai – dalinasi 2–3 vietą su Kanada, nusileisdama JAV, bet lenkdama visas Europos šalis.

Merginų reitinge Lietuva tėra 26-a, nepaisant sidabrinio šešiolikmečių komandos blykstelėjimo praėjusią savaitę.

Kita vertus, vyriškosios pusės prestižą šią vasarą dar gali pakelti dabar Kinijoje žaidžianti Lietuvos rinktinė.

Idealiai paruošti gynybos namų darbai ir pergalė rekordiniu skirtumu prieš Senegalą buvo įspūdinga, bet dabar ateina tikrieji išbandymai grupėje – antradienį su Kanada ir ketvirtadienį su Australija.

Jei pavyks būti tarp dviejų geriausių grupės komandų, tada antrajame etape galimai lauktų Prancūzija ir Vokietija. Ketvirtfinalyje iš potencialių varžovų akiračio niekur nedingo amerikiečiai ir graikai.

Kelias iki medalių pakylos tebėra status, kupinas aukštų iššūkių. Todėl savo svajones Lietuvos krepšininkai pasilieka savyje.

„Mes žinome savo tikslą, – čempionato išvakarėse per pagrindinę spaudos konferenciją Donguane pareiškė Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis. – Tačiau pačios svarbiausios rungtynės yra artimiausios.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:30
00:20
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 24sek